statystyki

Nauczycielka, która straciła głos, nie dostanie renty, skoro jest agentem ubezpieczeniowym

autor: Artur Radwan05.10.2015, 07:37; Aktualizacja: 05.10.2015, 08:41
Szkoła, nauczyciel, tablica

Kobieta urodzona we wrześniu 1960 r. posiada wykształcenie wyższe pedagogiczne.źródło: ShutterStock

Poziom kwalifikacji wymagany do wykonywania zawodu nauczyciela jest porównywalny do tego obowiązującego w zawodzie pośrednika ubezpieczeniowego. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Kobieta urodzona we wrześniu 1960 r. posiada wykształcenie wyższe pedagogiczne. Pracowała jako nauczycielka nauczania początkowego i przedstawiciel ubezpieczeniowy. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny 30 sierpnia 1999 r. stwierdził u niej chorobę zawodową w postaci przewlekłego przerostowego nieżytu strun głosowych z ich niedowładem. W efekcie od 1 września 1999 r. do 30 listopada 2012 r. kobieta pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił jej jednak przyznania renty od 1 grudnia 2012 r. ze względu na pracę agenta ubezpieczeniowego.

Nauczycielka odwołała się do sądu I instancji, który wskazał, że u wnioskodawczyni poprzednio stwierdzano dwa schorzenia zawodowe, które mogą występować niezależnie – przewlekły przerostowy nieżyt strun głosowych i niedowład strun głosowych. W aktualnie przeprowadzonym badaniu, a także w trzech ostatnich, stwierdzono tylko to pierwsze schorzenie. Ponieważ doszło do poprawy zdrowia, zdaniem sądu można mówić tylko o jednym schorzeniu zawodowym u wnioskodawczyni.

Sąd stwierdził, że z przyczyn profilaktycznych niewskazana jest praca wymagająca nadmiernego wysiłku głosowego, ale wnioskodawczyni rokuje odzyskanie zdolności do pracy po przekwalifikowaniu się. Sąd I instancji podkreślił także, że kobieta pracowała już od lat 90. jako przedstawiciel ubezpieczeniowy, a nie nauczyciel.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane