Choroba nie wybiera. Może się zdarzyć, że właśnie w dniu wyborów gros osób będzie musiało skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Co wtedy? Czy przebywając na L4 można iść na wybory?
Już w niedzielę 15 października odbędą się wybory parlamentarne. Udział w głosowaniu to obywatelski obowiązek każdego Polaka. Aby go spełnić trzeba „pójść do urny”. Co w sytuacji, gdy przebywamy w tym czasie na L4? Czy można bez konsekwencji i utraty zasiłku chorobowego pójść zagłosować?
Z definicji, ubezpieczony, który w czasie niezdolności do pracy wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie w sposób niezgodny, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Czy udział w wyborach parlamentarnych, które odbywają tylko raz na cztery lata, będzie wykorzystaniem zwolnienia w sposób niezgodny z prawem?
Zwolnienie lekarskie a udział w wyborach
Ani pracodawca, ani ZUS nie powinni robić problemów pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim i posiadającemu kod „może chodzić”, gdy ten uda się do lokalu wyborczego spełnić swój obywatelski obowiązek. Co jeśli chory „musi leżeć”?
Przedstawiony przypadek nie oznacza, że chory nie może wziąć udziału w głosowaniu i jego głos przepadnie.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (w 2015 roku) sprecyzowało (powołując się również na wyrok SN), iż wykonywanie zadań członka komisji wyborczej nie może być łączone z zarobkowaniem. To nic innego jak pełnienie funkcji społecznej, obywatelskiej, która jest wykonywana dla dobra społeczności lokalnej.
Skoro więc bycie członkiem komisji wyborczej nie jest uznawane za pracę zarobkową, to tym bardziej nie można stwierdzić, że pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim i pójdzie na wybory, wykorzystuje zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem.
Analogiczne stanowisko w tym roku podpisała aktualna Minister Pracy, co jest potwierdzeniem powyższego stanowiska.
Pobyt w szpitalu, a głosowanie w wyborach
Osoby, które będą przebywać w szpitalu lub też mogą znaleźć się w szpitalu akurat w niedzielę wyborczą, aby mogły głosować, muszą wcześniej pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Takowe zaświadczenie w obecnych wyborach można pobrać do dnia 12 października.
Trafiłem do szpitala w dniu wyborów – czy mogę głosować?
Pobyt w szpitalu nie musi oznaczać rezygnacji z oddania głosu. W większości szpitali w kraju utworzono tzw. odrębne obwody głosowania.
Gdy wyborca trafiłby do szpitala w dniu wyborów i nie będzie posiadał zaświadczenia o prawie do głosowania, nie będzie mógł głosować w utworzonym tam tzw. odrębnym obwodzie głosowania.
Trafiłem do szpitala dzień przed wyborami – czy mogę głosować?
W przypadku, kiedy wyborca trafi do szpitala dzień przed wyborami, komisja wyborcza dopisze go do tamtejszego spisu wyborców. Równocześnie zostanie on skreślony z listy wyborców w miejscu zamieszkania.