statystyki

Dla spóźnialskich nie będzie jednorazowego dodatku do emerytury

autor: Bożena Wiktorowska24.02.2016, 17:00
emeryt-świadczenia

Kto chce dostać jednorazowy dodatek, musi złożyć wniosek o emeryturę do końca lutegoźródło: ShutterStock

W październiku ubiegłego roku ukończyłem 65 lat i 9 miesięcy, nabywając tym samym prawo do emerytury w wieku powszechnym. Pracodawca namówił mnie jednak, żebym dopracował u niego do końca stycznia 2016 r. – w ten sposób nie tylko otrzymam specjalną nagrodę za długoletni staż pracy w firmie, ale będę mógł skorzystać z marcowej waloryzacji świadczeń. Tak też zrobiłem. Okazało się jednak, że tegoroczna waloryzacja będzie symboliczna, ale dowiedziałem się, że niektórzy emeryci mogą liczyć na jednorazowy dodatek. Moje świadczenie prawdopodobnie wyniesie ok. 1,5 tys. zł – pisze pan Stefan.

To prawda. Prawo do jednorazowego dodatku będą mieć wszystkie osoby już pobierające emerytury oraz te, które dopiero składają wnioski o ich przyznanie. Przy czym muszą to zrobić do końca lutego. Spóźnienie choćby o jeden dzień będzie oznaczało utratę szansy na dodatek.

Aby skorzystać z takiej formy wsparcia, należy wypełnić wniosek o emeryturę (druk ZUS Rp-1E). W dokumencie konieczne jest wskazanie okresu, z którego będzie obliczana emerytura, określenie, czy jest się członkiem OFE i podanie, czy już został już ustalony kapitał początkowy. Osoba ubiegająca się po raz pierwszy o emeryturę nie może zapomnieć o tym wskazaniu, czy nadal będzie pracować zawodowo. Do wniosku należy także dołączyć oryginały świadectw pracy oraz zaświadczeń o zarobkach w okresach wskazanych do ustalenia emerytury (przykład 1).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • polak ambitny.(2016-02-24 17:27) Zgłoś naruszenie 80

    wsadzie sobie w d.......jamuzne tyle ja daje rumunowi..............

    Odpowiedz
  • pracujaca biedota polska(2016-02-24 19:11) Zgłoś naruszenie 65

    od cholery tego dodatku parę groszy, to 500+ za nic nie robienie dostaną co miesiąc po 500 od zrobienia jednego dziecka,, a tu za pracę po ok. 40 lat robią łaskę, ze dadzą parę groszy, bo 1500 zł po 40 latach pracy dopiero mi emerytura, która nie pozwala na godne życie, bo tak jak u w niemczech to przynajmniej wiedzą emeryci, że żyją, stać ich na zwiedzanie świata, wynajęcie opiekunki a u nas, na wegetację przez całe życie bo 1500 zł emerytura to i wynagrodzenia były jałmużna. Polska to kraj w którym len, kłamcow, kombinatorów się wynagradza a pracującymi uczciwymi sie pomiata

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane