statystyki

Czy rencista musi się zwolnić z dotychczasowej pracy

autor: Bożena Wiktorowska31.03.2015, 17:00
Czy firma musi zwolnić rencistę

Czy firma musi zwolnić rencistęźródło: ShutterStock

Pracodawca nie musi żegnać się z pracownikiem, który nabył prawo do świadczenia z tytułu niezdolności do pracy. Dalsze zatrudnienie jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy lekarz medycyny pracy dopuści taką osobę do wykonywania zadań.

Czy rencista jest zwolniony z badania?

Pracodawca zdecydował się na zatrudnienie swojego dawnego pracownika, który po dwuletniej przerwie mającej związek z niezdolnością do pracy zgłosił chęć kontynuowania współpracy. Czy po takiej przerwie pracownik może powrócić na swoje poprzednie stanowisko bez badań lekarskich?

NIE

Osoba powracająca do pracy po ustaniu niezdolności do pracy obowiązkowo musi przejść badania lekarskie. Sprawdzana jest zdolność pracownika do wykonywania obowiązków. Jeśli bowiem stawi się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności (choroby) i zgłosi swoją gotowość do podjęcia pracy, a lekarz medycyny pracy dopuści pracownika do jej wykonywania, pracodawca nie będzie mógł już rozwiązać z pracownikiem umowy bez wypowiedzenia.

Z początkiem kwietnia zmieniają się przepisy dotyczące badań lekarskich pracowników, którzy nie mieli tak długiej przerwy w pracy. Zmiany te umożliwiają odstąpienie od wstępnych badań lekarskich osób przyjmowanych do pracy u nowego pracodawcy, jeżeli przedstawią aktualne orzeczenie lekarskie uzyskane na podstawie skierowania wydanego przez poprzedniego pracodawcę, stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach odpowiadających występującym na nowym stanowisku pracy.

Podstawa prawna


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane