Emeryt i rencista może korzystać z obu wersji legitymacji plastikowej i elektronicznej, która uprawnia go do wielu zniżek, np. na bilety komunikacją miejską. W całym kraju z elektronicznych legitymacji emeryta i rencisty korzysta aż 770 tys. osób. Od stycznia 2023 roku ZUS wystawia mLegitymację automatycznie. Nie wymaga to składania wniosku lub wizyty w ZUS.
Legitymacja emeryta i rencisty w telefonie
Cyfrowa administracja publiczna ułatwia codzienne funkcjonowanie. Celem rządu jest zaproszenie do świata internetu także seniorów. Każdy emeryt i rencista może zainstalować elektroniczną wersję swojej legitymacji. Dzięki temu będzie mógł okazać legitymację bez konieczności pamiętania o kartonikowej wersji.
Aby zainstalować aplikację, należy pobrać mObywatel ze sklepów Google Play lub AppStore, a następnie zainstalować na swoim smartfonie. Po zalogowaniu kliknąć DODAJ DOKUMENT oraz wybrać z listy LEGITYMACJA EMERYTA I RENCISTY. Niezbędne jest potwierdzenie swojej tożsamości dowodem osobistym.
Legitymacja emeryta i rencisty w tradycyjnej wersji
Dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty pozostaje aktualna zgodnie z nadanym jej terminem ważności. Jeżeli zainteresowany wolałby korzystać zgodnie ze swoimi preferencjami z plastikowej formy legitymacji, może złożyć do ZUS-u wniosek o jej wydanie (formularz o symbolu ERL).
Do czego uprawnia legitymacja emeryta i rencisty?
- 2 ulgowe przejazdy w ciągu roku pociągiem dowolnego przewoźnika kolejowego (37%). Większość przewoźników posiada zniżki od 60 roku życia. Wystarczy okazać dokument potwierdzający wiek,
- PKP Intercity - 30% zniżki,
- Koleje Dolnośląskie - zniżka 25 % dla podróżnych od 60 roku życia,
- Polregio - zniżka 25 % na bilety jednorazowe, 10 % na bilety okresowe/czasowe,
- Koleje Mazowieckie - zniżka 35 % na bilety jednorazowe, okresowe i strefowe KM,
- Koleje Śląskie - na zniżkę wpływa odległość wybranej trasy,
- Koleje Wielkopolskie - zniżka 25 % na bilety jednorazowe, 10 % na bilety okresowe/czasowe,
- Koleje Małopolskie - zniżka 30 % na bilety jednorazowe,
- ulga na leki przy rozliczaniu PIT,
- zwolnienie z konieczności płacenia abonamentu RTV,
- znacznie niższe ceny w ośrodkach uzdrowiskowych/rehabilitacyjnych,
- tańsze bilety w ośrodkach kultury, np. kinach, teatrach, muzeach, wystawach,
- tańsze lub darmowe przejazdy komunikacją miejską.