Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy proponują załatwienie formalności związanych z tzw. trzynastą emeryturą. "To świadczenie wypłacimy automatycznie, nie trzeba składać do ZUS żadnego pisma" - podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZUS w komunikacie zwraca uwagę, że apel o rozwagę jest uzasadniony, bo pseudousługi np. "na pracownika ZUS" mogą skutkować wyłudzeniem gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego. Pretekstem do nieuczciwych praktyk może być termin wypłaty 13. emerytury.

"Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych osób w domach i nie proponują płatnych usług. Niestety ciągle się zdarza, że osoby podszywające się pod pracowników ZUS proponują szybkie załatwienie formalności" - wskazuje Żebrowski.

Jak dodaje, oferta pomocy w wypełnieniu wniosku, żądanie danych osobowych lub bankowych powinny być sygnałem ostrzegawczym. Jeśli tożsamość takiej osoby budzi wątpliwości, to najlepiej powiadomić o tym policję i najbliższą placówkę ZUS.

"Przedstawiciele ZUS nie odwiedzają klientów w domach lub w miejscu pracy. Wyjątkiem są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich i wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Podczas takich odwiedzin pracownik ZUS musi okazać legitymację służbową lub z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o takiej wizycie. Nie pobieramy również żadnych opłat i nie żądamy żadnych gratyfikacji finansowych" - podkreśla rzecznik ZUS.

Trzynasta emerytura trafi przed Wielkanocą w sumie do około 3,5 miliona seniorów. ZUS wypłaca trzynastki automatycznie wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Po świętach będą wypłaty dla kolejnych osób.

Harmonogram wypłat trzynastych emerytur to: 1 kwietnia (wypłata 31 marca), 5 kwietnia, 6 kwietnia, 10 kwietnia, 15 kwietnia, 20 kwietnia, 25 kwietnia. Trzynasta emerytura przysługuje w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2023 r. to 1588,44 zł brutto.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ dki/