PSL złożyło projekt umożliwiający przejście na emeryturę po 40 latach pracy

22.06.2015, 11:28; Aktualizacja: 22.06.2015, 12:25
Kosiniak-Kamysz podkreślił, że PSL nie mówi - jak PiS - o powrocie do stanu sprzed reformy emerytalnej, lecz o zwiększonej możliwości wyboru.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że PSL nie mówi - jak PiS - o powrocie do stanu sprzed reformy emerytalnej, lecz o zwiększonej możliwości wyboru.źródło: ShutterStock

"To jest poszerzenie wyboru i możliwości korzystania ze świadczeń" - podkreślił Kosiniak-Kamysz na konferencji w Sejmie. Dodał, że pomysł PSL jest poszerzeniem systemu osłonowego.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • emerytka(2016-02-14 20:45) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Kosyniarz-Kamysz jako minister pracy ciągle powtarzał pan z panią Premier że emerytura będzie zależeć od tego ile się wypracuje.Im dłużej będzie się pracować tym dostanie się wyższą emeryturę.BREDNE. Planowałam odejść na EMERYTURĘ, posiadałam już decyzję ZUS aje przedłużyłam sobie jeszcze 2 m-ca i o dziwo dostałam 130 zł mniej.Jak wierzyć pana słowom i całemu wcześniejszemu rządowi.Czuję się bardzo oszukana.

    Odpowiedz
  • ELA(2016-02-14 20:31) Zgłoś naruszenie 02

    Pan Kosiniarz-Kamysz jest tak mądry bo pracuje a co mają powiedzieć osoby które są w wieku po 30 i nie mają żadnego stażu pracy gdyż albo nie pracowali albo pracowali na umowach śmieciowych bez ubezpieczenia.Kiedy oni osiągną staż pracy 40lat.Pomyśl Pan rozsądnie ale tylko na swoją stronę.

    Odpowiedz
  • DZIADEK -WIEK 62 LATA -STAZ 47 LAT -WARUNKI-SZKODL(2015-09-16 12:35) Zgłoś naruszenie 00

    PROSZE SPRAWDZIC DIAGRAMY JAK TUSK OSZUKAL NARUD.MOWIL ZE DOTYCZY 30 latkow 40LATKOW.PO 50 NIE IPO 60 NIETO JEST PRAWDA KOPACZ.ONA NIGY NIE MOWI NA SWOJE PANSTWO.CALY CZAS MOWIO PRAWDE KOMU.TERAZ KTO OSZUKAL NARUD MOZE PANI MERKIEL ZA STANOWISKO TUSKA.BO KAZAC DO 67 LAT PRACOWAC LUDZIOM GDZIE NIE MA PRACY TO JEST HAMSTWO I DRANSTWO.JAK MOZNA SZAFOWAC LUDZKIM ZYCIEM I ZDROWIEM.LUDZIE SCHOROWANI WYCZERPANI FIZYCZNIE I PSYCHICZNIE.CIEZKO PRACOWALI MAJO SWOJE LATA A NA KONIEC OD RZODU DOSTAJO KOPNIAKA.NIKT SIE ICH NAWET NIE SPYTAL CZY WYRARZAJO ZGODE.PAMIETAJCIE RZODZOCY ZETO NARUD JEST SUWERENEM I NALERZY GO ZAWSZE SLUCHAC I POMAGAC A NIE OKRADAC.MY DZIADKOWIE TAK TO CZUJEMY ZE NA STAROSC to PRZEZ TEN RZOD GINIEMY.

    Odpowiedz
  • DZIADEK -WIEK 62 LATA -STAZ 47 LAT -WARUNKI-SZKODL(2015-09-16 11:55) Zgłoś naruszenie 30

    PANIE POSLE ZGORZELSKI CO ZTYMNI PRACOWNIKAMNI KTUZY ZACZYNALI PRACE OD 1968 ROKU MAJOC 15 LAT.CALY CZAS O TYM PISZEMY DLACZEGO DO TEJ PORY NIE ZLORZYLISCIE USTAWY DO SEJMU.TRAKTUJE SIE TYCH PRACOWNIKOW JAK NIEWOLNIKOW.DZWONILEM PO WSZYSTKICH ORGANIZACJACH RZODOWYCH ZAWSZE TA SAMA SPIEWKA CZEKAMY NA WYBORY.PO WYBORACH JUZ NIE BEDZIE SLYCHAC BO JUZ NAS WYBRALI TO MAMY WAS WDUPIE TAK NIE ROBJO LUDZIE WLADZY BO NARODOWI NALEZY SIE GODNOSC SZACUNEK I POMOC OD PANSTWA A NIE OBIECANKI BEZ POKRYCIA.NARUD NATO CO ROBICIE JEST CIERPLIWY ALE SPRAWIEDLIWY.

    Odpowiedz
  • Tomek(2015-07-09 20:23) Zgłoś naruszenie 00

    Życie Polaka wydłuża się ekspresowo.Trzeba będzie więcej pieniędzy na emerytury i opiekę nad starszymi - pisze Dziennik Gazeta Prawna, 25.11.2013 r.

    Przewidywany czas dla Polaka urodzonego w 2012 roku wyniósł 72,7 roku, a dla Polki 81 lat. Według prognoz takiego wieku mieli dożywać mężczyźni urodzeni po 2015 roku, a kobiety po 2020 roku.Tymczasem ZUS zaczął wyliczać nowe emerytury, uwzględniając średnie dalsze trwanie życia, które co roku publikuje GUS. Jeśli na podstawie tablic GUS niedoszacowana została długość życia, to osoby (emeryci) dłużej będą pobierać świadczenia, niż przewidywano. ZUS będzie więc potrzebował na emerytury więcej pieniędzy niż planuje.

    Obecnie przeciętne życie mężczyzn jest dłuże o 6,8 roku, a kobiet o 5,9 roku, niż w latach dziewięćdziesiątych. Dla porównania np. Brytyjki dożywają 83,1 roku, Włosi 80,1 roku.

    Długość życia Polaków z podziałem na województwa.

    woj. dolnośląskie

    kobiety - 80,3

    mężczyźni - 72,3

    woj. kujawsko-pomorskie

    kobiety - 80,3

    mężczyźni - 72,8

    woj. lubelskie

    kobiety- 81,5

    mężczyźni - 72,4

    woj. lubuskie

    kobiety - 80,3

    mężczyźni - 72,3

    woj. łódzkie

    kobiety - 79,8

    mężczyźni - 70,6

    woj. małopolskie

    kobiety -81,9

    mężczyźni -74,0

    woj. mazowieckie

    kobiety -81,3

    mężczyźni -72,9

    woj. opolskie

    kobiety - 80,6

    męźczyźni - 72,3

    woj. podkarpackie

    kobiety -82,1

    mężczyźni -74,3

    woj. podlaskie

    kobiety - 82,3

    mężczyźni - 73,1

    woj. pomorskie

    kobiety - 80,9

    mężczyźni - 73,3

    woj. śląskie

    kobiety - 80,0

    mężczyźni - 72,0

    woj. świętokrzyskie

    kobiety - 81,5

    mężczyźni - 72,7

    woj. warmińsko - mazurskie

    kobiety - 81,0

    mężczyźni - 71,7

    woj. wielkopolskie

    kobiety - 80,8

    mężczyźni - 73,2

    woj. zachodniopomorskie

    kobiety - 80,5

    mężczyźni - 72,6

    Odpowiedz
  • do 10 pan piechociński siedział cicho bo Pawlak...(2015-06-22 22:00) Zgłoś naruszenie 00

    kupczył z Tuskiem aby rolnikom dać pięcioletni okres przejściowy,tak się stał że nierząd zrobił z rolników kobiety bo tylko one mogły osiagnąć wiek 55 lat do końca 2008r.Zaś mężczyżni ur.1949-1953r.mogli osiągnąć tylko po 2008r. no i rolnicy mogli to osiągnąć i dziś chłopstwo chce aby mu uwierzyć.Precz z komuną !!!

    Odpowiedz
  • abaja(2015-06-22 21:59) Zgłoś naruszenie 00

    co z tymi co juz zostali skrzywdzeni i odpracowują karniaka "67", czy dla tych osób sa przewidziane jakies skutki naprawcze/odszkodowanie. Mam na mysli własny przykład, przepracowałam 45 lat od ponad 5 lat gonię tą emeryturę, która mi ciągle umyka. Najpierw zlikwidowano tzw. wczesniejsze po 55 latach pracy dla kobiet, potem po 60 latach też nie można przejść i kolejne do 67. Pytam jak długo będą się odbywać manipulacje. Przecież reforma z 1998 roku powinna być tak dopracowana że ludzie którzy w tym czasie przepracowali przynajmniej 25 lat winni być z tej kretyńskiej "67" zwolnieni. Tacy ludzie pracuja wbrew własnej woli, zostali zmuszeni do dłuzszej pracy, a przecież maja prawo do zycia, odpoczynku, własnych planów. Nie jeden rząd przejechał się na emeryturach i życzę żeby ci, którzy doprowadzili do tego, pożegnali sie na zawsze z ciepłymi posadkami i by przestali szkodzić i krzywdzić ludzi. Mój głos będzie przeciw tej partii, która doprowadziła że musze dalej tyrać!

    Odpowiedz
  • MK(2015-06-22 21:56) Zgłoś naruszenie 00

    Do 9
    BRAWO !

    Odpowiedz
  • mts(2015-06-22 21:34) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Piechociński, a dlaczego nie negocjował Pan z PO w momencie jak głosowaliście 67lat. Pytam się - DLACZEGO ?.

    Odpowiedz
  • Witek(2015-06-22 21:27) Zgłoś naruszenie 10

    Minimalna emerytyura powinna być dla mundurowych, górników, rolników i innych strasznie przepracowanych, jak liczy się im rok pracy razy 1,6, nawet jak jest to rok z pięcioletniego płatnego urlopu, na którym dostają nawet barbórkowe, deputat węglowy, trzynastkę, czternastkę i premie. Każdy może mówić, że jego praca jest trudna, brudna i niebezpieczna. Kierowców więcej ginie na drogach niż górników, a weterynarze i lekarze też zarażają się różnymi chorobami, na które nie zawsze jest lekarstwo. W każym zawodzie jest zagrożenie lub szkodliwość i nie można dzielić na lepszych i gorszych. Masz ciężką pracę, to za to dostajesz wysoką pensję, więc i emerytura wyjdzie ci wysoka bez kombinacji i pasożytnictwa względem reszty społeczeństwa. Ilu ludzi straciło zdrowie w pracy, a dzięki oszukańczym kombinacjom zakładowych lekarzy i BHPowców nic za to nie dostali. W wielu zawodach ludzie wcześnie stracili zdrowie, a tu mówi się o 40 latach pracy... Jakim cudem? Minimalna emerytura to powinna być dla każdego, kto przepracował 25 lat pracy, ma 50 lat i nie ma renty. Dlaczego ci ludzie żyją z zapomóg z Opieki Społecznej, albo grzebią po śmietnikach?

    Odpowiedz
  • panie zgorzelski--pisze pan że sztuką jest projekt(2015-06-22 21:22) Zgłoś naruszenie 01

    przeprowadzić.Projekt obywatelski OPZZ 35/40 jakoś jako koalicja nieskutecznie prowadzicie,bo przez 5 lat leży w sejmie i czeka na 3 czytanie.Można dać pod głosowanie i sprawa rozwiązana..Inaczej--to jest matactwo przedwyborcze,to samo chcecie uczynić co komorowski???

    Odpowiedz
  • EWA(2015-06-22 19:44) Zgłoś naruszenie 00

    ..."Według ministra pracy propozycja PSL jest początkiem dyskusji o tym, czy nie znieść wieku emerytalnego i nie ustanowić 40 lat stażu pracy, a obowiązujące obecnie 67 lat jako wiek emerytalny pozostawić jako prawo do minimalnej emerytury. ".. -
    czy ktoś może mi to przetłumaczyć z peeselowskiego na polski?

    1. jeśli można będzie po 40 latach pracy (czy latach składkowych?) przejść na emeryturę, to znaczy, że emerytura ma być PEŁNA, a nie jakaś ułomna!
    2. obowiązujące 67 lat ( po ilu latach pracy lub latach składkowych?) daje prawo do minimalnej ??? emerytury? Kto i jakich ziół się napalił?
    3 gdzie smakowite szczególiki, które zapowiadał PSL dla swoich PASOŻYTÓW - typu, że rolnikowi 40 lat będzie się liczyło od 16 roku życia, lub od dnia urodzin?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • alina(2015-06-22 18:39) Zgłoś naruszenie 00

    Co z 40 letnim stażem w przypadku kobiet osób które ukończyły studia wyższe-czy czas studiów będzie wliczany do staż pracy,.I wreszcie co z osobami, które pracowały na śmieciówkach, zaś osoby z wyższym wykształceniem miały najniższe wynagrodzeni w tym zadżumionym państwie. Niech PSL pomyśli jak tę krzywdę tym ludziom GODNIE zrekompensować.To bardzo ważny problem.
    W przeciwnym wypadku osoby te powinny wystąpić z pozwem przeciwko państwu polskiemu ,że wprowadziło tę PATOLOGIĘ.

    Dla ścisłości ,nie jestem osobą należąca do tej kategorii społecznej, jestem 62 letnią emerytką.

    Odpowiedz
  • Nam PSL w Sejmie jest już niepotrzebne.(2015-06-22 18:37) Zgłoś naruszenie 00

    Obejdzie się "bez łaski" PSL , które razem z PO podpisało pseudo ustawę emerytalną 67 lat TUSKOeBUZKA.
    My nie wierzymy ministrantowi pracy Kociniakowi Kamykowi.
    I dlatego jesienią na wyborach sami sobie wywalczymy powrót do starego systemu emerytalnego.

    Odpowiedz
  • abi(2015-06-22 17:56) Zgłoś naruszenie 00

    A co z kobietami które w tym roku skończyły 60 lat i miały iść na emeryturę w lutym przyszłego roku a nie mają 35 letniego stażu pracy tylko np.: 31 lat, im się przedłuży pójście na emeryturę o 4 lata a nie skróci.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-06-22 17:48) Zgłoś naruszenie 00

    Człowiek powinien pracować tyle , ile chce .
    A tzw. emerytury - jeśli już są , powinny być wypłacane na żądanie - w całości , lub w ratach .

    Odpowiedz
  • starzec51(2015-06-22 15:00) Zgłoś naruszenie 00

    ... po zielonej koniczynce pozostać powinien uschnięty badyl ... wyrzucić dobrodziei na śmietnik historii

    Odpowiedz
  • skorpi(2015-06-22 14:42) Zgłoś naruszenie 00

    A gdzie było PSL jak ich koalicjant zmieniał emerytury?

    Teraz tacy dobrzy? Bo zbliżają się wybory i mogą być oderwani od koryta... a wówczas może ktoś odważny zabierze się za KRUS! I gdzie się ciotki, pociotki, "narzeczone" podzieją?

    Odpowiedz