Komisja Polityki Społecznej i Rodziny nie wprowadziła poprawek do projektu nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która przewiduje, że obsługą świadczenia "Rodzina 500 plus" nie będą już zajmowały się samorządy, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Za przyjęciem projektu opowiedziało się w głosowaniu 16 posłów, 8 - było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

Wcześniej komisja odrzuciła poprawki opozycji zmierzające m.in. do tego, by obsługą świadczenia nadal zajmowały się samorządy, by wnioski nadal było można składać na dwa sposoby: w formie elektronicznej i papierowej oraz by przesunąć o rok wejście w życie projektowanej noweli.

Projekt przewiduje, że ZUS będzie stopniowo przejmował sprawy dotyczące 500 plus. Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez dotychczasowe organy. Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń – maj 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze i będzie od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 r.

Koszty obsługi świadczenia 500 plus w latach 2016–2020, czyli od początku funkcjonowania programu, wyniosły ponad 1,6 mld zł. Resort rodziny szacuje, że dzięki projektowanym zmianom koszty te spadną i dadzą oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 3,1 mld zł w okresie 10 lat.

Zgodnie z projektem wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać tylko przez internet, a pieniądze będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Wcześniej podobne zmiany przeprowadzono w programie "Dobry start", czyli w tzw. wyprawce szkolnej. Już od tego roku obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski są składane online.