Nieprecyzyjne objaśnienia dotyczące wypełniania wniosku oraz niepełny katalog dochodów, które są wykazywane w dołączanym do niego oświadczeniu, to najważniejsze zastrzeżenia, jakie mają gminy do zaproponowanego wzoru tego formularza.

31 grudnia 2023 r. weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy z 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 759 ze zm.). Zakłada ona, że samorządy będą w tym roku ponownie – po raz pierwszy robiły to w 2022 r. – wypłacać osobom uprawnionym specjalne świadczenie, będące odpowiedzią na rosnące ceny energii elektrycznej i opału. Do otrzymania dodatku osłonowego konieczne jest złożenie wniosku, ten zaś zgodnie z przepisami ustawy jest ustalany w rozporządzeniu. Jednak formularz, który był do tej pory stosowany, wymagał zmiany, dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt rozporządzenia z nowym wzorem wniosku o dodatek osłonowy. Problem w tym, że do tej pory rozporządzenie nie zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw, więc na razie osoby zainteresowane uzyskaniem tego świadczenia nie mogą się o nie ubiegać (przy czym mają na to czas do 30 kwietnia br.).

Jednocześnie nowy wzór budzi zastrzeżenia ośrodków pomocy społecznej, o czym świadczą opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji uwagi, jakie zgłosiły do resortu klimatu. Wiele z nich odnosi się do trzeciej części wniosku, którą stanowi oświadczenie wypełniane w sytuacji, gdy członek gospodarstwa domowego osiągał w 2022 r. dochody, które nie podlegają opodatkowaniu na mocy przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym przypadku zastosowanie ma katalog dochodów, który wymienia art. 3 pkt 1 lit. c ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 390 ze zm.). Został on umieszczony w treści trzeciej części wniosku, ale nie jest on aktualny, ponieważ nie uwzględnia zmiany, jaka zaszła w tym przepisie w sierpniu ub.r. Katalog dochodów został bowiem wtedy rozszerzony o dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dlatego ośrodki pomocy społecznej wskazują na konieczność poprawienia tej części wniosku, tak aby była ona zgodna z obowiązującą listą dochodów, które należy podać w oświadczeniu.

od 228,80 zł do 822,25 zł wynosi kwota dodatku osłonowego w zależności od liczby członków rodziny oraz stosowanego źródła ogrzewania

Urzędnicy widzą też potrzebę dodania dodatkowych objaśnień przy rubryce, w której podawane są dane osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Chodzi tu o jednoznacznie wskazanie, czy w tym miejscu powinny się znaleźć dane wnioskodawcy, czy też należy je pominąć w związku z tym, że są już wpisywane na początku wniosku. Praktyka składania wniosków o dodatek w 2022 r. pokazała, że osoby ubiegające się o niego nie wiedziały, jak prawidłowo wypełnić tę rubrykę. Również wśród ośrodków pomocy społecznej występowały rozbieżności w tej kwestii, a niektóre wymagały nawet poprawienia wniosku, co wydłużało proces jego rozpatrzenia. Ich zdaniem można tutaj powtórzyć zapis, który został umieszczony we wniosku o refundację podatku VAT od paliw gazowych (tzw. dodatek gazowy). W rubryce, w której trzeba w nim wpisać dane członków rodziny, znalazło się wyjaśnienie, że nie dotyczy to danych samego wnioskodawcy. ©℗