Rewolucja emerytalna PiS: Ile trzeba wydać na podwyżki dla emerytów

autor: Grzegorz Osiecki09.06.2015, 07:47; Aktualizacja: 09.06.2015, 08:39
Prezydent elekt Andrzej Duda podczas obchodów Święta Dziękczynienia na Polach Wilanowskich w Warszawie

Jeśli pomysły PiS wejdą w życie, emerytura w dużo większym stopniu będzie zależała od okresu pracy.źródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Podwyższenie świadczenia minimalnego może być kosztem dla budżetu państwa na poziomie 0,5 proc. PKB rocznie. Chodzi o ok. 16 mld zł

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (38)

  • wr(2016-10-14 19:17) Zgłoś naruszenie 00

    A co jak ktoś pracował i ma udokumentowane składki i dostaje od ZUS prognozy swojej emerytury i saldo składek. A teraz rząd się spieszy aby zdążyć ze zmniejszeniem emerytur bo zaraz ZUS będzie musiał płacić mężczyznom z wyżu demograficznego, bo kobiety mają niskie emerytury i ZUS chce przyciąć facetom kasę ..

    Odpowiedz
  • Andrzej879876(2015-12-08 11:49) Zgłoś naruszenie 00

    Czekam na likwidację przywilejów emerytalnych i wprowadzenie emerytury demokratycznie przyznawanej. Powinny si najpierw liczyć lata pracy , wiek, odłożona kasa na emeryturę i dopiero emerytura. Jeśli ktoś nie ma konta emerytalnego powalającego na odbieranie najniższej emerytury powinien pracować do określonego wieku emerytalnego 65/60. Czekam na nowe ustawy, 44 lata pracy w tym 40 lat składkowych odłożona kasa na emeryturę ,brak pracy, brak renty powinien mieć możliwość ze skorzystania ze swoich składek emerytalnych i pobierać emeryturę , bez względu na wiek. Ja pracuję od 1971 roku w wieku 16 lat już pracowałem czyli aby odebrać emeryturę musze przepracować przeszło 50 lat, tak utopijnych przepisów emerytalnych w Polsce jeszcze nie było. Czas na wielkie zmiany w tym sektorze przyznawania emerytur .

    Odpowiedz
  • Nowy12321(2015-10-30 17:14) Zgłoś naruszenie 10

    Kiedy likwidacja emerytur dla ludzi w wieku 45 lat i nie mających stażu pracy i składek na emeryturę.

    Odpowiedz
  • Andrzej67654(2015-10-30 17:04) Zgłoś naruszenie 00

    Jedni emerytura po 15,20,25,30latach pracy bez uskładanych składek na emeryturę i bez wieku emerytalnego idą na wysoko płatne emerytury.
    Zwykły Polak jak ja 67 lat i 52 lata pracy dopiero emerytura. Mam 44 lata pracy 40 lat składkowych uzbierana kasa na koncie ZUS i nie mogę pobierać emerytury.
    Drastyczne emerytury dla krótko pracujących 45 lat wiek nie uzbierane składki na emeryturę, brak lat pracy i wieku emerytalnego i wysoka emerytura. Chamstwo do potęgi rządu pani Kopacz gdzie tu była demokracja, dziadostwo zarzadzania emeryturami do potęgi. Dobrze że ludzie odsunęli tę opcje PO i PSL od władzy.

    Odpowiedz
  • ANNA(2015-10-29 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    EMERYTURY PO NOWEMU SĄ O 1/3 NIŻSZE OD TYCH PRZED 2015 R.CO NA TO PIS.CZY POZWOLI LUDZIOM PO 40 LATACH PRACY IŚĆ NA GŁODOWĄ EMERYTURĘ/

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny.(2015-10-19 08:53) Zgłoś naruszenie 00

    wszzyskim dac po1300 pln netto i krzyku gurnik sedzia oficer itg...bedzie spokuj jak ccccccccchile...

    Odpowiedz
  • emeryt.(2015-08-24 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    tylko system norweski jest godny nasldowania,lub niemiecki my renty po radzicku...

    Odpowiedz
  • Roman(2015-06-15 17:00) Zgłoś naruszenie 00

    U mnie w pracy mało kto dożywa ustawowego wieku emerytalnego ze względu na szkodliwość jaka występowała dawniej. Teraz warunki się poprawiają ale to co już mamy w organiźmie robi swoje a większość z Nas utraciła prawa do pomostówki przez Tuska i rządy PO.Tak zwaną średnią długość życia zawyżają urzędasy którzy nie pracowali fizycznie a mają najwięcej do powiedzenia.D średniego życia na emeryturze nie wlicza się tych co do emerytury nie dożyli ale składki całe życie płacili i to jest skandal i jawne złodziejstwo. Wystarczy zobaczyć ile średni żyje polki mężczyzna a ile polski emeryt.

    Odpowiedz
  • Halina(2015-06-14 16:50) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyscy liczą tylko ile te emerytury będą kosztować.
    A może szanowni Panowie dziennikarze sprawdzą jak kosztowny jest u nas system ściągania i dystrybucji środków.
    Błędnego ich rozdysponowywania. Może się okazać, że ok 40% podatków to koszty ściągania i ich dystrybucji.
    Może tu szukać pieniędzy. Może nie jest ich za mało.
    Niestety w państwie tak jak w domu. Dwie kucharki dostaną te same produkty, jedna zrobi wspaniałą szarlotkę, a druga zrobi takiego gniota, że wszystko trzeba wyrzucić. Niestety nasze Państwo jest tą druga kucharką.

    Odpowiedz
  • Samoobrona RP(2015-06-13 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    A jak jest w Konstytucji z równością wszystkich obywateli ? Który zdrajca konstytucji wymyślił emerytury mundurowe , i dla innych trzymających władzę , lub jak kto woli za pysk . Generałowie i Biskupi mają około 20 tyś. emerytury i jeszcze dorabiają . Cała armia utrwalaczy władzy , PO Okrągłym Stole ma się doskonale . Jak by górna granica emerytur była 5000 zł , to by ZUS nie był bankrutem . A le Kopacz nigdy nie będzie Margaret T . a tym bardziej Angelą Merkel . Odejdzie w niebyt jak i Tusk , ale ONI mają nas ... dla nich liczy się mamona . Złoty Cielec, a nie tablice i przykazania , które ze złości rozbił Mojżesz !

    Odpowiedz
  • oman(2015-06-11 13:12) Zgłoś naruszenie 00

    Zmieńmy sposób dochodzenia do wieku emerytalnego z lat na dni czyli ustalamy że aby przejść na emeryturę trzeba przepracować przykładowo 18 tyś dniówek i teraz każdy kto pracuje w soboty ma dodatkową dniówkę za niedzielę i święta dodatkowo dwie dniówki praca w systemie trzy zmianowy też powinien być w jakiś sposób nagradzany w ten sposób wszyscy którzy rzeczywiście pracują mogli by bez łaski przechodzić wcześniej na emeryturę albo ustalmy że każdy kto przepracuje tysiąc sobót tysiąc niedziel i tysiąc nocek plus 60 lat przechodzi na emeryturę .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xxx(2015-06-11 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    Państwowy system/systemy emerytalne to w mojej ocenie jeden wielki szwindel , kant , oszustwo , złodziejstwo ...Służy wyłącznie do tego aby była możliwość oskubania do gołej skóry zwykłych szarych zniewolonych ( tym systemem ) obywateli aby opłacać absurdalne przywileje wybranych grup zawodowych ( sędziowie , prokuratorzy , mundurowi ...) , aby mogli pławić się w dobrobycie i luksusach. W Polsce najwyższe i najdłużej wypłacane emerytury mają Ci , którzy nie zapłacili ani grosza do systemu emerytalnego ( mundurowi , sędziowie , prokuratorzy ) . Oni ze swojej płacy brutto nie mają od zawsze potrącanych składek na ubezpieczenie emerytalne ...Za to maja prawo do najwyższych świadczen i mogą je uzyskiwać w wieku niespełna nawet czterdziestu lat. Ot , proszę jaka ta Polska hojna , szkoda że tylko dla tych uprzywilejowanych. Zdecydowana większość wśród pozostałych ( a w szczególności mężczyźni ) mają jak niewolnicy harować do śmierci. Tak było , tak jest ,i tak będzie . A dlaczego ??? tak naprawdę nikt tego nie wie - ale ruszyć to , zrobić z tym porządek - to jakoś żadna władza tego nie potrafi , nie jest do tego zdolna .

    Odpowiedz
  • liberał(2015-06-10 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    A ja się dziwię tym którzy zdają się na państwo. Ja od pierwszego dnia pracy wyznawałem zasadę "umiesz liczyć licz na siebie" i inwestowałem jakąś część kasy w różne sposoby. A najlepszą inwestycją (oczywiście również ryzykowną) sa dzieci. Na nie nie żałowałem i myślę, że skorzystam na tym na starość. nie chodzi o to, że będą mnie utrzymywać, ale o to bym ja nie musiał utrzymywać ich. O siebie zadbałem na tyle, że nie muszę liczyć na dzieci. Wcale dużo wyrzeczeń mnie to nie kosztowało ot nie wydałem przez całe zycie grosza na papierosy (to ok. 50 tys w ciągu 25 ostatnich lat), nie przepijałem tez kasy to pewnie kolejne 50 tys. Na mieszkanie nazbierałoby. Mnichem nie jestem bywamy z rodziną tu i tam. Nie mam wielkich ambicji by być bogatym, nie napinam się ot wiodę sobie życie w myśl zasady slow life i śmiać mi się chce z tych wszystkich narzekań. Przepraszam napinam się, gdy przychodzi do płacenia składek i podatków, bo wiem że w znacznej części te pieniądze idą na zmarnowanie. Myślę, że gdyby te pieniądze państwo zostawiło Wam spożytkowalibyście (przynajmniej większość) je o wiele lepiej.

    Odpowiedz
  • Wszystkim PO równo ...(2015-06-10 13:50) Zgłoś naruszenie 00

    ... po pińcet albo po tysiaku i git ! ... + zupka z Caritasu 3 x w tygodniu.

    Odpowiedz
  • Pytanie do śwynskich i parszywych liberałów PO.(2015-06-10 13:29) Zgłoś naruszenie 01

    Interesuje mnie ile trzeba wydać tylko w 2015 r. na wczesne emerytury mundurowe i górnicze?

    Odpowiedz
  • obywatel(2015-06-10 12:06) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież ,aż się prosi aby zrównać wiek emerytalny dla dłużej żyjących kobiet i krócej żyjących mężczyzn równo po 65 lat .Dalej skończyć z przywilejami resortowymi -nikt nie może w Polsce przejść na emeryturę póki nie skończy 60 lat .Skoro mamy biedę górna granica emerytury nie może przekraczać dwóch średnich krajowych t.j ok 8 tys brutto ,czy generał ,czy prokurator czy prezydent Państwa -chyba że dodatkowo zadba zasilając konto indywidualne ,ale z ZUS-u mowy nie ma .40 lat stażu to jest bardzo dobry pomysł i do zastosowania od dzisiaj ,ale zastanawia mnie jedno kto wpadł na genialny pomysł emerytur po 15 latach w służbach mundurowych toż to wstyd dla Państwa i dla tych ludzi ,którzy z tego skorzystali ,szkoda komentarza .Te miliardy są więc w zasięgu ręki tylko trzeba się chcieć narazić i raz przeciąć dywagacje na ten temat .

    Odpowiedz
  • om(2015-06-10 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    Ten kraj to kupa kamieni . Dlaczego renty wyliczane są w/g starego systemu oczywiście korzystniejszego niz dzisiejsze emerytury. Róznica jest ogromna . Gdzie my żyjemy , w idiotycznym państwie. Jak państwo moze to tolerować. Roczniki 53, mają mają po 35 latach pracy mniejszą emeryturę niż te same roczniki renty !!!

    Odpowiedz
  • Ryszard(2015-06-10 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    a CO Z OSTATNIMI wcześniejszymi emerytami kobiety z 1953r i mężczyżni z 1948 roku - ustawa a stosunku do nich ZADZIAŁAŁA WSTECZ - W 2009 roku przeszedłem na wcześniejszą emeryturę (choroba zawodowa rocznik 1948) i już ze względu na stan zdrowia nie mogłem dalej pracować,. Wg. starej ustawy, na podstawie której przechodziłem na wcześniejszą em. to z chwilą osiągnięcia 65 lat, (u mnie to w 2013 roku ) powinien przejść na emeryturę powszechną MIEĆ JĄ OBLICZONĄ Z NOWĄ KWOTĄ BAZOWĄ. , a ja mam kwotę bazową z 2007 roku - bo PO-PSL WPROWADZIŁO NOWĄ USTAWĘ, KTÓRA nie powinna objąć roczników k-1953 i M 1948, a objeła, bo zadziałała wstecz !!! Czy Prezydent Duda zajmie się tą sprawą ?

    Odpowiedz
  • bartek(2015-06-10 08:11) Zgłoś naruszenie 00

    DO OPTYMISTKI. Jeszcze Ci ten prezydent na czele z PIS bokiem wyjdzie, takie durne mają pomysły.

    Odpowiedz
  • bartek(2015-06-10 08:08) Zgłoś naruszenie 00

    To chory pomysł. Ci co nie pracowali dostaną więcej a pracującym przez 40 i więcej lat zostanie zabrane. Ot "mądrzy eksperci" Toż to by było większe złodziejstwo niż jest teraz.

    Odpowiedz