Świadczenie honorowe z ZUS to dodatkowa emerytura przyznawana osobom w podeszłym wieku. Jakie warunki należy spełnić, aby z niej skorzystać? Kto ma do niej prawo?

Emerytura honorowa. Kto ma do niej prawo?

Do honorowej emerytury mają prawo seniorzy, którzy ukończyli 100 lat, nawet jeśli pobierają inne świadczenia. Ten rodzaj emerytury jest wypłacany co miesiąc, do końca życia. Niezbędny warunek, aby ją otrzymać, to posiadanie polskiego obywatelstwa.

Emerytura honorowa. Ile wynosi?

Od 1 marca 2023 roku emerytura honorowa wynosi 5540,25 zł brutto. ZUS wypłaca to świadczenie automatycznie. Jeśli jednak stulatek nie pobiera żadnych świadczeń emerytalno-rentownych, należy złożyć wniosek do ZUS, ponieważ wówczas najpewniej nie ma go w dokumentacji ZUS. Emerytura honorowa raz przyznana w określonej wysokości już się nie zmieni. Nie jest objęta coroczną waloryzacją.

Wysokość emerytury honorowej uzależniona jest od poziomu średniego wynagrodzenia. Nowa kwota emerytury honorowej będzie obowiązywać od 1 marca 2024 r. Jeszcze nie znamy jej dokładnej wysokości.

Ilu stulatków żyje w Polsce?

Jak przekazał PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, w 2022 r. roku świadczenie honorowe w całej Polsce otrzymywało 2689 osób. – Widzimy, że ta liczba stale rośnie z miesiąca na miesiąc. Dziś [12.11.2023 r. – przyp. red.] to już 2,9 tys. osób – poinformował PAP rzecznik ZUS. Jak podkreślił, każdy stulatek w Polsce może liczyć na specjalny dodatek za wiek. – Jego wysokość może być różna, wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych narodzin seniora – wyjaśnił Paweł Żebrowski. Jak podaje PAP, analitycy prognozują, że liczba stulatków będzie stale rosła i w 2035 r. będzie ich w Polsce ponad 9,5 tys.

Kto wypłaca emeryturę honorową?

Świadczenie honorowe na rzecz stulatków wypłaca:

  • ZUS
  • KRUS
  • MSWiA
  • MON