40 lat składek i emerytura: Projekt może zostać uchwalony jeszcze w tej kadencji Sejmu

autor: Bożena Wiktorowska13.08.2015, 07:11; Aktualizacja: 13.08.2015, 07:40
Nowe rozwiązanie firmuje PSL.

Nowe rozwiązanie firmuje PSL.źródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: bpr.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

Koalicja PO-PSL chce jeszcze w tej kadencji Sejmu uchwalić przepisy umożliwiające zakończenie pracy bez względu na wiek. Według ekspertów projekt zawiera niekonstytucyjne rozwiązania.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (61)

 • Kuba(2015-08-17 10:29) Zgłoś naruszenie 11

  do matki polki: niech Ci dzieci i stary który Ciebie uzywał płaci.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2015-08-17 10:32) Zgłoś naruszenie 10

  Ja reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby splacać długi Polski.) .
  Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia. Energetycy pracowali po 42 swieta w roku więcej.
  Do tego dodajmy, że do 1998r mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnieto juz to na co zapracowali--jeżeli na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie mieli 25 lat pracy ogółem i dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani. Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ?
  Pamiętacie że były juz premier „i były Ćpun” ze Świetlika ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .

  Odpowiedz
 • Bożena(2015-08-13 21:45) Zgłoś naruszenie 00

  19+15= 34 oczywiście = przepraszam a pomyłkę

  Odpowiedz
 • Lorunia(2015-08-16 13:21) Zgłoś naruszenie 00

  Młodocianemu w rolnictwie liczy się staż a młodocianemu w przemyśle nie ! młodociany w przemyśle niejednokrotnie pracował w bardzo skrajnych warunkach np przy azbeście czy związkach ołowiu , a PSL zapomniał o tym w tym projekcie .

  Odpowiedz
 • rys(2015-08-13 16:07) Zgłoś naruszenie 00

  Edek puknij sie ale mocno w

  Odpowiedz
 • PSL za pomocą Waldemara wycyckał robotników!!!!!!!(2015-08-16 15:20) Zgłoś naruszenie 00

  panowie 1949-1953r. nie załapywali się ze względu nie spełnienia jedynego warunku wieku 60 lat do końca 2008r.Rolnicy otrzymali 5-cio letni okres przejściowy aby nabyć praw do wcześniejszej emerytury uzyskując wiek 60 lat po 2008r.Chamstwo prawne tego nierządu peselowskiego dobiega końca i nigdy więcej ten wrzód nie POwinien zbierać się.Zawsze im mało,za to w miastach mają dobrobyt żyć,płacić czynsz,za najniższą krajową.POwinny ich obowiązywać takie same warunki tak w osiąganiu emerytury jak po nowemu jej naliczania i naciągania prawa kosztem innych tego systemu.Jak im mało UE daje to niech otworzą sobie fundację pomocy rolniczej i dzielą się między sobą a nie okradać budżet państwa i biadolić do tego.

  Odpowiedz
 • PSL za pomocą Waldemara wycyckał robotników!!!!!!!(2015-08-16 15:20) Zgłoś naruszenie 00

  panowie 1949-1953r. nie załapywali się ze względu nie spełnienia jedynego warunku wieku 60 lat do końca 2008r.Rolnicy otrzymali 5-cio letni okres przejściowy aby nabyć praw do wcześniejszej emerytury uzyskując wiek 60 lat po 2008r.Chamstwo prawne tego nierządu peselowskiego dobiega końca i nigdy więcej ten wrzód nie POwinien zbierać się.Zawsze im mało,za to w miastach mają dobrobyt żyć,płacić czynsz,za najniższą krajową.POwinny ich obowiązywać takie same warunki tak w osiąganiu emerytury jak po nowemu jej naliczania i naciągania prawa kosztem innych tego systemu.Jak im mało UE daje to niech otworzą sobie fundację pomocy rolniczej i dzielą się między sobą a nie okradać budżet państwa i biadolić do tego.

  Odpowiedz
 • zakłamanie polskie(2015-08-18 07:52) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego w Polsce większość emerytur to jałmużny? Przecież człowiek przechodzący po wielu latach pracy powinien miec taka emeryturę żeby spokojnie za nią przeżyć a nie wydzielać na chleb i lekarstwa.dlaczego w innych krajach emerytów stac na godne życie,na wycieczki zagraniczne,wczasy,opieke pielęgniarek w domu a w Polsce emeryt to dziad który cały czas musi liczyć czy go stać na bułkę z masłem.Jeżeli człowiek płacił przez 45 lat ZUS to jest dużo pieniędzy i chciałby na emeryturze z tych pieniędzy korzystać a nie dostawać 30zł waloryzacji jak grosz do kapelusza.Państwo polskie cały czas nas okradało i okrada nadal,rząd cały czas sieje wrogą propagande nt.emerytów jednym suchy chleb a innym smietankę.Na dodatek każe im pracować dłużej niz przewidywała ustawa.

  Odpowiedz
 • same bzdury pismackie,eksperckie i komentarze do .(2015-08-13 19:02) Zgłoś naruszenie 00

  niczego nie zmierzają.Tak się wyrażę.Od kiedy to Piechota jest dobrym wujkiem dla ludu pracującego,jak wniosek obywatelski OPZZ 35/40 trzymał a jak dorwał to odrzucił.Następną sprawą jest równość kobiet i mężczyzn i obie płcie powinny uzbierać stażu składkowego 40 lat p.Strębski.Po trzecie wysokość emerytury po nowemu to uzbierany kapitał podzielony przez dalsze trwanie życia i to też powinno obowiązywać wszystkich jednakowo bez dopłat do najniższej emerytury.Po czwarte czy chłop czy robotnik jednakowe prawa,wtedy będzie sprawiedliwość społeczna i zgodność konstytucyjna.Myślę że poslowie nie stracili głów przed wyborami dla wyborców.Są w tej polskiej legendzie o szczęśliwcach na emeryturach ludzie którzy mają obecnie/pracując w szkołach przyzakładowych/od 16 roku życia 45 letni staż składkowy i wiek 62 lata,są bez jakichkolwiek zabezpieczeń społecznych,bez pracy i aby przeżyć grzebią w śmietnikach.Ta ustawa powinna być zrobiona tylko i wyłącznie pod tych ludzi.Reszta pod ustawę emerytalną powszechną.Czy to takie trudne???

  Odpowiedz
 • XX(2015-08-16 18:16) Zgłoś naruszenie 00

  Nawet mimo uchwalenia tej ustawy, PSL pójdzie na boczny tor. Dość tego ślizgania się, zawsze udawało się uzbierać 5% przekraczając próg parlamentarny, teraz im sondaże tego nie wróżą.

  Odpowiedz
 • pandora(2015-08-17 10:27) Zgłoś naruszenie 00

  No to do roboty!!! Mniej gadania więcej pracy.Im szybciej wejdzie ustawa tym lepiej dla tych którzy dzisiaj żyją z zasiłku bo zabrano im prawo do emerytury w określonym ustawowym wieku,w bezczelny sposób przedłużono im ten okres nie patrząć,że ludzie już nie maja pracy i miec nie będa a przepracowali ponad 45 i więcej lat.Jak mozna było nad tym sie nie zastanowic co będzie z tymi ludżmi,dlaczego skazano ich na jałmuznę?przeciez przez dziesiątki lat płacili składki po to,żeby w odpowiednim wieku i braku sił przejść na spoczynek.Tego nie można podarować nikomu.

  Odpowiedz
 • Bożena(2015-08-13 21:22) Zgłoś naruszenie 00

  40 lat składkowych???A czy rolnicy też będą musieli udowodnić 40 lat opłacania składek (groszowych), bo z tego co czytam to ich ten warunek nie będzie dotyczył. Kolejny raz złodziejskie PSL stara się wydy….ć i okraść resztę społeczeństwa abyśmy składali się na emerytury dla coraz młodszych rolników –chcą większych przywilejów dla już i tak uprzywilejowanych kosztem reszty społeczeństwa rolników.
  Poza tym czy ktoś zastanowił się co to oznacza 40 lat składkowych dla kobiety??? Ja mam 59,5 lat, 38,5 lat pracy w tym składkowych 33 lata (3 lata wychowawczego i zwolnienia lekarskie – 4 operacje +wypadek). Ale z tego co wiem, większość ludzi w moim wieku zmaga się z różnymi chorobami (im starsi tym więcej chorób i więcej zwolnień lekarskich). Oznacza to, że abym miała 40 lat składkowych musiałabym jeszcze pracować 7 lat – oczywiście już bez zwolnień L4, czyli do 67 roku życia. Bardzo dziękuje za łaskę i możliwość przejścia na emeryturę w wieku 67 lat. W tym wieku rolnicy już od 11 lat będą na emeryturze, a mundurowi od 33 lat (możliwość przejścia na emeryturę przez mundurowego po 15 latach pracy tj. w wieku 34 lat bo 19+15=24). OT sprawiedliwość po POLSKU. Nie można tym złodziejom z PSL (okradanie reszty społeczeństwa) pozwolić na wprowadzenie tej ustawy.

  Odpowiedz
 • l(2015-08-16 20:46) Zgłoś naruszenie 00

  I znów dzielą obywateli na lepszych i gorszych bo przecież rolnik nie bierze zwolnienia gdy zachoruje na grypę tak więc każdy z nich będzie miał 40 lat składkowych

  Odpowiedz
 • thadde(2015-08-13 21:43) Zgłoś naruszenie 00

  65 lat dla wszystkich

  Odpowiedz
 • abaja(2015-08-13 22:13) Zgłoś naruszenie 00

  przy tak "pełnym Sejmie" to wszystko może przejść. A co z tymi co już odpracowują "karniaka 67" mimo że już maja ponad 40 lat. pracy? Dla nich to prawo zadziałało wstecz, by ci wypasieni pupilki mogli sie wcześniej byczyć!!!

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2015-08-13 14:28) Zgłoś naruszenie 00

  Każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.

  Ja reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich
  -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) !!,
  i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane nawet 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) -nie wykazywane na Świadectwach pracy gdyz takie jest i było prawo!!
  - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby spłacać długi Polski.) .Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia
  . Energetycy pracowali po 42 swieta w roku więcej.
  Do tego dodajmy, że do 1998r mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto juz to na co zapracowali--jeżeli na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie mieli 25 lat pracy ogółem (art 18 ustawy o emeryturach pomostowych nie zaliczał czasu pracy w nadgodzinach na zasadzie równości stron a na odmiane odejmuje czas chorobowego i absencji ), dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani.
  Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ?
  Pamiętacie że były juz premier „i były Ćpun” Tusk ze Świetlika Płazyńskiego ogłosił,: ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.
  . Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .
  Przypomnijcie sobie co On mówil w TV - jak się będą sądzić to podniesiemy opłaty sądowe -CYNIK PO--ZłODZIEJ ,KŁAMCA i Oszust.

  Odpowiedz
 • co ze studiami zaocznymi, wieczorowymi, podyplomow(2015-08-17 13:27) Zgłoś naruszenie 00

  studia wieczorowe, zaoczne tez powinny sie liczyc do stazu pracy, jeden robol-len ma weekendy wolny a drugi czlowiek haruje w tygodniu i w weekendy studiuje, wiec ma duzo mniej czasu na wypoczynek. Te 40 lat pracy to OK ale w lata pracy nalezy wliczyc wszystkie studia, studia podyplomowe itd. Bo ludzie haruja i ucza sie a potem wychodzi na to ze w wieku 60 lat maja... 35 lat pracy, choc tak naprawde jeszcze ksztalcili sie 5 lat na dziennych, potem np 3 razy roczne podyplomowe w weekendy - wiec za kazde studia np zaoczne 1 rok powinien byc liczony do emerytury, a za podyplomowe np 4 miesiace ( przewaznie podyplomowe roczne to 16 weekendow w szkole). W tej chwili to uprzywilejowane chlopstwo, ktore nie placi zadnych podatkow dodatkowo dostaje prezent w postaci wczesnej emerytury bo moze powiedziec ze w wieku 9 lat zaczelo pracowac z rodzicami w polu ( hehehehehe).

  Odpowiedz
 • acha(2015-08-17 13:49) Zgłoś naruszenie 00

  o ile zaraz po szkole średniej dostanie pracę , a w innym przypadku wiek emerytalny 75/80 lat

  Odpowiedz
 • Starsza(2015-08-22 15:00) Zgłoś naruszenie 00

  A ja chciałabym na stare lata pracować, może w innej formie jak dojeżdżać skmką i stać przy konwoju ale warunkiem powinien być rozwój człowieka. Dzisiejszy wariant lat 67 i na emeryturę lat jest najlepszy! Ale dłużej też można byłoby! Życie kobiety to tupotajnia domowa, dzieci, straszna ilość napięć nerwowych, a teraz gdy mam 69 mogłabym inaczej pracować ale u nas katastroficznie traktuje się obywatela.A starszy to jak śmieć do domu starców na eksperymenty farmakologiczne albo do likwidacji bo wszystkim przeszkadza.

  Odpowiedz
 • wszystkie małe robaczki,dostały sraczki???????????(2015-08-18 21:48) Zgłoś naruszenie 00

  po 40 latach pracy składkowej---chyba wyrażnie ustawa o tym mówi.Więc skorzysta z tego mała grupa ludzi pracy a nie rolników.A jak iuż to bez dopłat do najniższej emerytury,lubnie otrzyma ten który nie spełnia składkowo najnizszej emerytury.PSL namiszało tym,aż im zboże wyschło bo z tego wszystkiego zapomnieli kupić zraszaczy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane