Czy zwolnienia chorobowe obniżą wysokość emerytury?

autor: Bożena Wiktorowska30.07.2015, 10:30; Aktualizacja: 29.10.2015, 11:56
gorączka, pacjent, choroba, leczenie

Od 1999 r. ZUS ewidencjonuje składki na ubezpieczenie emerytalne każdej osobie podlegającej ubezpieczeniom społecznym na indywidualnym koncieźródło: ShutterStock

Pracownicy przebywający na chorobowym muszą się liczyć z tym, że ich przyszłe świadczenie będzie niższe. Osobom pobierającym stare emerytury ten okres jest zaliczany jako nieskładkowy.

Czy chorobowe obniży kapitał początkowy

Pracownik zatrudniony w firmie spedycyjnej jako magazynier w przyszłym roku ubiegać się będzie o emeryturę. Do tej pory nie występował o ustalenie wysokości kapitału początkowego. Był przekonany, że posiadane przez niego dokumenty są wystarczające. Tym bardziej że kadrowa w zakładzie gdzie pracował w latach 90., bardzo skrupulatnie wpisywała do legitymacji ubezpieczeniowej wysokość zarobków. Z tego powodu zainteresowany był przekonany, że wszystko pójdzie szybko. Teraz jednak się okazało, że przyszły emeryt musi odszukać archiwum, w którym znajduje się dokumentacja pracownicza. Musi bowiem udowodnić, czy chorował w latach 90. Czy to będzie mieć wpływ na wysokość kapitału początkowego?

TAK

Od 1999 r. ZUS ewidencjonuje składki na ubezpieczenie emerytalne każdej osobie podlegającej ubezpieczeniom społecznym na indywidualnym koncie. Przed reformą systemu emerytalnego ZUS nie był zobowiązany do prowadzenia indywidualnych kont ubezpieczonych. Z tego powodu osobom urodzonym po 1948 r. za czas podlegania ubezpieczeniom przed 1999 r. odtwarzana jest teoretyczna składka na ubezpieczenie społeczne poprzez obliczenie kapitału początkowego. Innymi słowy – ustalana jest kwota hipotetycznej emerytury, jaką ubezpieczony otrzymałby 1 stycznia 1999 r. za dotychczasową pracę. I zaczynają się problemy, do okresów składkowych zaliczane są bowiem m.in. okresy pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego wypłaconych po 14 listopada 1991 r. – chorobowego i opiekuńczego, pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy po 28 lutego 1995 r. na podstawie art. 92 kodeksu pracy (dotyczy to okresu choroby do 35 dni w ciągu roku kalendarzowego) oraz otrzymywania świadczenia rehabilitacyjnego. Właśnie z tego powodu zainteresowany na podstawie dokumentacji przygotowanej przez pracodawcę musi potwierdzić te okresy nieskładkowe. Taka informacja musi się znaleźć w informacji o zatrudnieniu i wynagrodzeniu albo w świadectwie pracy.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Instytut Segregacji Rasowej PO.(2015-07-30 13:08) Zgłoś naruszenie 113

  Chorobowe uprzywilejowanych wczesnych emerytów TUSKOeBUZKA , górników i mundurowych nie ma wpływu na ich wczesne wysokie emerytury.
  Za to reszta POludzi ma robić na nich średnio aż o 24 lata dłużej!
  Albo wcześniej uderzyć w kalendarz.

  Odpowiedz
 • pinokio(2015-07-30 16:30) Zgłoś naruszenie 41

  ale rente to juz powinny podniesc.

  Odpowiedz
 • podatnik(2018-05-08 16:57) Zgłoś naruszenie 10

  Chorobowe uprzywilejowanych w nagrodach PiS powinnii zabrać.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane