statystyki

Rząd zapomniał o dodatkach dla emerytów

autor: Aleksandra Kurowska17.11.2015, 07:39; Aktualizacja: 17.11.2015, 08:02
emeryt emerytura senior seniorzy

Jednorazowy dodatek do świadczeń budzi kontrowersje.źródło: ShutterStock

Od 100 do 350 zł mieli jednorazowo dostać w przyszłym roku emeryci i renciści uzyskujący świadczenia poniżej 2 tys. zł brutto. Rząd opracował projekt ustawy, skonsultował, przyjął, ale wysłał do Sejmu zbyt wcześnie – przed pierwszym posiedzeniem posłów VIII kadencji. W efekcie powinien go wysłać ponownie. Jednak tego nie zrobił.

We wczorajszym wydaniu DGP informowaliśmy o tym, że projekt ustawy o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2016 r. nie trafił do Sejmu nowej (VIII) kadencji. Choć zapowiadał to Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i nowy szef PSL. Rząd Ewy Kopacz miał czas na „odświeżenie” projektu jeszcze w poniedziałek do południa, kiedy to został zaprzysiężony nowy gabinet.

O to, czy ustawę ponownie wysłano do Sejmu, spytaliśmy m.in. Centrum Informacyjne Rządu, Rządowe Centrum Legislacji oraz sekretariat Rady Ministrów, ale wszędzie informacje na temat projektu kończyły się na 26 października. Podobnie w Sejmie – gdzie stwierdzono, że nic w sprawie emerytur z rządu od października nie wpłynęło. Wtedy to przesłał projekt do Sejmu, zapominając, że automatycznie trafi on do kosza. W tym terminie nie było jeszcze nowej kadencji parlamentu, a w starym składzie już się nie spotykał. Prace nad nieprzyjętą ustawą, na której realizację zarezerwowano w budżecie 1,4 mld zł, uległy więc dyskontynuacji.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • ola(2015-11-17 09:14) Zgłoś naruszenie 92

    Jak zwykle ,obiecanki a potem zwalają jeden na drugiego.Jedno oszustwo,nie wierzę już nikomu!!!

    Odpowiedz
  • pic(2015-11-17 09:04) Zgłoś naruszenie 82

    Przecież to był tylko pic wyborczy nie ma na co się obrażać

    Odpowiedz
  • Gość(2015-11-17 11:56) Zgłoś naruszenie 81

    Sobie odprawy to potrafią załatwić odwrotnie a emerytów po wyborach to mają w du...e.

    Odpowiedz
  • ala(2015-11-18 07:56) Zgłoś naruszenie 83

    PIS z siebie robi nieudacznika albo udaje ,że emeryt i rencista to zło konieczne im mniej będziemy mieli pieniędzy tym szybciej szlak nas trafi

    Odpowiedz
  • I co się zmieniło ... ?(2015-11-17 20:20) Zgłoś naruszenie 61

    PIS i PO ... "to ta sama banda polityczna" w Polsce (określenie zapożyczone
    od Europosła Janusza Mikke herbu Korwin znającego dobrze realia polskie)
    różniąca się niewiele poziomem partyjnej siermiężnej ... ERYSTYKI
    czyli poziomem ... KŁAMANIA dla uwiarygodniania wcześniejszych ich ... KŁAMSTW
    Jakżeby miało być inaczej, jeśli obie partie pomioty pochodzą z tego samego
    MIOTU POPIS-owców ... ze styropianowego ŁOŻA.
    Łączy ich nierozwiązalnie ... prostacka WŁADZO-żerność i KASO-żerność

    Odpowiedz
  • Ted(2015-11-18 10:24) Zgłoś naruszenie 50

    Po co to socjalistyczne rozdawnictwo? Wg ustawy ma być waloryzacja procentowa! Będzie większa inflacja ,to waloryzacja będzie większa. Nie majstrować na polityczny użytek przy ustawie.

    Odpowiedz
  • eme(2015-11-17 09:12) Zgłoś naruszenie 41

    Peowcy niczego nie zapomnieli przecież to była tylko kiełbasa wyborcza.

    Odpowiedz
  • xcv(2015-11-22 20:30) Zgłoś naruszenie 41

    Skoro emeryci nie głosowali na P, to PO też się o nich nie zatroszczyło.
    Ale PiS miało zatroszczyć się o najbiedniejszych, czyli o emerytow, więc może by się z tego wywiązało?

    Odpowiedz
  • inka(2015-11-17 17:45) Zgłoś naruszenie 33

    pismaki zapomnieliście napisc ,rząd PO zapomniał

    Odpowiedz
  • 50+(2015-11-17 10:49) Zgłoś naruszenie 32

    Kiełbasa wyborcza Kopaczki jest niepotrzebna.
    Teraz najważniejszy jest obalenie pseudo reformy emerytalnej TUSKOeBUZKA i powrót do starego systemu emerytalnego.

    Odpowiedz
  • emeryt(2015-11-17 18:06) Zgłoś naruszenie 20

    nie poto glosowalem na PIS by taraz zwalac naPO-brac sie do roboty bo 4-lata mina szybko -

    Odpowiedz
  • poiuy(2015-11-17 10:22) Zgłoś naruszenie 21

    Do qwerty I Was młodych tez wyrolują - i odechce się Wam złośliwości jak to nastąpi. Wy nawet 900 zł nie dostaniecie.

    Odpowiedz
  • emeryt(2015-11-18 10:15) Zgłoś naruszenie 21

    ZUS to nie opieka społeczna, dodatki powinna dawać opieka. Należy uzależnić emeryturę od lat pracy. Zmiejszyć do min. emerytury ubeckie, co to za sprawiedliwość żebywdowa po p=Kiszczaku brała blisko 6,5 tys.zl miesięcznie. Należy też BEZWZGLEDNIE ZAWIESIC EMERYTURY tym którzy nadal pracują w budżetówce. Gro posłów i senatorów to emeryci pobierający emeryturę i wysoki uposażenie poselskie...to zgroza.

    Odpowiedz
  • Al(2015-11-17 09:06) Zgłoś naruszenie 20

    jaja sobie robicie czy głupcy i POduszczacze jestescie.
    Ktos pracował 2 lata i miałby dostać dodatek a inny 40 lat i juz nie gdyż jemu wystarcza.

    Odpowiedz
  • ewer(2015-11-17 17:58) Zgłoś naruszenie 20

    poWINNO BYĆ JASNO W TYTULE,ŻE CHODZI O RZĄD KOLESI

    Odpowiedz
  • Tylko waloryzacja!(2015-11-17 15:12) Zgłoś naruszenie 21

    I bardzo dobrze ,przecierz nijak to się ma dla biednych emerytów .wszystkie dochody należy z sumować ,a potem dać najbiedniejszym emerytom dodatek .

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-11-17 11:22) Zgłoś naruszenie 21

    Do poiuy ! Brednie piszesz zasłyszane od sprzedajnych profesorów i mediów ! Jak pracuje się przez 45 lat i płaci składki emerytalne, to emerytura nie jest wcale mała. Ale zgadzający się na pracę na czarno i płacenie pod stołem tego nie rozumieją.

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-11-17 09:58) Zgłoś naruszenie 11

    I bardzo dobrze, bo za lenistwo, cwaniactwo i pasożytnictwo przez całe swoje zycie, nie należy się ani grosz więcej dla tych 900zł emerytów.

    Odpowiedz