Firma przystąpiła do pracowniczego programu emerytalnego. Jej kondycja ekonomiczna ostatnio znacząco się pogorszyła. Czy pracodawca może czasowo przestać odprowadzać składkę?
ikona lupy />
Dr Marcin Wojewódka radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. / Media / Fot.Marcin Klaban
Obowiązujące przepisy o pracowniczych programach emerytalnych (PPE) zakładają obligatoryjne finansowanie przez pracodawcę składki podstawowej na rzecz uczestników. Jest jednak możliwe zmniejszenie obciążeń finansowych pracodawcy. W art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 710) opisana jest instytucja jednostronnego czasowego ograniczenia wysokości składki podstawowej w ramach programu.
Jednakże sam przepis nie daje możliwości skutecznego skorzystania z tego rozwiązania. Dla osiągnięcia takiego skutku konieczne jest, aby w umowie zakładowej regulującej dany PPE zostały określone przez strony (pracodawcę i działające u niego organizacje związkowe albo niezwiązkową reprezentację pracowników) warunki takiego jednostronnego ograniczenia naliczania składki podstawowej. Sama ustawa o PPE ich nie wskazuje, a jedynie odsyła do postanowień danej umowy zakładowej. W praktyce oznacza to, iż jeśli pracodawca nie zadbał o swoje interesy i nie wprowadził postanowień umownych, to co do zasady brak będzie możliwości skorzystania przez niego z tej instytucji.
Jeśli w umowie zakładowej został przykładowo wprowadzony zapis: „Okres oraz wysokość składki podstawowej w okresie czasowego ograniczenia wysokości naliczanej składki podstawowej określa pracodawca, kierując się sytuacją ekonomiczną. Czasowe ograniczenie wysokości naliczanej składki podstawowej może nastąpić na okres maksymalnie 24 miesięcy, z zastrzeżeniem, iż w okresie ograniczenia wysokość składki nie może być niższa niż 0,5 proc. wynagrodzenia”, to po stronie pracodawcy istnieje możliwość skorzystania z tej instytucji. Może on z tego skorzystać częściowo, np. ograniczając wysokość naliczanej składki na maksymalny okres 24 miesięcy, ale też ograniczając jej wysokość do minimum, na jakie pozwalają mu postanowienia umowy zakładowej.