Przepisy, na podstawie których dokumenty potwierdzające niepełnosprawność zachowały ważność mimo upływu okresu, na który zostały wydane, zostaną uchylone od 1 czerwca br. Ich posiadacze muszą ponownie stawić się przed powiatowymi zespołami, aby uzyskać nowe orzeczenie.
Przepisy, na podstawie których dokumenty potwierdzające niepełnosprawność zachowały ważność mimo upływu okresu, na który zostały wydane, zostaną uchylone od 1 czerwca br. Ich posiadacze muszą ponownie stawić się przed powiatowymi zespołami, aby uzyskać nowe orzeczenie.
Poprawka przewidująca taką zmianę została przyjęta przez posłów komisji polityki społecznej i rodziny w trakcie prac nad projektem nowelizacji ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1249). Dotyczy ona art. 15h specustawy covidowej z 2 marca 2020 r. (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu, których data ważności upłynęła w ciągu 90 dni przed dniem wejścia w życie specustawy (czyli 8 marca 2020 r.) lub po tym dniu, zachowują ważność do 60. dnia przypadającego po dniu, w którym zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii – z zastrzeżeniem, że nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia.
Zgłoszona przez posłów PiS poprawka, która znalazła się w art. 13 projektu, zakłada uchylenie art. 15h. Ma to nastąpić od 1 czerwca br.
To oznacza, że osoby, które od początku wybuchu pandemii koronawirusa korzystały z orzeczeń, których ważność została przedłużona z mocy prawa, będą musiały złożyć w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności wnioski o wydanie nowego dokumentu. Będzie to konieczne, aby po 1 czerwca mogły zachować prawo do przysługujących im z tytułu posiadania orzeczenia uprawnień i świadczeń, w tym m.in. zasiłku pielęgnacyjnego, świadczenia pielęgnacyjnego, zasiłku rodzinnego (w przypadku gdy w rodzinie wychowuje się niepełnosprawne dziecko, obowiązuje wyższe kryterium dochodowe).
– Uchylenie art. 15h spec ustawy będzie dla nas dużym ułatwieniem, bo nie będziemy musieli co miesiąc sprawdzać, komu trzeba przedłużyć prawo do świadczeń w związku z tym, że ich orzeczenia zachowały ważność. Nie będziemy też musieli pilnować, czy w Elektronicznym Krajowym Systemie Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności (EKSMOoN) nie pojawiło się czasem nowe orzeczenie. Wprawdzie świadczeniobiorcy powinni sami nam zgłosić, że otrzymali nowy dokument, ale często tego nie robią – mówi Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku.
Dodaje, że przepisy specustawy obowiązują już prawie trzy lata, grupa osób, które trzeba na bieżąco weryfikować, jest więc duża.
W art. 15h specustawy w analogiczny sposób jak w przypadku orzeczeń została też uregulowana kwestia ważności kart parkingowych pozwalających osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom korzystać z uprzywilejowanych miejsc postoju, tzw. kopert. Ich posiadacze również będą musieli się zgłosić do powiatowego zespołu, jeśli po 1 czerwca będą chcieli dalej na nich parkować auto. Przepis ten uwzględnia też wydłużenie decyzji przyznających świadczenia z pomocy społecznej uzależnionych od niepełnosprawności, więc jego usunięcie będzie oznaczać konieczność podjęcia nowych rozstrzygnięć (jeśli zostanie dostarczony nowy dokument).
Uchylenie art. 15h będzie istotne również z punktu widzenia pracodawców, którzy zatrudniają osoby z dysfunkcjami zdrowotnymi, wliczają ich do wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników i otrzymują na nich dofinansowania do wynagrodzeń. Aby mogli to robić, muszą mieć aktualne dokumenty wskazujące na niepełnosprawność podwładnych. ©℗
Etap legislacyjny
Projekt ustawy po II czytaniu w Sejmie
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama