Nowoczesna, PO i Ruch KUKIZ'15 przeciw projektowi PSL-u w sprawie emerytur. PiS za dalszą pracą w komisji. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt, który przedstawił Władysław Kosiniak - Kamysz przewiduje, że na emeryturę będzie można przejść po 40 latach pracy. "To projekt, który sięga w przyszłość, nie cofa nas do rozwiązań z minionej epoki" - powiedział były minister pracy. Dodał, że lata składkowe są ważniejsze niż wiek emerytalny. Poinformował, że docelowo ludowcy będą chcieli zaproponować rozwiązanie "odchodzące od wieku emerytalnego i przechodzące tylko i wyłącznie na staż pracy".

Występująca w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek powiedziała, że jej klub, pomimo wielu wątpliwości będzie za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisji. Przypomniała, że klub PSL był współautorem poprzedniej ustawy podnoszącej do 67 roku życia wiek emerytalny. "Opowiadaliście się bezwarunkowo za podniesieniem wieku emerytalnego, odrzucaliście przeprowadzenie referendum w tej sprawie, nie chcieliście wysłuchania publicznego. Gdybyśmy chcieli stosować Wasze metody zgłosilibyśmy wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, ale tak nie zrobimy, bo chcemy procedować nad tym, co jest najlepsze dla Polaków, a nie dla PSL-u" - mówiła przedstawicielka PiS-u.

Przeciw projektowi zagłosuje Platforma Obywatelska. Izabela Leszczyna, była wiceminister finansów przypomniała, że polski system emerytalny wiąże wysokość emerytury ze zgromadzonymi składkami i ze stażem pracy. Im dłuższa praca tym wyższa emerytura - podkreślała poseł PO. Zaznacza, że podstawowy kierunek działania to wydłużanie aktywności zawodowej i opóźnianie momentu przejścia na emeryturę. "Rząd PO i PSL właśnie taką trudną reformę podjął. To była pewnie jedna z przyczyn naszej porażki wyborczej" - mówiła Izabela Leszczyna. Dodała, że nie rozumie dlaczego PSL psuje ten system. Przechodząc do opozycji nie powinniśmy tracić odpowiedzialności za państwo polskie - uzupełniła.

Klub KUKIZ15 nie poprze projektu Polskiego Stronnictwa Ludowego. Agnieszka Ścigaj skrytykowała zarówno obowiązujący system emerytalny, jej zdaniem wprowadzony niezgodnie z konstytucją, jak i projekt PSL-u. Zaproponowała wprowadzenie równej dla wszystkich emerytury obywatelskiej. "Na ten temat musimy zacząć rozmawiać już dziś. Nie traktujmy Polaków jak dzieci. Obniżmy podatki, pozwólmy ludziom decydować jak mają oszczędzać na swoje emerytury" - powiedziała poseł Agnieszka Ścigaj.

Klub Nowoczesnej zgłosił wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Ryszard Petru przekonywał, że projekt PSL-u jest niekonstytucyjny, dyskryminuje kobiety i osoby z niższym wykształceniem oraz uprzywilejowuje rolników kosztem innych grup społecznych. Dodał, że konstytucja w artykule 67 jednoznacznie stwierdza, że jedynym kryterium do emerytury jest osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego. "Mam pytanie, czy Państwo nad tą analizą konstytucyjną się pochylili" - pytał ludowców.

Głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie ustawy około 18-tej.