statystyki

Niektóre panie z emeryturą kapitałową także po 65. roku życia

autor: Marek Opolski02.11.2017, 09:43; Aktualizacja: 02.11.2017, 10:25
emerytura

emeryturaźródło: ShutterStock

Aż do 67. urodzin będą ją pobierać kobiety, którym została ona przyznana przed 30 września 2017 r. Ta zasada nie będzie jednak obowiązywać, jeśli zgłoszą wniosek o przeliczenie świadczenia z I filaru.

Obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. wpływa bezpośrednio na możliwość uzyskania i pobierania okresowej emerytury kapitałowej ze środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS (w tym również tych przeniesionych z otwartego funduszu emerytalnego). Nowelizacja przepisów emerytalnych ustaliła nie tylko nowy przedział wiekowy, lecz także uregulowała sytuację kobiet, które okresową emeryturę kapitałową uzyskały przed wejściem w życie nowych przepisów.

Odrębny wniosek niepotrzebny

Na podstawie ustawy o emeryturach kapitałowych okresową emeryturę kapitałową mogą uzyskać kobiety urodzone po 31 grudnia 1948 r., które:

● są członkami otwartego funduszu emerytalnego w rozumieniu tej ustawy (tj. nawet wtedy, gdy całość ich składki II-filarowej wynoszącej 7,3 proc. podstawy wymiaru przekazywana była na subkonto w ZUS);

● uzyskały prawo do emerytury powszechnej z FUS na podstawie art. 24 lub art. 24a ustawy emerytalnej (czyli emerytury z I filaru przyznawanej na wniosek lub z urzędu) przysługującej po ukończeniu wieku emerytalnego;

● na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura, zgromadziły na subkoncie (łącznie ze środkami przeniesionymi z OFE) kwotę równą co najmniej 20-krotności obowiązującej w tym dniu wysokości dodatku pielęgnacyjnego, tj. od 1 marca 2017 r. do 28 lutego 2018 r. 4191,80 zł (209,59 zł x 20).

Jeżeli środki zgromadzone na subkoncie w ZUS są niższe od 20-krotności dodatku pielęgnacyjnego, okresowa emerytura kapitałowa nie przysługuje. W takim przypadku środki te przenoszone są na konto ubezpieczonego i powiększają podstawę obliczenia emerytury z I filaru.

Okresowa emerytura kapitałowa jest przyznawana razem z emeryturą z I filaru. Nie trzeba jednak zgłaszać odrębnego wniosku o ustalenie prawa do tego świadczenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zgłoszenie wniosku o emeryturę z FUS oznacza jednocześnie zgłoszenie wniosku o okresową emeryturę kapitałową. Prawo do okresowej emerytury kapitałowej oraz jej wysokość ustala i wypłaca ZUS. Może być też przyznana przez ZUS z urzędu. Dzieje się tak wtedy, gdy na emeryturę przechodzi kobieta pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy, która ukończyła powszechny wiek emerytalny i podlegała ubezpieczeniom społecznym przez jakikolwiek okres.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane