statystyki

Za waloryzację płacą ci, którzy pracują. To nie jest sprawiedliwy system

autor: Grzegorz Osiecki14.04.2015, 07:32; Aktualizacja: 14.04.2015, 08:45

Mówimy, że budujemy system bez redystrybucji, a potem tylnymi drzwiami ją wprowadzamy - uważa Aleksandra Wiktorow, rzecznik ubezpieczonych, była wiceminister pracy i prezes ZUS.

Mieliśmy waloryzację kwotową, w tym roku mieszaną, możliwe, że w przyszłym roku znów mieszaną. Szykuje się trwała zmiana w naszym systemie emerytalnym?

Taka długofalowa waloryzacja, w której najniższe emerytury podnosimy szybciej niż średnie i trochę wyższe, nie jest dobrym pomysłem. Jest niezgodna z założeniami reformy emerytalnej, według której emerytura miała być proporcjonalna do wkładu. Oczywiście zawsze powinien być jakiś element redystrybucji w systemie, który nieco zmniejsza nierówności w wysokości emerytur.

Nowe pomysły wzięły się z tego, że mieliśmy niską inflację, a waloryzacja byłaby symboliczna.

Ale nie ma nakazu, że zawsze musi być waloryzacja. Mamy zapisany w ustawie ten wzór, że to inflacja plus co najmniej jedna piąta wzrostu płac. Ale jeśli jest duża inflacja, to wynagrodzenia nie muszą realnie rosnąć, bo nie ma takiego nakazu, a świadczenia zawsze rosną. Moim zdaniem to nie jest sprawiedliwy system, bo za waloryzację płacą ci, którzy pracują. Ich zarobki mogą być niższe z tego powodu, że rosną emerytury. Przyjęcie tej formy waloryzacji było więc niesprawiedliwe wobec pracujących, ale ostatecznie taka zasada została zaakceptowana. Waloryzacja stała się jedynym elastycznym elementem systemu emerytalnego.

Można ją zmienić?


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • emeryt(2015-04-14 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    Kamysz ze swoją watahą to robią kpiny z emerytów, którzy na swoją emeryturę pracowali 40 i więcej lat, wynagradzają za to obiboków i cwaniaków

    Odpowiedz
  • zgadzam się z 1:emeryt(2015-04-14 11:19) Zgłoś naruszenie 00

    Kamysz dba o emerytów z KRUS-u - to jego elektorat...

    Odpowiedz
  • no tak(2015-04-15 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Polak średnio żyje 72 lata a emeryturę przeliczają ci jak być żył 81,7 lat to znaczy , że 50% twoich wkładów polskie państwo zabiera dla siebie, o naszym wkładzie rentowym nie wspomnę. Katolickie państwo Polskie to złodziej !

    Odpowiedz
  • xyz(2015-04-15 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    Ależ pani Wiktorow pani ma swój udział w stanie upadłości zusu proszę o tym nie zapominać przy każdej okazji jeżeli zachce się pani otworzyć buźkę na temat zusu

    Odpowiedz
  • AN(2015-04-16 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli wynagrodzenia nie rosną proporcjonalnie do inflacji, to znaczy że realnie spadają, a zatem - rośnie stopa zysków czerpanych z ich pracy (nazywając rzecz po imieniu: WYZYSKU!). Istota waloryzacji sprowadza się do zachowania wartości, w danym przypadku: nabytych praw emerytalnych, wartości wcześniej wypracowanej. Pani Rzecznik ubezpieczonych (sic!) przekonuje, że skoro pracownicy, a przynajmniej ich część, mogą być okradani, to "dla sprawiedliwości społecznej" powinno się okraść także emerytów. Zaiste, porażająca logika!

    Odpowiedz
  • wieloszczet(2015-04-14 17:32) Zgłoś naruszenie 00

    A za odbudowę po IIWŚ i budowy nowych miejsc pracy zapłacili dawni emeryci i renciści. System miał być taki, że kolejnych emerytów utrzymują ci, co pracują. A że liczyć nikt w tym Kraju nie umie, to tymi samymi pieniędzmi wypłacono i ZUS, i KRUS, i wszelakie zasiłki, a i wszelkie budowy budynków ZUS, np. Zarządzić trzeba umić... Niespodziewanie Polacy żyją znacznie dłużej, a nikt nie wie dlaczego... I to jest najbardziej ciekawe w tym całym grajdole. A emerytury powinny być na poziomie współczesnych zarobków w danym zawodzie, System ZUS-u powinien płacić coraz więcej, BO CAŁY ŚWIAT IDZIE DO PRZODU pod ręce z procentami i inflacją. Utrzymywanie zakładów , które ZUS-u nie płacą daje właśnie widoczne efekty.

    Odpowiedz
  • emeryt3(2015-04-14 17:33) Zgłoś naruszenie 00

    Rolnik z kilkusethektarowym gospodarstwem płaci KRUS i to jest sprawiedliwe ? A za bogaty kler płacenie ZUS
    jest sprawiedliwe ?

    Odpowiedz
  • Za waloryzację nikt nie płaci.(2015-04-14 19:40) Zgłoś naruszenie 00

    To tylko "PAPIEROWA operacja".

    Odpowiedz
  • CZYTELNIK(2015-04-28 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    A CZYJA TO WINA, ZE LUDZIE NIE MAJA PRACY NASZA CZY BYLYCH RZADZICIELI I TERAZNIEJSZYCH, WYNISZCZYLI WSZYSTKIE ZAKLADY PRACY, A TERAZ STRASZA I MANIPULUJA BY NIE LUDZIE CO POWYWIESZALI SIE OTO CHODZI PLATFORMIE Z PSL ? ZA KOMUNY KAZDY MIAL PRACE I BYLO GDZIE PRACOWAC, A TERAZ WLADZA RZADZICIELI UPAKARZA I ZNECANIE SIE PSYCHICZNIE NAD ZWYKLYMI LUDZMI !!! MOGLI NIE NISZCZYC DEGRADOWAC I RUJNOWAC POLSKI !

    Odpowiedz
  • CZYTELNIK(2015-04-28 12:15) Zgłoś naruszenie 00

    PANSTWO W PANSTWIE BANDA LUPA ! NA NAGRODY OBDAROWANIA MIEDZY SOBA MAJA PIENIADZE, ALE DLA EMERYTOW JUZ NIE BO WSZYSTKO OKRADNA ! TRZEBA WOJNY TYLKO ? KNEBLOWANIE UST LUDZIOM NIKT NIE ZAKNEBLUJE KIEDYS ZWYCIEZY PRAWDA ?

    Odpowiedz
  • Marek(2015-06-23 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    Waloryzacja emerytur dlaczego dla emerytów którzy pracują i mają szanse dorobić ,a dlaczego nie dotyczy tych którzy nie mogą dorobić ,bo nie maja takiej możliwości i wpływów i znajomości .Ten co ma dużo to jemu nie potrzeba i gdzie sens w tych waloryzacjach ,pozostali by otrzymali więcej gdyby tym co pracują nie wypłacać .

    Odpowiedz
  • pensje tez powinny byc waloryzowane(2015-10-27 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    waloryzacja powinna dotyczyc wszystkich, ktorzy otrzymuja wynagrodzenia, swiadczenia, emerytury i renty, albo powinna byc zlikwidowana, w tej chwili jest tak ze syn ma umowe o prace na 10 lat i zero podwyzek w tym czasie a matka co roku ma waloryzacje swojej emerytury, czyli on zarabia coraz mniej realnie a ona dostaje coraz wiecej

    Odpowiedz