statystyki

Prawo do wcześniejszej emerytury zależy od faktycznie wykonywanej pracy

autor: Bożena Wiktorowska15.12.2014, 17:00
ZUS uznał, że zainteresowany nie udowodnił wymaganego okresu pracy w szczególnych warunkach.

ZUS uznał, że zainteresowany nie udowodnił wymaganego okresu pracy w szczególnych warunkach.źródło: ShutterStock

Sąd przy ustalaniu prawa do wcześniejszej emerytury musi dotrzeć do przepisów branżowych, które obowiązywały o okresie zatrudnienia pracownika. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

W 2012 roku zainteresowany wystąpił do ZUS o przyznanie wcześniejszej emerytury z racji spełnienia wszystkich wymogów ustawowych dotyczących wymaganego wieku i stażu. Dostarczył dokumenty potwierdzające wykonywanie obowiązków w szczególnych warunkach przez okres co najmniej 15 lat. Dowodził, że w okresie od 3 września 1976 r. do 26 listopada 1986 r. pracował w pełnym wymiarze czasu pracy jako kierowca samochodu ciężarowego powyżej 3,5 tony. Tym samym wykonywał prace wymienioną w załączniku A dział VIII pkt 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze ( Dz.U. z 1983 r. nr 8, poz. 43 ze zm.).


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Znawca(2014-12-16 09:28) Zgłoś naruszenie 21

  Prawo do wcześniejszej emerytury dla uprzywilejowanych , zależy od Tuskoebusa.
  Reszta hołoty robić ma na nich do wieku 67 lat.

  Odpowiedz
 • prawa do emerytur wcześniejszych były do czasu....(2014-12-15 21:36) Zgłoś naruszenie 10

  objęcia władzy przez PO+PSL.ONI zdążyli zadbać o przedemerytów spełniających wymagania do wcześniejszej emerytury postawieniem trzech szlabanów w ustawie emerytalnej mężczyznom 1949-1953r. zaś rolnikom przydzielili 5 letni okres przejściowy,aby rolnicy z tego przedziału wiekowego mogli uzyskać właśnie wiek 60 lat i skorzystać z wcześniejszego odejścia i kobiety również.Reszta po 45 latach pracy otrzymała zezwolenie na utrzymywanie się ze śmietników.Niesprawiedliwości społecznej oraz równości płci nie dopatrzył się TK,Prezydent ani prawnicy.

  Odpowiedz
 • jan(2014-12-16 03:44) Zgłoś naruszenie 10

  w prowadzajac ustawe o wczesniejszych emeryturach trzeba bylo przeszkolic sędziów w sadach pracy na temat wymienionych zawodow w ustawie co w danym zawodzie sie wykonuje itd bo w praktyce to w sadzie nie wiedza co robia albo specjalnie wspólpracuja z zusem zeby nie przyznac swiadczenia sam dwa lata sie wozilem po sadach róznych instancji az w koncu przyznali racje i z odsetkami musieli przyznac sie do błedu a mozna to bylo zrobic na jednej rozprawie a jeszcze dodam ze urodzeni w latach 50 powinni p. Buzka postawic przed trybunal za zniszczenie dokumentacji pracowniczej do roku 1979 zadne archiwum nie posiada z tych lat dokumentow o zarobkach i pracy a zus na podstwie ksiazeczek lub swiadectw zalicza zarobek minimalny w danym okresie co jest nie prawda bo w latach 60 -70 za Gierka ludzie dobrze zarabiali nawet 300% do sredniej krajowej

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane