Z kodeksu ma zniknąć również kontrowersyjny art. 168a k.p.k., dopuszczający wykorzystanie tzw. owoców zatrutego drzewa. Ten przepis był szczególnie mocno krytykowany przez rzecznika praw obywatelskich oraz przedstawicieli doktryny prawa karnego.
Co zniknie z kodeksu postepowania karnego?
Zaproponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego zmiany dotyczą również procedury udostępniania danych biegłym oraz wprowadzenia możliwości złożenia przez rodzinę zażalenia na postanowienie o ekshumacji zwłok bliskiego zmarłego, co wstrzymywałoby przeprowadzenie tej czynności. Resort sprawiedliwości chce też nieco ukrócić zastosowanie najbardziej dolegliwego środka zapobiegawczego, czyli tymczasowego aresztowania. W projekcie nowelizacji znalazły się także przepisy dotyczące poręczeń majątkowych oraz podnoszące rekompensatę dla świadków stawiających się w sądzie.
Które rozwiązanie w kodeksie wzbudziło dyskusje?
Rząd debatował już nad tym projektem na posiedzeniu 1 lipca. Wówczas jednak wstrzymał się z jego przyjęciem ze względu na uwagi wniesione przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort wskazywał, że w OSR do projektu ustawy nie uwzględniono dodatkowych wydatków, które będą musiały ponieść policja i Straż Graniczna w związku z nowym obowiązkiem zapewnienia prawa do obrońcy od pierwszego zatrzymania (to skutek implementacji tzw. dyrektywy obrończej). Resort finansów przypomniał zaś, że w związku z procedurą nadmiernego deficytu, w której znajduje się Polska, wszelkie nowe wydatki są niedopuszczalne.
Resort sprawiedliwości rozwiązał ten problem, zgłaszając autopoprawkę do projektu ustawy, w której zapisał, że w 2026 r. łączne wydatki policji i Straży Granicznej na cel realizacji nowych obowiązków wyniosą ok. 13 mln zł, w kolejnych latach wydatki mają systematycznie wzrastać. ©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Projekt ustawy poddany pod obrady Rady Ministrów