Rząd wznawia prace nad Centralną Informacją Emerytalną (CIE). Przepisy mają zostać przyjęte jeszcze w II kw. tego roku.

Tak wynika z założeń do projektu ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej opublikowanych właśnie w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Zadaniem CIE ma być gromadzenie i udostępnianie w jednym miejscu informacji związanych z oszczędzaniem na emeryturę. Chodzi o dane z trzech odrębnych strumieni, czyli systemu publicznego (ZUS, KRUS, służby mundurowe), prywatnego (PPK, PPE) oraz IKE, IKZE i IKE po OFE. W konsekwencji każdy będzie mieć możliwość sprawdzenia, ile pieniędzy uzbierał i na jaką wypłatę może liczyć.
Projektodawcy (KPRM Cyfryzacja) tłumaczą, że co prawda instytucje finansowe i ZUS dostarczają informacji o stanie kont, udostępniają także internetowo możliwość sprawdzania stanu rachunków, ale jest to wiedza rozproszona, trzeba pamiętać kilka loginów i haseł, by mieć tam wgląd, różna jest także forma prezentacji tych danych. W ich ocenie to także przyczyna niskiego zainteresowania oszczędzaniem, małej dyscypliny w gromadzeniu oszczędności, a nawet ograniczonego zaufania do instytucji, które je gromadzą. CIE ma to zmienić. Dzięki projektowanemu rozwiązaniu ubezpieczeni będą mogli zobaczyć – w aplikacji mobilnej lub na stronie internetowej – swoje oszczędności w jednym miejscu. Nastąpi także elektronizacja kontaktów pomiędzy instytucjami systemu emerytalnego a oszczędzającymi.
Całą operację związaną z Centralną Informacją Emerytalną ma zrealizować Polski Fundusz Rozwoju (PFR).
Pomysł nie jest jednak nowy. Projekt w tej sprawie został skierowany do konsultacji społecznych jeszcze pod koniec 2019 r. PFR zapytany rok później o CIE tłumaczył, że na czas pandemii prace zostały zawieszone ze względu na inne pilne projekty, które należało wdrożyć, np. Tarczę Finansową PFR. Zapowiadał wówczas powrót do prac, gdy sytuacja się unormuje. Najwidoczniej rząd uznał, że już nadszedł ten czas, bo założenia projektu ponownie znalazły się w wykazie prac rządu.
Etap legislacyjny
Projekt ustawy wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów