Najbardziej realną datą wejścia w życie jednolitego podatku, nad którym pracuje rząd, jest styczeń 2018 roku - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Dodał, że wdrożenie obniżki wieku emerytalnego nie dokona się raczej od stycznia 2017 r.

"Od przyszłego roku on na pewno nie wejdzie w życie. Chcemy zakończyć prace legislacyjne w tym roku, czyli szczegóły - mam nadzieję - będą znane jesienią, takie z liczbami. Prace legislacyjne, czyli uchwalenie tego podatku powinno się zakończyć w tym roku, ale na dostosowanie systemu informatycznego - takiego, który by pobierał ten podatek, rozliczał, wprowadził egzekucję itd. - to jest cały system skomplikowany - instytucje, które to obsługują - ZUS, urzędy skarbowe mówią, że potrzebują 9 miesięcy na zmianę systemu informatycznego" - powiedział Kowalczyk w radiu RDC.

"Rok 2017 będzie nam potrzebny, by przygotować wdrożenie tego, czyli styczeń 2018 jest chyba najbardziej realną datą wejścia w życie" - dodał.

Pytany o obniżkę wieku emerytalnego Kowalczyk odpowiedział: "Rząd przygotowuje stanowisko do tego projektu (prezydencki projekt obniżki wieku emerytalnego - PAP). Są różne pomysły dotyczące powiązania tego prostego obniżenia wieku emerytalnego ze stażem. Te pomysły analizujemy i dyskutujemy. Myślę, że w tym roku powinniśmy tę decyzję ostatecznie podjąć" - powiedział.

"Wejście w życie (od 1 stycznia 2017 roku - PAP) będzie pewnie znowu trudne, ze względu na to, że znów ZUS mówi: tak, oczywiście, ale dajcie nam czas na wdrożenie systemu informatycznego. (...) Samo wdrożenie niekoniecznie od 1 stycznia mogłoby się dokonać" - dodał.