statystyki

Emeryt umiera, świadczenie dostaje rodzina

autor: Joanna Śliwińska09.10.2014, 19:00
Większość z nas sądzi, że w przypadku śmierci emerytura i renta przepadają. To jednak nieprawda

Większość z nas sądzi, że w przypadku śmierci emerytura i renta przepadają. To jednak nieprawdaźródło: ShutterStock

Większość z nas sądzi, że w przypadku śmierci emerytura i renta przepadają. To jednak nieprawda. Są bowiem dwa przypadki, gdy pieniądze trafiają do bliskich

Świadczenia z ubezpieczenia społecznego mają charakter ściśle osobisty. Mogą więc zostać wypłacone tylko osobie, której je przyznano. Okazuje się jednak, że istnieje przypadek, kiedy emeryturę i rentę z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną mogą otrzymać bezpośrednio członkowie rodziny uprawnionego. Dotyczy to sytuacji, w której emeryt (rencista) zmarł, zanim ZUS wypłacił należne świadczenie. Dotyczy to tylko wskazanych świadczeń i nie ma zastosowania do świadczeń chorobowych i wypadkowych.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • LENA(2014-10-13 10:29) Zgłoś naruszenie 252

    MAM PYTANIE MOJA MAMA ZMARLA10 WRZESNIA TEGO ROKU I POBIERALA EMERYTURE ZAWSZE 5 KAZDEGO MIESIACA.5 WRZESNIA POBRALA PIENIADZE A ZMARLA 10 CZY NALEZY SIE JEJ OSTATNIA EMERYTURA CZYLI W PAZDZIERNIKU?

    Odpowiedz
  • jax33(2014-10-19 10:18) Zgłoś naruszenie 41

    Moja mama miała szczescie pobierala juz pełna emeryture1460 zł wczesniej 80% tego swiadczenia na przedemerytalnym zachorowala na raka w sumie pobierala emeryture 5 lat a placila 35 lat!!! W takich przypadkach rodzina powinna dostawac jej emeryture to jest niesprawiedliwe zlodziejstwo zusu!!!

    Odpowiedz
  • zawiedziony obywatel polityką Państwa(2014-10-16 13:51) Zgłoś naruszenie 31

    Fakt, że współmałżonek pobierający rentę lub emeryturę może wystąpić z wnioskiem o rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku, jeśli zmarły pobierał emeryturę wyższą, Jednak Państwo Polskie okrada obywateli, gdy świadczenie takie jest w wysokości 85% świadczenia emerytalnego zmarłego współmałżonka a nie w wysokości 100% jego emerytury.
    Świadczenie emerytalne zmarłego współmałżonka powinno być z urzędu wypłacane w 100% żyjącemu współmałżonkowi, czyli powinna być kontynuacja świadczenia na zasadzie ustawowego dziedziczenia.

    Odpowiedz
  • zoska(2014-10-22 15:46) Zgłoś naruszenie 20

    zus to oszust

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zazussss(2014-10-16 17:08) Zgłoś naruszenie 10

    Jakiś czas temu był podobny artykuł w GP. Po ilości komentarzy uświadamiających że jesteśmy oszukiwani postanowili wyskrobać nowy,bo wstyd być okradanym przez własny kraj

    Odpowiedz
  • ddd(2014-10-19 15:18) Zgłoś naruszenie 10

    każdy powinien sam zapracować na swoje świadczenie, teraz współmałżonek niepracujący zawodowo otrzymuje świadczenie zmarłego męża, żony, ale w sytuacji gdy jego emerytura jest wyższa od zmarłego nie dostaje nic i to ma być sprawiedliwe. Osoba która może w spokoju bez nerwów poświęcić się rodzinie jest promowana a ta która wychowuje dzieci i pracuje karana

    Odpowiedz
  • AAAAA(2014-10-29 23:57) Zgłoś naruszenie 10

    Moi rodzice pracowali od młodych lat, oboje nie dożyli emerytury.
    Państwo płaciło sierocie rentę 3 lata skurpulatnie co pół roku sprawdzając czy się jeszcze należy i nie można pod pretekstem zawiesić. Kwotę renty na początek wyliczyło zaniżoną dwukrotnie, dodatku za fakt bycia sierotą do upadłego nie chciało przyznać, dopiero skarga do dyrekcji zadziałała. OKRADANIE SIEROT POLITYKA ZUS

    Odpowiedz
  • BIEDA(2014-10-22 15:57) Zgłoś naruszenie 13

    EMERYT UMIERA SWIADCZENIE DOSTAJE RODZINA I KŁÓDKA>>EMERYCIE PŁAĆ>>>>

    Odpowiedz
  • Znawca(2014-10-10 12:16) Zgłoś naruszenie 10

    Ludzie umierają w wieku 60+ przed emeryturą Tuskoebusa w wieku 67 lat.
    Rodzina nie dostaje ani grosza.

    Odpowiedz
  • zoska(2014-10-11 15:53) Zgłoś naruszenie 10

    wdowom dac dodatki renty rodzinnej do emerytury ktora wypracowała.obiecano.

    Odpowiedz
  • emerytJB.(2014-11-05 14:35) Zgłoś naruszenie 00

    do poz 12. ZUS w całym kraju to oszust, czy tylko w Twoim mieście.Napisz jak Cie oszukali, ile straciłaś.

    Odpowiedz
  • emerytJB.(2014-11-05 14:33) Zgłoś naruszenie 00

    do poz -1- niby znawcy. Sprawdz sobie jak potrafisz dane GUS-u za rok 2013-ty, odnosnie umieralności w Polsce.Przypomnę, ze umieralnośc dotyczy kazdego wieku /np.noworodek, dziecko, młodzież sredni wiek, dojrzały wiek/, Smierc wynika z przyczyn naturalnych, chorobowych, wypadkowych, samobójczych, przestepczych. Nie pisz chamskich głupot, ze umieraja jedynie osoby 60 plus, Ci ktorzy jeszcze pracuja, lub planuja odejśc na emeryturę. Ciekawe czy Ty umrzesz jako 60 czy 100 plus.

    Odpowiedz
  • Ten problem Zaniknie......(2014-10-22 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    Bo jakieś 30% dozyje 67-mki...

    Odpowiedz
  • emerytka wdowa(2014-10-22 15:40) Zgłoś naruszenie 01

    przecież obiecali ze jeszcze sprawa dodatku czesci renty rodzinnej powróci do ponownego przeanalizowania to czekamy.znam kobiety ktore nie raczyły iść do pracy zmarł maz i zyja sobie jak krolewny.tak z jednej emerytury musiało wystarczyc na dwoje.teraz paniusia ktora nie schańbiła sie w zyciu pracą pobiera rente rodzinna.gdzie tu sprawiedliwość...

    Odpowiedz
  • Zamiast biednych dziadków edukować.....(2014-10-21 18:46) Zgłoś naruszenie 00

    ...Gazeta Prawna zamyka artykuł na kłódkę i czeka na 2 zł + VAT z biednej renty...feee, nieładnie !!!

    Odpowiedz
  • oszukali(2014-10-11 15:55) Zgłoś naruszenie 00