Do 31 lipca 2014 r. ubezpieczeni mają prawo do wyboru między ZUS a otwartymi funduszami. Ograniczone możliwości wprowadzono wobec osób, którym do przejścia na emeryturę brakuje mniej niż 10 lat.
Czy każdy może dokonać wyboru
Pracownica zakładu usługowego pod koniec lipca kończy 59 lat. W momencie startu reformy emerytalnej pracowała jako akwizytor, zachęcając ludzi do przystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego. Teraz nadal chce oszczędzać w OFE, przekazując tam 2,92 proc. swojego wynagrodzenia brutto. Czy będzie mogła z tego korzystać do czasu przejścia na emeryturę?
Aby nie pojawił się zarzut, że osoby, którym do emerytury brakuje mniej niż 10 lat, zostały całkowicie pozbawione prawa wyboru między OFE a ZUS, wprowadzono czasowo ograniczoną możliwość przekazywania składek. W tym przypadku składka w pierwszym roku funkcjonowania zmian w systemie emerytalnym będzie przekazywana do OFE tylko do 31 października 2014 r. W przypadku tych osób otwarty fundusz emerytalny do 12 listopada 2014 r. przekaże do ZUS umorzone środki za okres do 30 października 2014 r. Od tego momentu rozpocznie się sukcesywne przekazywanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE na subkonto w ZUS w ramach suwaka bezpieczeństwa.
Podstawa prawna
Art. 4 ustawy z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz.U. poz. 1717).
Czy oszczędzający może zmienić zdanie
Absolwent szkoły hotelarskiej rozpoczął pracę w marcu tego roku. W kwietniu ubezpieczony podpisał umowę z OFE. Czy teraz w lipcu może wybrać ZUS?
Pracownik, który w kwietniu tego roku przystąpił do OFE, także ma prawo wyboru między ZUS a funduszem. Warto wiedzieć, że na podstawie kwietniowej umowy jego składka po raz ostatni zostanie przekazana w lipcu za czerwiec. A to oznacza, że osoba taka powinna w lipcu złożyć oświadczenie o kontynuowaniu oszczędzania w OFE. Jeśli taki dokument nie trafi do ZUS, wówczas oszczędności zainteresowanego zostaną przekazane na subkonto prowadzone przez zakład. Wynika to z wprowadzonej zasady dobrowolności w zakresie przekazywania przyszłych składek do OFE. Osoba, która będzie niezadowolona ze swojej decyzji, będzie mogła ją zmienić w czasie kolejnego okienka transferowego. Zostanie ono otwarte od 1 kwietnia do 31 lipca w 2016 r., a następnie co 4 lata. Takie rozwiązanie umożliwi dokonywanie kolejnego wyboru o przekazywaniu składki do OFE albo na subkonto.
Podstawa prawna
Art. 5 ustawy z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz.U. poz. 1717).
Czy ubezpieczony może zrezygnować z suwaka
W 1999 r. pracujący poza granicami kraju ekspert finansowy postanowił zacząć oszczędzać w OFE. Do takiej formy przekonało go to, że w ten sposób jego pieniądze będą faktycznie jego własnością i w OFE mają pracować do czasu jego przejścia na emeryturę. Teraz się dowiedział, że już na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki te będą systematycznie zabierane do ZUS. Czy może się na to nie zgodzić?
Osoby oszczędzające w II filarze na 10 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego obowiązkowo zostaną objęte suwakiem emerytalnym. Na tej podstawie OFE zostały zobowiązane przekazywać do ZUS co miesiąc 1/120 wartości jednostek rozrachunkowych zgromadzonych na indywidualnym rachunku osoby oszczędzającej na starość. Umorzenia będą za każdym razem dotyczyć 1/120 liczby jednostek zapisanych na rachunku członka w dniu poinformowania OFE przez ZUS o tym, że członkowi pozostało 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego. W miesiącu, w którym ubezpieczony ukończy powszechny wiek emerytalny, na rachunku OFE nie będzie żadnych jednostek rozrachunkowych. Wszystkie bowiem pieniądze trafią już na subkonto w ZUS.
Podstawa prawna
Art. 4 ustawy z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz.U. poz. 1717).
Czy przedsiębiorca może być w funduszu
Absolwent szkoły technicznej rozpoczyna prowadzenie własnej firmy. Czy jako prowadzący działalność gospodarczą ma prawo odkładać na starość w OFE?
Osoba rozpoczynająca aktywność zawodową, która podlega ubezpieczeniu społecznemu, może zostać członkiem OFE już w okresie pierwszych miesięcy podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu. Członkostwo w otwartym funduszu emerytalnym następuje z chwilą zawarcia z nim umowy, jeśli w tym dniu osoba ta podlega ubezpieczeniu lub podlegała mu w okresie 4 miesięcy przed tą datą. Taka osoba musi także zostać wpisana w Centralnym Rejestrze Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych. Jeśli nie zostanie podpisana umowa z OFE, składka będzie ewidencjonowana wyłącznie na subkoncie w ZUS.
Podstawa prawna
Art. 5 ustawy z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz.U. poz. 1717).
Czy termin złożenia oświadczenia można przesunąć
Szefowa działu marketingu dużej firmy przebywa na szkoleniu w Stanach Zjednoczonych. Przed wyjazdem nie założyła konta na ePUAP, więc nie ma możliwości złożenia oświadczenia za pośrednictwem sieci. Przy czym nadal chce oszczędzać w OFE. Czy po powrocie w sierpniu będzie mogła złożyć zaległy dokument w oddziale ZUS?
Ustawodawca ograniczył czasowo możliwość złożenia dokumentu o chęci dalszego oszczędzania w OFE. I właśnie dlatego okres od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. jest terminem zawitym, co oznacza, że nie ma możliwości jego przywrócenia w przypadku jego niedochowania. Skutkiem będzie zaprzestanie transferu składki do OFE po 30 czerwca i nie ma znaczenia, co było przyczyną niezłożenia oświadczenia. Przy czym termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem oświadczenie zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego. Jeśli ZUS nie otrzyma dokumentu, przestanie przekazywać składkę do OFE za danego członka.
Podstawa prawna
Art. 11 ust. 2 ustawy z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz.U. poz. 1717).
Czy internet zastąpi pracownika ZUS
Pracownik firmy komputerowej chce nadal oszczędzać w OFE. Pracuje dopiero pięć lat, więc przed nim jeszcze ponad trzydzieści lat oszczędzania na starość. Ze względu na swój zawód nie lubi jednak wypełniać żadnych papierowych dokumentów. Czy będzie mógł złożyć do ZUS oświadczenie o kontynuowaniu oszczędzania w OFE w formie elektronicznej za pośrednictwem sieci?
Po zmianach każdy członek OFE lub osoba rozpoczynająca pracę czy prowadzenie działalności gospodarczej nabyła prawo do samodzielnego wyboru sposobu oszczędzania na starość. Są dwa warianty. Pierwszy umożliwia przekazywanie składki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru bezpośrednio na specjalne subkonto prowadzone przez ZUS. Osoba decydująca się na takie rozwiązanie nie musi nic deklarować ani składać żadnego oświadczenia woli. Ustawodawca przyjął, że brak decyzji jest traktowany jako zgoda na przekazywanie części składek do ZUS. Inaczej jest w przypadku osób zdecydowanych na kontynuowanie oszczędzania w filarze kapitałowym. Ubezpieczeni zainteresowani takim rozwiązaniem muszą złożyć w tej sprawie oświadczenie. Taki dokument będzie można przedstawić zarówno w formie pisemnej, jak i w postaci dokumentu elektronicznego. W tym ostatnim przypadku taki e-dokument musi spełniać warunki określone w ustawie z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 262). Możliwe jest także przekazanie informacji o oszczędzaniu w funduszu za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP. Zasady zakładania i korzystania z niego określa ustawa z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 235). Można też uwierzytelnić takie oświadczenie woli za pośrednictwem systemów teleinformatycznych udostępnionych bezpłatnie przez ZUS.
Podstawa prawna
Art. 11 ust. 2 ustawy z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz.U. poz. 1717).
Czy trzeba wskazać spadkobiercę
Rozpoczynający oszczędzanie w otwartym funduszu chce, żeby w przypadku jego śmierci jego składki trafiły do najbliższych. Czy ma taką możliwość?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma poinformować ubezpieczonego, który nie zawarł umowy z otwartym funduszem emerytalnym, o obowiązku złożenia pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych istniejących między nim a jego współmałżonkiem oraz o tym, że może on wskazać osoby uprawnione do otrzymania środków po jego śmierci. W przypadku oświadczenia o stosunkach majątkowych ustawodawca określił wzór stosownego oświadczenia. Jeśli nie zostanie wskazana osoba uposażona, to automatycznie stanie się nią małżonek, o ile w chwili śmierci emeryta pozostawał z nim we wspólności majątkowej. W pozostałych przypadkach wypłata gwarantowana wchodzi w skład spadku.
Podstawa prawna
Art. 6 ustawy z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz.U. poz. 1717).