Rozszerzenie uprawnień do emerytur pomostowych dla tej grupy postuluje Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych. RDS planuje dyskusję na temat uprawnień do tego świadczenia dla kolejnych grup zawodowych.

Przypomnijmy, że emerytura pomostowa to świadczenie okresowe, które przysługuje do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Skierowana jest do osób wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, u których wraz z wiekiem istotnie zmniejsza się możliwość realizowania dotychczasowych obowiązków. Zasady jej przyznawania reguluje ustawa o emeryturach pomostowych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1924).
Obecnie świadczenie to ma charakter wygasający, co krytycznie oceniają związki zawodowe. – Jesteśmy za tym, aby emerytury pomostowe nie wygasały. Po 2042 r. nie będzie już osób, którym takie prawo będzie przysługiwać. Jednak postęp technologiczny nie poprawił sytuacji pracowników w tempie upoważniającym do stwierdzenia, że warunki szkodliwe zostały w całości wyeliminowane – wskazuje Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.
Przypomina jednocześnie, że minister właściwy do spraw pracy został zobowiązany do przygotowania strategii sektorowej dotyczącej wspierania zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób wykonujących przez co najmniej 15 lat prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, którym nie przysługuje prawo do pomostówki. – Dotąd żadna strategia się jednak nie ukazała – dodaje. Dlatego, jego zdaniem, rząd wraz z partnerami społecznymi powinien przeanalizować sytuację poszczególnych grup zawodowych w kontekście tych uprawnień i zastopować ich wygaszanie.
Jedna z nich już teraz wzięła sprawy w swoje ręce. Chodzi o kuratorów sądowych. – Zabiegamy o włączenie nas do systemu emerytur pomostowych, wykonujemy bowiem pracę o szczególnym charakterze. Od nas zależy m.in. bezpieczeństwo osób, z którymi mamy styczność, np. podczas interwencji w sprawach opiekuńczych (związanych m.in z wykonaniem orzeczeń sądów dotyczących władzy rodzicielskiej nad dziećmi), które często mają bardzo dramatyczny przebieg. Przez to, że jesteśmy poddawani nieustającej presji i działamy w warunkach zagrożenia, towarzyszy nam ciągły stres, który doprowadza wielu z nas do wypalenia zawodowego – tłumaczy Aleksandra Szewera-Nalewajek, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych (OZZKS). Zwraca uwagę, że na te kwestie wskazuje również raport Centralnego Instytutu Ochrony Pracy (CIOP).
Potwierdza on, że wykonywanie zawodu kuratora sądowego wiąże się z licznymi ponadprzeciętnym ryzykami, a psychospołeczne i fizyczne warunki pracy oraz niebezpieczeństwo z nią związane uzasadniają postulat wpisania tej profesji do wykazu prac o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o emeryturach pomostowych.
Stąd wniosek do rządu o wprowadzenie zmian w tym zakresie oraz apel do partnerów społecznych o wsparcie i rekomendację takich działań.
– Na posiedzeniu zespołu ds. ubezpieczeń społecznych RDS ustaliliśmy, że będziemy omawiać sytuację kolejnych grup zawodowych w kontekście ich uprawnień do tego świadczenia – informuje Sebastian Koćwin.