Nauczycielka, która straciła głos, nie dostanie renty, skoro jest agentem ubezpieczeniowym

autor: Artur Radwan05.10.2015, 07:37; Aktualizacja: 05.10.2015, 08:41
Szkoła, nauczyciel, tablica

Kobieta urodzona we wrześniu 1960 r. posiada wykształcenie wyższe pedagogiczne.źródło: ShutterStock

Poziom kwalifikacji wymagany do wykonywania zawodu nauczyciela jest porównywalny do tego obowiązującego w zawodzie pośrednika ubezpieczeniowego. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Kobieta urodzona we wrześniu 1960 r. posiada wykształcenie wyższe pedagogiczne. Pracowała jako nauczycielka nauczania początkowego i przedstawiciel ubezpieczeniowy. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny 30 sierpnia 1999 r. stwierdził u niej chorobę zawodową w postaci przewlekłego przerostowego nieżytu strun głosowych z ich niedowładem. W efekcie od 1 września 1999 r. do 30 listopada 2012 r. kobieta pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił jej jednak przyznania renty od 1 grudnia 2012 r. ze względu na pracę agenta ubezpieczeniowego.

Nauczycielka odwołała się do sądu I instancji, który wskazał, że u wnioskodawczyni poprzednio stwierdzano dwa schorzenia zawodowe, które mogą występować niezależnie – przewlekły przerostowy nieżyt strun głosowych i niedowład strun głosowych. W aktualnie przeprowadzonym badaniu, a także w trzech ostatnich, stwierdzono tylko to pierwsze schorzenie. Ponieważ doszło do poprawy zdrowia, zdaniem sądu można mówić tylko o jednym schorzeniu zawodowym u wnioskodawczyni.

Sąd stwierdził, że z przyczyn profilaktycznych niewskazana jest praca wymagająca nadmiernego wysiłku głosowego, ale wnioskodawczyni rokuje odzyskanie zdolności do pracy po przekwalifikowaniu się. Sąd I instancji podkreślił także, że kobieta pracowała już od lat 90. jako przedstawiciel ubezpieczeniowy, a nie nauczyciel.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane