statystyki

Można dostać specjalną emeryturę od premiera lub prezesa ZUS, ale ludzie o tym nie wiedzą

autor: Joanna Śliwińska11.12.2014, 07:20; Aktualizacja: 11.12.2014, 07:27
Ustawa pozwala premierowi oraz prezesowi ZUS na przyznanie niektórych świadczeń na warunkach specjalnych.

Ustawa pozwala premierowi oraz prezesowi ZUS na przyznanie niektórych świadczeń na warunkach specjalnych.źródło: ShutterStock

9 tysięcy osób dostało w tym roku ekstra świadczenia od prezesa ZUS. Mogą się o nie starać będący w trudnej sytuacji życiowej. Tych nie brakuje, a pieniądze nie są przyznawane uznaniowo. Inaczej, gdy decyduje premier.

Joanna Śliwińska, radca prawny

Joanna Śliwińska, radca prawny

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna) pozwala prezesowi Rady Ministrów oraz prezesowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na przyznanie niektórych świadczeń na warunkach specjalnych.

Takie świadczenia finansowane są z budżetu państwa, a nie z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • Irek(2014-12-18 17:44) Zgłoś naruszenie 111

    To dlaczego odmówiono do renty rodzinnej mojemu synowi-zabrakło ok.4 miesięcy okresów składkowych w
    ostatnim dziesięcioleciu,zmarła żona miała zgromadzony kapitał początkowy w wysokości ok 270 tys zł,które zabrało państwo P R A W A ,o czym my tu mówimy,jawne złodziejstwo

    Odpowiedz
  • Znawca(2014-12-11 12:02) Zgłoś naruszenie 70

    Zapomnijcie.
    Ta emerytura jest tylko dla uprzywilejowanych na zielonej wyspie Tuskoebusa.

    Odpowiedz
  • Nicola988(2014-12-14 06:12) Zgłoś naruszenie 50

    N nieprawda , ja się ubiegałam o rentę wyjątkową i nie otrzymałam ! Zawsze znajdą argument, że renta nie przysługuje.Ja np. symuluję od 8 lat / wg ZUS - u / . Ciekawe jak mi się udało przeżyć, nie pracując. CUD ! W międzyczasie kilka poważnych operacji / ale to pestka / . ZUS - u to nie rusza, każdego naprostują i teoretycznie uzdrowią, tak jak Zbyszek Nowak lub Kaszpirowski. Biegli sądowi też są stronniczy i mijają się z prawdą . Raczka rączkę myje ! Towarzystwo wzajemnej adoracji !!!

    Odpowiedz
  • Obserwator(2014-12-12 10:17) Zgłoś naruszenie 40

    A ja idiota płacę podatki i płacę !

    Odpowiedz
  • wyborca(2014-12-13 19:30) Zgłoś naruszenie 30

    Przepisy dla swoich.

    Odpowiedz
  • NIcola988(2014-12-20 07:14) Zgłoś naruszenie 21

    Prawdopodobnie to kłamstwo, tak jak z rentami " wyjątkowymi " ! Mimo takiej możliwości, zawsze znajdą jakiś pretekst, aby nie przyznać. Ubiegałam się o rentę " wyjątkową ", nie otrzymałam oczywiście jej.Dopatrzyli się jak zwykle jakiejś niezgodności.

    Odpowiedz
  • dziadek(2014-12-12 07:45) Zgłoś naruszenie 20

    ...bo szmatą i kurfą to trzeba umieć być , szczególnie tą polityczną i do tego koszerną ...

    Odpowiedz
  • biedny od bogatego nie pożywi się dlatego......(2014-12-11 15:24) Zgłoś naruszenie 20

    że bogaty zawsze wy..ma biednego...Gęby ludzi rządzących są skłonne do koryta i pogryzą każdego,kto im w koryto gębę wtyka.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-12-17 16:46) Zgłoś naruszenie 20

    Tak , to prawda - chyba jakiś Krauze dostał , jeśli mnie pamięć nie myli .

    Odpowiedz
  • fera(2014-12-12 06:54) Zgłoś naruszenie 20

    zgroza co oni z nami wyczyniają, po 35 latach pracy w budżetówce mam 1400 zl, może lepiej niech mnie dobiją

    Odpowiedz
  • xyz(2014-12-11 20:22) Zgłoś naruszenie 21

    Panna Suchocka o 12,00 kończyła urzędowanie ale o jeszcze o 11,55 podpisała wiele rent dla kolesiów.

    Odpowiedz
  • no tak(2014-12-11 18:22) Zgłoś naruszenie 10

    Dzięki ci Panie, że mnie wcześnie oświeciłeś i na to chore państwo --uj położyłem.

    Odpowiedz
  • myczek(2014-12-11 16:22) Zgłoś naruszenie 11

    Dlaczego ktoś dysponuje moimi pieniędzmi,które przez lata wpłacałem.

    Odpowiedz
  • Krystyna(2018-06-05 05:00) Zgłoś naruszenie 11

    a ja urodzilam sie w 1945 Roku przepracowalam 9 lat I 8 miesiecy zabraklomi 4iesiace dootrzymania emerytury wiec jej nie dostaje bo wyszla taka jakas dziwna ustawa ze jak by sie urodzila 5 lat pozniej to mogla bym przepracowac wielelat mniej ibym dostala emeryture, Czy to jest sprawiedliwe????????????????

    Odpowiedz
  • złodzieje!!!!!okradki ludzi ze spełnionymi warunka(2014-12-11 15:02) Zgłoś naruszenie 11

    do wczesniejszych emerytur/mężczyzni 1949-1953/ kobietom przyznali z tych roczników a rolnikom pozostawili pięcioletni okres przejściowy aby mogli skorzystać rolni mężczyżni.Bagno i dno tego nierządu niewarte uszanowania.

    Odpowiedz
  • brat nieroba(2014-12-11 23:43) Zgłoś naruszenie 10

    To tylko dla swojaków. Jak tylko zostanę premierem podpisze bratu 10000 renty, bo prawo na to zezwala.

    Odpowiedz
  • grono(2014-12-12 08:14) Zgłoś naruszenie 10

    A ja po 46 latach pracy musiałem iść na zasiłek dla bezrobotnych tylko dlatego,że prowadziłem tzw,działalność gosp.tzn,byłem taksówkarzemzlikwidowałem ta działalnośc ale nie należy mi sie ani świadczenie przedemerytalne ani wcześniejsza emerytura,bo nie mam majątku żeby ogłosic upadłość taksówki czyli firmy.Czy to nie dziadostwo polskie,i nigdzie w europie tak ludzie nie sa dyskryminowani jak w Polsce.UE powinna nałożyc ogromna kare za tak spieprzone prawo,

    Odpowiedz
  • t(2014-12-12 07:58) Zgłoś naruszenie 11

    Czyli jedni muszą całe życie pracować, żeby dostać jakąś marna emeryturkę, ktoś inny nie musi pracować bo dostanie w prezencie od premiera.
    Przypadki uprawniające do takiej emerytury powinny być jasno sprecyzowane i społecznie niekontrowersyjne. Taką emeryturę powinien ewentualnie dostać ktoś, kto zrobił coś dla społeczeństwa. Tak, żeby podzielenie się pieniędzmi z taką osobą nie budziło wątpliwości.

    Odpowiedz
  • Na razie Tuskoebus nie zna się na zegarku.(2014-12-13 14:20) Zgłoś naruszenie 10

    Już za rok Nowak dostanie emeryturę od Tuskoebusa.
    Jak mu da ten zegarek.

    Odpowiedz