Pieniądze na emerytury nie w postaci składek, ale podatku. PO przedstawiła szczegóły gospodarczego planu. Wynika z niego, że partia chce utrzymać konta emerytalne i finansowanie, które na nie wpływa.

Wpłaty na te konta były dokonywane na dotychczasowych zasadach i w dotychczasowej wysokości. Europoseł PO, Dariusz Rosati wyjaśnia, że jego partia nie wie jeszcze jaka instytucja będzie pobierać i rozdzielać podatki w nowym systemie. Politycy rządzącej partii uważają, że nazwa lub struktura nowej instytucji nie są najważniejsze.

Rosati twierdzi, że nowe kompetencje mogą otrzymać urzędy skarbowe. Instytucja będzie pobierała jeden podatek, a później na podstawie algorytmu będzie go rozdzielać między ZUS, NFZ, OFE czy budżet państwa. Ekspert PO jest przekonany, że zmiana organizacyjna przyniesie oszczędności w zatrudnieniu.

Reklama

Przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze, Janusz Lewandowski powiedział, że ministerstwa finansów pracuje nad nową strukturą. Instytucja ma ułatwić pracownikom i pracodawcom obliczanie wszystkich składek.

Platforma Obywatelska chce wprowadzić kontrakt w ciągu najbliższych dwóch lat. Partia nie ma szacunków, ile osób może wyjść z tak zwanej szarej strefy. Zmiany nie obejmą samozatrudnionych, rolników i pracujących na umowy o dzieło.