Wyrok Trybunału Konstytucyjnego: Reforma OFE zgodna z Konstytucją

04.11.2015, 16:05; Aktualizacja: 04.11.2015, 17:01
Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, PAP/Paweł Supernak

Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, PAP/Paweł Supernakźródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Podczas wtorkowej rozprawy przed TK sędziowie w pełnym 15-osobowym składzie oceniali zgodność z konstytucją wprowadzonych dwa lata temu zmian. TK badał skargi prezydenta i Rzecznika Praw Obywatelskich.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • żałosny TK(2015-11-04 18:50) Zgłoś naruszenie 10

    Tak ,tak : Rozstrzygnięcie TK w sprawie waloryzacji kwotowej z 2001 r. Sygn. Ts 24/01

    "Wskazane powyżej cele mogą natomiast zostać osiągnięte przez wprowadzenie waloryzacji procentowej, której istota, w uproszczeniu sprowadza się do tego, że każda emerytura jest zwiększana o taką kwotę, o jaką ze względu na przewidywaną inflację, straci ona na wartości. Kwota ta jest obliczana m.in. za pomocą procentowego wskaźnika waloryzacji, określonego w ustawie budżetowej. Służyć to ma proporcjonalnemu wzrostowi emerytur w zależności od ich wysokości, a co za tym idzie zachowaniu ich realnej wartości "

    Niestety TK pod wodzą p. Rzeplińskiego zeszmacił się zmieniając własny wcześniejszy wyrok myląc waloryzację z zapomogą .

    Inna sprawa ,że wszelkie przywileje emerytalne typu KRUS , mundurowe, sędziowskie i prokuratorskie powinny być ZLIKWIDOWANE ,a wysokość przyznanej emerytury powinna zależyc WYŁĄCZNE OD UZBIERANEGO KAPITAŁU , waloryzowanego procentowo w zależności od stopnia inflacji.

    Odpowiedz
  • ronin(2015-11-04 18:37) Zgłoś naruszenie 10

    JEST ŚWIETNIE.TERAZ KRADZIEŻ NIE JEST NAGANNYM WYSTĘPKIEM PODLEGAJĄCYM KARZE A KONSTYTUCYJNIE POPRAWNĄ CZYNNOŚCIĄ DANINY PUBLICZNEJ .
    HURA! JESZCE PO-lska nie zginęła.

    Odpowiedz
  • Zniesmaczony(2015-11-04 18:10) Zgłoś naruszenie 10

    Szkoda słów przecież istnieją aneksy do umowy...

    Odpowiedz
  • ????(2015-11-04 18:19) Zgłoś naruszenie 10

    Dlaczego czekano tyle lat skoro było tak źle, ludzie płacili składki , niektórzy od początku istnienia OFE dlaczego wszyscy dziś tacy madrzy nie pomyśleli o tych oszukanych już emerytach, mowicie tylko o przyszlych?

    Odpowiedz
  • antyOFE(2015-11-04 18:10) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo! Samo utworzenie OFE było porażką i dawaniem zarobić zagranicznym instytucjom finansowym biorącym krocie za zarządzanie aktywami OFE, a ponieważ emerytury trzeba wypłacać na bieżąco państwo musiało się zadłużać, bo miliardy szły do OFE, zamiast do ZUS-u, a to ZUS musiał wypłacać bieżące emerytury. Dalsze utrzymywanie tego systemu spowodowałoby upadek finansów publicznych, a w przyszłości emeryci oszczędzający w OFE zapewne nie będą spędzać "jesieni życia" pod palmami, jak to było w reklamach zachęcających do zapisywania się do OFE. "Pod palmami" to sobie mogą balować tylko ci, którzy zarobili krocie na zarządzaniu aktywami, a lokowanie pieniędzy przyszłych emerytów na zupełnie nieprzewidywalnych dziś giełdach, to oszukiwanie przyszłych emerytów, bo w ten sposób mogą oni tracić odkładane pieniądze. Zresztą, gdyby system OFE był taki super, to byłby na świecie powszechnie stosowany, a tak przecież nie jest! Szkoda tylko, że OFE nie zlikwidowano w ogóle! Całkowicie przekonuje mnie to, co na temat OFE pisze Pani Prof. Oręziak i mam nadzieję, że przyszła Władza będzie brała pod uwagę Jej poglądy.

    Odpowiedz
  • adam(2015-11-04 19:48) Zgłoś naruszenie 00

    Pamiętacie gwiazdę temidy (hi hi hi) przy waloryzacji kwotowej ? Poczesne miejsce zajmie w Księdze Hańby Narodowej.

    Odpowiedz
  • ciekawy(2015-11-04 19:10) Zgłoś naruszenie 00

    Korekta - zmieniają pozycje w GP. Prawdę pisze osoba z poz. anty OFE. Ale jest za delikatna wobec twórców OFE. Reforma ZUS i powstanie OFE to zwykłe złodziejstwo wobec osób przymusowo płacących składki oraz wobec państwa polskiego. Zobaczycie co jeszcze zrobi prawica z Kaczafim i KC Episkopatem na czele.Wielu tych durni ponownie wybrało.

    Odpowiedz
  • ciekawy(2015-11-04 18:55) Zgłoś naruszenie 00

    No i skasowali moje pytanie - kiedy postawią twórców OFE pod Trybunał Stanu, wraz z posłami i senatorami ?. Balcerowicz i jego kumpel Petru wraz z nawiedzonymi ekonomistami - wmawiają ludziom bzdury. A ilu popiera człowieka banków albo Sorosa, czyli R. Petru.
    OFE to jest dokładnie to, co pisze osoba z poz. 4. Okradziono ludzi płacących do ZUS-u, zadłużono kraj o
    300 mld i bezczelnie kłamią w oczy do końca. Całkiem jak ludzie GW.

    Odpowiedz
  • xyz(2015-11-05 09:02) Zgłoś naruszenie 00

    TK kolejny raz w moim przekonaniu się zeszmacił - ale to dla mnie żadne zaskoczenie , byłem niestety przekonany że tak postąpi . Waloryzacja emerytur za 2012 rok najdobitniej ukazała prawdziwe oblicze TK i Rzeplinskiego. Moim zdaniem TK dewastuje pozostałości zaufania obywatela do oszukańczego wiarołomnego i wrogo nastawionego do obywatela państwa. Młodzi , rozsądni i logicznie myślący ludzie wyciągną z tego wnioski i nadal masowo będą wyjeżdżać z tego raju dla oszustów , złodziei , aferzystów , krętaczy , sędziów , polityków , prokuratorów , mundurowych itp...itd...

    Odpowiedz
  • k(2015-11-05 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    Można się było tego spodziewać. Państwo bezprawia...eh

    Odpowiedz
  • xyz(2015-11-04 17:46) Zgłoś naruszenie 00

    TK nie mógł postąpić inaczej ,aby nie spowodować katastrofy finansów.A winien jest Komorowski ze swym" trybem następczym"czyli najpierw ustawę podpisał a potem pytał się TK czy jest zgodna z konstytucją czym postawił T K przed faktem dokonanym.

    Odpowiedz
  • kabaret(2015-11-04 17:40) Zgłoś naruszenie 00

    Tak ,tak ,
    Ten sam Trybunał /anty /Konstytucyjny stwierdził ,że okradanie emerytów tzw. waloryzacją kwotową 2012 , jest zgodne z konstytucją , pomimo że wcześniej twierdził odwrotnie , a klauzula sumienia lekarzy jest ponad zdrowiem i życiem pacjentów. Czekam tylko kiedy zawodowy żołnierz odmówi brania udziału w wojnie twierdząc ,że jest pacyfistą ,i klauzula sumienia nie pozwala mu walczyć.
    CZYSTY KABARET .

    Odpowiedz
  • Piotrek(2015-11-04 17:39) Zgłoś naruszenie 00

    Paprotki przyklepią wszystko...

    Odpowiedz
  • Olo(2015-11-04 17:15) Zgłoś naruszenie 00

    Osobiscie zgadzam sie z zarzutami RPO, nie przekonuja mni argumenty pozostalych uczestnikow.
    Wiekszosc ludzi uwaza ze zagrabiono ich skladki i ja ich rozumiem - w przeciwienstwie do orzeczenia TK. Wniosek plynie z tego taki , ze jak krasc to najlepiej miliardy.
    NA gieldzie spadki powyroku.

    Odpowiedz
  • Ktoś ma wątpliwości ?(2015-11-04 16:52) Zgłoś naruszenie 00

    Sekretarz wszystko może ... i POzamiatane.

    Odpowiedz
  • Warsz(2015-11-06 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    „Wyrok Trybunału Konstytucyjnego: Reforma OFE zgodna z Konstytucją”, ponieważ Konstytucja nie jest zgodna z oczekiwaniami narodu! W powszechnym odczuciu zdecydowana większość wyroków Trybunału Konstytucyjnego, mówiąc delikatnie, mija się ze społecznym poczuciem sprawiedliwości, zwłaszcza po potwierdzeniu rządowego złodziejstwa składek emerytalnych z OFE uznane za zgodne z Konstytucją. Jaki z tego wniosek? KONSTYTUCJA DO WYMIANY, skoro NIE ODPOWIADA społecznemu poczuciu sprawiedliwości, a „biedni” sędziowie tegoż Trybunału nawet zgadzający się ze społeczeństwem nie mogą wydać werdyktu sprzecznego Z KONSTYTUCJĄ, ponieważ jest ona tak napisana, że nie mają innego wyjścia jak wyrokować WBREW WOLI NARODU! I dlatego ten Trybunał nazywa się Konstytucyjnym, a nie Trybunałem Woli Narodu!

    Odpowiedz
  • MT(2015-11-04 17:50) Zgłoś naruszenie 00

    A spodziewałam się innej decyzji, ale przecież to ten sam TK, nie wypadało pogrążyć PO.

    Odpowiedz