statystyki

Stara emerytura może być przeliczona po nowemu. Nawet jeżeli pobierasz już świadczenie

autor: Marek Opolski06.12.2015, 15:30
emeryt emerytura senior seniorzy

W pewnych przypadkach osoby urodzone przed 1949 r. mają prawo do obliczenia emerytury według nowych zasad.źródło: ShutterStock

Osoby urodzone przed 1949 rokiem mogą się ubiegać o jej obliczenie według kapitałowych zasad. I to nawet wtedy, gdy pobierają już wcześniej przyznane świadczenie.

Stara emerytura przyznawana osobom urodzonym przed 1949 r. po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego oraz udowodnieniu wymaganego stażu ubezpieczeniowego może być obliczona na takich samych kapitałowych zasadach, jak ta przysługująca urodzonym po 1948 r. Aby tak się stało, osoby te muszą jednak spełnić pewne dodatkowe warunki.

Takie osoby mogą przejść na emeryturę na podstawie art. 27 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna) po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego oraz udowodnieniu wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego. Wymagany wiek dla wszystkich kobiet z tej grupy wiekowej wynosi 60 lat. W przypadku mężczyzn wiek ten jest zróżnicowany i wynosi 65 lat dla urodzonych do końca 1947 r., a dla urodzonych w poszczególnych kwartałach 1948 r. od 65 lat i jednego miesiąca do 65 lat i czterech miesięcy. Z kolei wymagany staż, który muszą udowodnić kobiety, wynosi 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych, a mężczyźni – 25 lat tych okresów.

Emerytura przyznawana osobom urodzonym przed 1949 r. w związku z ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego jest obliczana według dotychczasowych zasad. ZUS ustala więc najpierw podstawę wymiaru świadczenia (z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w wybranych latach kariery zawodowej, przeciętnych płac w tych latach oraz aktualnej kwoty bazowej), a następnie oblicza część należną za okresy składkowe oraz za okresy nieskładkowe. Do tego dodaje 24 proc. kwoty bazowej (część socjalną). Suma tych składników to wysokość starej emerytury.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (26)

  • POlak(2015-12-06 22:08) Zgłoś naruszenie 569

    Czy po ponownym przeliczeniu każdy dostanie min. emeryturę tramwajowej ? :)

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • walczmy o swoje.(2015-12-07 17:07) Zgłoś naruszenie 3010

    Do -cd-sprawdz prawdopodobnie przepis się zmienił ,możesz ponownie przeliczyć ponad 250%

    Odpowiedz
  • Majka(2015-12-07 20:15) Zgłoś naruszenie 229

    Co dalej z kobietami z rocznika 1953 , które jako jedyne nie mają możliwości przeliczyć emerytury wcześniejszej na powszechną wg korzystnych zasad. Pomimo wysłania pism do wszystkich możliwych instytucji , posłów i ponad 600 petycji niedługo minie 3 lata jak sprawa dalej jest nie załatwiona.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marta(2015-12-08 11:09) Zgłoś naruszenie 1810

    i zgadzam się z przed mówczynią, co dalej z kobietami z rocznika 1953 , które jako jedyne nie mają możliwości przeliczyć emerytury wcześniejszej na powszechną wg korzystnych zasad. Pomimo wysłania pism do wszystkich możliwych instytucji , posłów i ponad 600 petycji niedługo minie 3 lata jak sprawa dalej jest nie załatwiona. Przecież tak nie może być w państwie prawa, że różnie traktuje się ludzi. Pozdrawiam wszystkie kobiety pokrzywdzone z rocznika 1953.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • cd(2015-12-06 22:51) Zgłoś naruszenie 1710

    Podstawa wymiaru emerytury była ograniczona do 250% wymiaru - czy to nadal obowiązuje?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wwk 1949(2016-01-10 14:14) Zgłoś naruszenie 142

    mam emeryturę od 1998r.po przeliczeni z kapitałem początkowym według nowych przepisów wyszła o 35% niższa nic tylko przeliczć

    Odpowiedz
  • janina Sosnowiec(2015-12-14 13:25) Zgłoś naruszenie 123

    pracowałam w Hucie Kosciuszko w Chorzowie i WPK w chorzowie te zakłady istnieją a zarobków nie daja do 82r odpisuja że sa spalone to jest przez nasz kochany Rząd uchwalone sprawy w Sądzie miałam 3 i nic nie wskuralam niemasz zarobków niema emerytury tylko jakaś glodowa 900zł na reke jak zyć pracowalam w tych zakladach ponad sily zarobki byly wysokie nadgodziny teraz nie dają zarobków tłumaczą ustawą do 82r jaka jest sprawiedliwośc w tej naszej Polsce nijaka ja żyje a moje zarobki spalili tak odpisuja

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • oszukana(2016-01-14 21:41) Zgłoś naruszenie 108

    Emerytki 1953 r. są pokrzywdzone ponieważ,prawo zadziałało wstecz DLACZEGO???

    Odpowiedz
  • ZOJA(2016-01-22 22:05) Zgłoś naruszenie 106

    Ja jestem rocznik 1950 przeliczyl mi zus stara emerure i dostałam 267 zł netto więcej miesięcznie .

    Odpowiedz
  • Bozenka(2016-01-02 11:52) Zgłoś naruszenie 97

    A co z rocznikami 1956 w końcu bedą na emeryturach i kiedy zaczynać załatwiać ja kobieta w czerwcu mam urodziny i czy muszę wyslacRP7

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ??????????????(2015-12-06 17:34) Zgłoś naruszenie 912

    Czy po 35l pracy mozna przeliczyć rente z KAPITAŁEM początkowym ,nie doczekano się emerytury,ale mam rente rodzinną.

    Odpowiedz
  • x(2016-01-14 14:39) Zgłoś naruszenie 54

    Po co są takie głupie artykuły jak każdy analfabeta wie, że emerytury obliczane wg starych zasad z reguły wychodziły wyższe niż te obliczane wg nowych zasad.Po prostu dochodziło 24 proc, kwoty bazowej.

    Odpowiedz
  • Miki(2016-01-26 21:37) Zgłoś naruszenie 11

    Też jestem rocznik 50 -67 zł netto więcej

    Odpowiedz