Trzy metody na trzydziestokrotność: Zniesienie pułapu składek emerytalnych pozbawi najbogatszych przywilejów

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki14.06.2016, 07:44; Aktualizacja: 30.06.2016, 12:29
Nie ma składek na ZUS, bo emerytury finansowane są z podatków

Nie ma składek na ZUS, bo emerytury finansowane są z podatkówźródło: ShutterStock

Jeden z pomysłów dotyczących jednolitego podatku to likwidacja progu, od którego przestaje się płacić ZUS. To zysk dla budżetu większy niż z podatku bankowego i handlowego razem wziętych. 331,9 tys. osób. Właśnie tylu ubezpieczonych w 2015 r. miało na tyle wysokie zarobki, że przekroczyły one trzydziestokrotność średniej płacy i tym samym nie musieli do końca roku płacić składek emerytalnych. Tak wynika z informacji ZUS. Efekt? Niższe wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznego o 6,2 mld zł.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (50)

  • Wiechs(2018-01-05 20:38) Zgłoś naruszenie 00

    Idąc tym tropem można się zastanowić nad kwestią składki zdrowotnej ZUS. Dlaczego składka jest wyliczana procentowo od zarobków skoro biedny i bogaty ma te same prawa w Przychodni czy w szpitalu. Powinna być składka kwotowa. Np. 200zł/m-c od łba na szpitale i leczenie.

    Odpowiedz
  • Wykształcona i ambitna(2017-10-31 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    A może Pan Morawiecki pomyśli o podwyższeniu progu podatkowego który już od około 8 lat nie był ruszany. pisowcy to by tylko chcieli zabierać i zabierać...najbogatszy - ciekawe słowo, niech sobie ten Pan policzy ile Państwo zabiera i ile zostaje netto i zamiast 9 tys netto się dostaje przez pół roku 6. Ciekawe tylko czy jak te niby najbogatsze osoby wyjada (bo nie będą siedzieć w Polsce i czekać aż jeszcze więcej będzie chciało Państwo zabrać), firmy produkcyjne zastąpią tanich polaczkow robotami.., to co wtedy Polski szanowny rząd zrobi ? Bogata inteligencja będzie zarabiać na inne kraje za granica. Z chęcią bym sama zainwestowała pieniądze idące do ZUSu sama, na swoją emeryturę. Niestety te pieniądze które mi teraz złodzieje zabiorą i dadzą patlologii by na nich głosowała, już do mnie nigdy nie wrócą .... buy buy Polsko, radź sobie beze mnie, dziękuje za kolejna zachętę do wyjazdu za granice!

    Odpowiedz
  • EWA(2016-06-21 07:52) Zgłoś naruszenie 00

    Najbardziej przerażająca jest mentalność władz. Władze traktują niepłacenie składki powyżej 30-krotności jako przywilej. NIEPŁACENIE ZA NIC JEST PRZYWILEJEM!!!!!! Dlatego teraz "najbogatsi" będą płacili za nic. Osobiście mnie to nie dotknie, ponieważ jestem ubogą emerytką, która "dostała" cale 6 zł "waloryzacji". Ale pamiętajcie: kiedy rząd przehula pieniędze najbogatszych, którzy zapłacą za nic, to weźmie się na nas. Przy takiej zbójeckiej mentalności rządu jest pewne! A OCZYWIŚCIE uprzywilejowani będą nadal nietykalni.

    Odpowiedz
  • Mat(2016-06-15 11:07) Zgłoś naruszenie 20

    Likwidacja składek w ZUS , PIT polega na wrzuceniu wszelkich danin do jednego worka a w przyszłości wysokość emerytury będzie zależała OD WIDZI MI SIĘ KOLEJNEJ WŁADZY . Czyli wybrańcy dostaną wysokie emerytury a gawiedź ochłapy nie pozwalające na przeżycie. Dobra zmiana . Jak zabiorą przedsiębiorcom to przedsiębiorstwa przestaną się rozwijać i zatrudniać bo niby skąd wziąźć piniądze na rozwój firmy . Bank nie udzieli kredytu jeśli nie masz przynajmniej 20% wkładu własnego . A te pieniądze pójdą w formie podatków do kasy państwa . Po co więc prowadzić firmę ? Najlepiej wszyscy zostańmy urzędnikami państwowymi . Dobra zmiana .

    Odpowiedz
  • ABC(2016-06-14 19:38) Zgłoś naruszenie 00

    do mpm takie pytanie zadaję już od kilku lat ! to chore, że odprowadzamy dwie składki emerytaną i rentową. Ponieważ nikt z dwóch świadczeń jednocześnie nie korzysta (z wyjatkiem mundurowych) tylko ALBO ze świadczenia emerytalnego ALBO ze świadczenia rentowego. Przechodząc na emeryturę - jest ona wyliczona WYŁĄCZNIE na podstawie kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym a środki zgromadzone na koncie rentowym PRZEPADAJĄ tj sa kradzione w majestacie prawa. A przecież sa to nasze ciężko zarobione pieniądze. Jak to jest, że znaczna część ludzi w ogóle nie płaci składek (mundurowi, sędziowie, prokuratorzy, duchowieństwo, rolnicy - płaca grosze) a część ludzi płaci 2 składki z czego jedna jest kradziona.

    Odpowiedz
  • xxx(2016-06-14 16:50) Zgłoś naruszenie 10

    No jak zwykle możesz sobie prognozować wydatki prywatne najlepiej kredyt hipoteczny ... dzisiaj płacę 19 % a za rok 32 albo nawet 40 % od dochodów pięknie

    Odpowiedz
  • gość(2016-06-14 16:27) Zgłoś naruszenie 116

    Jak PIS bierze się za emerytury, to kleska ZUS i emerytów, jest pewna. Jeszcze nie było takiej dziedziny, której gdy poświęcili swoją uwagę, nie zdewastowali by, dokładnie tak jak, opracowywali plan ratowania stoczni , stawiając na swoich zuchów na czele firm i dążyli do uzyskania akceptacji planu przez UNI-ę.

    Odpowiedz
  • krakusak(2016-06-14 12:57) Zgłoś naruszenie 171

    To może zrezygnować z emerytury minimalnej - nie płaciłeś składek to głoduj. Teraz nierobów i kombinatorów obchodzących składki ZUS w przeszłości dotujemy ze swoich pieniędzy - czy ktoś policzył, ile rocznie kosztuje dopłacanie do minimalnych emerytur? Ja jestem przyszłym sponsorem, który koło września przestawał płacic składki ZUS, teraz załatwię z pracodawcą, aby płacić mi oficjalnie minimalne wynagrodzenie - reszta bez ZUS. Do tej pory przez lata byłem uczciwy, teraz jek mnie oszukują, to ja czuję się zwolniony z uczciwości.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Viva Polonia(2016-06-14 12:27) Zgłoś naruszenie 911

    Nasz dotychczasowy system podatkowy jest naprawde swietny. 6,2 mld zl rocznie wedruje dodatkowo do kieszeni najbogatszych, a emerytowi daje sie przecietnie 5 zl waloryzacji swiadczenia. Ponadto najbogatsi otrzymuja na dzieci 500+ m.in. z podatkow emerytow. Viva Polonia!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Czy....(2016-06-14 11:58) Zgłoś naruszenie 72

    Czy w nowym systemie podatkowym emeryci-dziadkowie, ktorych wnuki otrzymuja 500+, beda zwolnieni z podatku?

    Odpowiedz
  • Czy ja dobrze rozumiem?(2016-06-14 11:47) Zgłoś naruszenie 712

    Jesli najbogatsi maja przywileje poprzez odprowadzanie skladki ubezpieczeniowej od 30-krotnosci, a pozniej juz nie placa, czy to znaczy, ze w Polsce nikt nie odprowadzal 32% PIT przez caly rok, tylko przez pierwsze miesiace roku?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kowalski(2016-06-14 11:33) Zgłoś naruszenie 243

    "Zniesienie pułapu składek emerytalnych pozbawi najbogatszych przywilejów" - czy to znaczy, że będą płacili ogromne składki i nie dostaną za to odpowiednio wyższych emerytur? Ależ to się spodoba gawiedzi!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 9% zamiast 18%(2016-06-14 11:26) Zgłoś naruszenie 101

    Czy emeryci w nowym systemie beda placic tylko skladke zdrowotna czyli 9% swiadczenia, bez odprowadzania podatku w wysokosci 9%? Czyli 9% zamiast 18%?

    Odpowiedz
  • B>T. (2016-06-14 11:02) Zgłoś naruszenie 93

    Niewykorzystane składki rentowe a nawet renty zabrane chorym rencistom są przeznaczane na dywidendy dla zarządu i nagrody pracowników ZUS. Ciągłe zmiany zawsze krzywdzą tych którzy w danej chwili przechodzą na emeryturę ,a ZUS zawsze ma przepis taki jak jemu pasuje i twierdzi że ma 6 sposobów wariantowania i nawet w sądzie trudno jest to im uzasadnić bo zawsze mają taki przepis który im pasuje !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mpm(2016-06-14 10:24) Zgłoś naruszenie 331

    Uparcie wracam do swojego pytania: dlaczego niewykorzystane składki rentowe nie są doliczane do kapitału emerytalnego ? Może wreszcie dziennikarze zaczną zadawać takie pytania członkom rządu !

    Pokaż odpowiedzi (9)Odpowiedz
  • Doświadczona księgowa(2016-06-14 10:20) Zgłoś naruszenie 202

    Jeżeli myślicie, że będziemy płacili wyższy ZUS bez gwarancji wyższej emerytury to się grubo mylicie. Jest kilka sposobów na uniknięcie tego, a tych co mają najwyższe płace będzie stać na to aby dowiedzieć się jak to zrobić. Tylko państwowe firmy będą płacić wyższy Zus czyli będą przerzucać z jednej kieszeni do drugiej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • polskiPolak(2016-06-14 09:52) Zgłoś naruszenie 1428

    ....likwidacja progu spowoduje ,że liberalno -polityczny chlew będzie 'musiał' płacić więcej , a tego ścierwa nie lubią ! ...i co będzie ?.... może się wyniosą do swojego kraju !!!???....na co strasznie liczę :-)))))

    Odpowiedz
  • xxx(2016-06-14 09:39) Zgłoś naruszenie 683

    Co ciekawe to fakt , iż w Polsce najwyższe świadczenia emerytalne maja Ci co nie płaca żadnych składek na ubezpieczenie emerytalne , a przy tym nabywają świadczenia w zdecydowanie niższym od pozostałych wieku ( mundurowi , sędziowie , prokuratorzy.....). Zadziwia mnie zawsze to , iż te w/w przywileje nie są rozpatrywane i dyskutowane jednocześnie z rozważaniami na temat zmian w tzw. powszechnym systemie emerytalnym. Służy to tylko temu aby konserwować i nadal utrzymywać patologiczny , głęboko niesprawiedliwy - wręcz nikczemny system przywilejów dla w/w grup zawodowych - rodem z głębokiej komuny.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • DUZE BRAWA(2016-06-14 09:08) Zgłoś naruszenie 1618

    Jesli Vicepremier Morawiecki mysli o wprowadzeniu systemu emerytalnego w Polsce w stylu 3-filarowego systemu kanadyjskiego to DUZE BRAWA dla Vicepremiera.

    Odpowiedz
  • bravenewslave(2016-06-14 09:00) Zgłoś naruszenie 4412

    "pozbawi najbogatszych przywilejów" = pozwoli jeszcze bardziej obciążyć tych, którzy w największym stopniu ten system utrzymują, stanowiących jednak najmniejszy elektorat.

    Odpowiedz