"Obywatele Ukrainy, kiedy mają pełne prawo dostępu do rynku pracy, są na podstawie obowiązujących już przepisów, […] mają prawo do tego wsparcia w zakresie świadczeń rodzinnych" - powiedziała Maląg podczas konferencji prasowej.

"Ta osoba - takie są założenia - która przekroczyła granicę od 24 lutego będzie miała tzw. pieczątkę, która uprawia do legalnego pobytu w Polsce i ta osoba będzie miała prawo wtedy także do korzystania ze świadczeń" - dodała.

Reklama

Pytana o szacunki dotyczące liczby ukraińskich dzieci, które będą mogły zostać objęte świadczeniami, powiedziała, że takich danych resort nie będzie podawać, ponieważ będzie to zależało od tego, ile osób napłynie do Polski.

Obecnie przygotowywane są przepisy, które mają jeszcze bardziej otworzyć rynek pracy dla obywateli Ukrainy (wymagane będzie tylko zgłoszenie tego do urzędu pracy). Planowane są też zmiany w zakresie pomocy społecznej.

Dotychczas granicę z Polską przekroczyło ponad 350 tys. obywateli Ukrainy, według szacunków w najbliższych dniach granice ma przekraczać ok. 100 tys. osób dziennie.