Mundurowi nie chcą emerytur

autor: Bożena Wiktorowska, Artur Radwan03.07.2014, 07:19; Aktualizacja: 03.07.2014, 12:49
policja

Policjaźródło: ShutterStock

W ciągu trzech lat o połowę spadła liczba funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych, którzy odeszli ze służby. Ci, którzy zostają, liczą na podwyżki świadczeń na starość.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (33)

  • gość(2014-07-03 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    ale bzdury wypisuje POprawna Gazeta

    Odpowiedz
  • xp15(2014-07-03 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    "Według danych Ministerstwa Obrony Narodowej do końca maja na odejście z kadry zdecydowało się 1919 osób. W analogicznym okresie 2012 r. na taki krok zdecydowało się 2457 żołnierzy zawodowych, rok później 1959. Eksperci twierdzą, że największy wpływ na odejścia miały zmiany organizacyjne w jednostkach oraz nowe przepisy emerytalne". Eksperci się troszeczkę mylą.Największy wpływ na odejścia miały brak perspektyw rozwojowych dla niektórych (dla niektórych tzw. "swoich"-oczywiście perspektywy były, są i będą realizowane), stosunki przełożony ( i opinie ich kolesiów sugerujących przełożonym co mają robić)-podwładny itp, dopiero w dalszej kolejności przyczyny wymienione przez "ekspertów".

    Odpowiedz
  • Tomasz(2014-07-03 09:28) Zgłoś naruszenie 00

    Zawsze się można przyjąć za ciecia ze stawką 5zł za godzin, jak komuś nie pasuje praca w Policji.

    Odpowiedz
  • starszy od węgla(2014-07-03 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    Budżetówka (resorty mundurowe) niech zapomni aby rząd-Państwo spojrzało na nich łaskawym okiem.Od zarania dziejów tak było,jest i będzie że ta sfera budżetowa oraz emeryci byli na łasce rządzących.To im w pierwszej kolejności tnie się pobory,zawiesza wypłaty lub wstrzymuje waloryzacje i podwyżki.To tam szuka się oszczędności jak wymyśla się na polityczne zamówienie"kryzysy" Głupi wszyscy Ci którzy tak naiwnie wierzą w te zapewnienia i liczą,że coś na tym ugrają.Żołnierze,policjanci niech się nie łudzą-kuchennymi drzwiami zawsze wprowadzano i wprowadza się rozporządzenia lub ustawy pozbawiając ich wybranych świadczeń lub uprawnień do tych świadczeń.Ci co odchodzili ze służby od 2007r odeszli z uczciwym i rzetelnym uposażeniem-takim jak mieli to zagwarantowane w ustawie w dniu rozpoczęcia służby.Niech to samo powiedzą Ci którzy chcą odejść teraz i jakie mają uposażenia.Niebawem pewnie się okaże że i emki im okroją bo sprawiedliwość społeczna wszak sprawą najważniejszą-i nie godzi się aby "mundurowy" po 30 latach pracy miał 5-6 tyś emerytury.Są jednak uprzywilejowani w branżowych zawodach ( górnicy) którym na konta bankowe się nie zagląda a szkoda.

    Odpowiedz
  • Druh(2014-07-03 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    Mundurowi nie chcą emerytur - totalna bzdura. W moim mieście w Powiatowej Straży Pożarnej na stan 12 zatrudnionych w tym roku na emerytury odchodzi 5 - wiek 45 -50 lat. Przewidywana emerytura - 2-3 tys. W ich życiu zawodowym nie zapłacili zlotówki skadki emerytalnej - płacili za nich podatnicy tz. budżet. A na emerytury nie idą tylko ci do których nik się nie czepia i nie mają żadnych obowiązków w pracy. Bo zawsze lepiej w spokoju posiedzieć w pracy i otrzymać kasę niż za darmo siedzieć w domu. Logiczne ? Taki stan w mundurówkach trawa od lat i nik sie tym nie interesuje. Bo mundurówka to zorganizowana siła, a ona zawsze może byc przydatna. Prawda ?

    Odpowiedz
  • jarek(2014-07-03 11:19) Zgłoś naruszenie 00

    do druha: razi mnie Twój sposób rozumowania. Stwierdzasz, że mundurowi nie zapłacili złotówki na swoje ubezpieczenie. I co z tego. Gdyby musieli płacić, automatycznie wzrosły by pensje mundurowych, czyli zwiększyłoby się obciążenie budżetu państwa, żeby zachować mundurowym świadczenia na obecnym poziomie. Chyba, że chciałbyś druhu, obniżyć pensje mundurowych, ale to powiedz jasno. O ile kieruje Tobą zazdrość, to szybko możesz jej się pozbyć, wstępując do policji lub innych służb mundurowych. A wtedy szybko zmienisz zdanie, nawet stwierdzisz, że policjanci zarabiają bardzo skromnie, dlatego trochę wyższą mają potem emeryturę. Oczywiście można by podnieść znacznie zarobki mundurowym, a później dawać skromniejszą emeryturę, ale to wszystko rachunki z wynikiem końcowym wychodzącym na zero. Dotyczy to również osławionego braku składek ubezpieczeniowych.

    Odpowiedz
  • adam(2014-07-03 12:39) Zgłoś naruszenie 00

    Odchodzą źle, nie odchodzą tez źle, bo nie wiem o co chodzi autorom

    Odpowiedz
  • Znawca(2014-07-03 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli mundurowi nie chcą wcześniejszych emerytur.
    To znaczy , że praca w wojsku i w policji nie jest tak uciążliwa.
    Dlatego powinni pracować co najmniej do wieku 60 lat.
    Tylko dlaczego Tuskoebus ich tak wywyższa , naszym kosztem.
    My mamy pracować na nich do wieku 67 lat , żeby potem dostać jałmużnę z ZUS i OFE.

    Odpowiedz
  • POtriota(2014-07-03 13:34) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego w całym tym folwarku psy są znów najlepiej karmione?

    Odpowiedz
  • JAR(2014-07-03 14:41) Zgłoś naruszenie 00

    TAK TATA TUSK WAM WSZYSTKO OBIECA WYBORY ZA PASEM. DZIWIĘ SIĘ, ŻE MUNDUROWI MU WIEŻĄ, ALE CO TAM NAOBIECUJE I JAK ZWYKLE POWIE SORRY TAKI MAMY KLIMAT !, A BARANKI BĘDĄ MU PRZYTAKIWAĆ !

    Odpowiedz
  • emertyt(2014-07-03 15:08) Zgłoś naruszenie 00

    o 300 zł podwyższyć najwyższy czas przede wszystkim najniższe stawki emerytom i rencistom a nie urzędnikom, co mają i tak co najmniej kilkakrotnie więcej

    Odpowiedz
  • były(2014-07-03 15:29) Zgłoś naruszenie 00

    Z tego co obserwuję to w Polsce nie ma armii , jest tylko kilkadziesiąt tysięcy chodzących mięs armatnich. Żołnierz to brzmi dumnie - tak kiedyś było i tak mówiono, a to co teraz nazywane jest wojskiem to są chłopcy na posyłki polityków , którzy mają jakieś "interesy" w prowadzonych przez jankesów wojnach.

    Odpowiedz
  • JBT(2014-07-03 15:29) Zgłoś naruszenie 00

    do poz 10 ;JAR; A napisz Ty mądralo, komu wierzysz, kto jest Twoim idolem politycznym, kandydatem na nowego premiera, aby Twój marny byt choc trochę sie polepszył.

    Odpowiedz
  • Jarek L(2014-07-03 15:49) Zgłoś naruszenie 00

    O ile podwyżka w kwocie 300zł brutto kogoś szokuje, to chciałbym przypomnieć, że na razie, w całej kadencji koalicji PO i PSL, 7 letniej, policjanci otrzymali właśnie taką sumę. To daje podwyżkę około 35 zł netto na rok. Czy to tak dużo? Obecnie panuje kryzys, dlatego większość patrzy zazdrośnie na mundurowych. Ale kilka lat wstecz, kiedy był okres względnej prosperity, jakoś nie było chętnych do pracy w służbach mundurowych. I pewnie za kilka lat, kryzysy są cykliczne, kiedy na rynku będzie hossa, rząd będzie miał ponownie problem z obsadzeniem etatów w służbach mundurowych, a cywile nie będą zainteresowani wygłaszaniem mądrości, które z mądrością mają tyle, co koń z koniakiem

    Odpowiedz
  • 60(2014-07-03 16:45) Zgłoś naruszenie 00

    mnie załamuje jak jestem w towarzystwie mundurowych to dyskusje ciągle obracają się wokół kasy i opłaca się -nie opłaca się żenada a efekty oby nie byly jak na ukrainie

    Odpowiedz
  • tcdd(2014-07-03 23:17) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem ciekaw, dlaczego są takie duże różnice wynagrodzeń pomiędzy poszczególnymi służbami? Ci co najmniej robią czyli wojsko dostaje najwięcej.

    Odpowiedz
  • slon(2014-07-04 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    Maja racje policjanci ze nie chca emerytur i tak na komisariatach przez dniowke wypalaja po dwie paczki papierosow i wypijaja wiadro kawy za taka robote taz nie wziol bym emerytury byloby mi wstyd morze wiec maja jakies poczucie winy ze oszukuja narod.

    Odpowiedz
  • Druh(2014-07-04 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    Druh do Jarka: Szanowny Pan chyba policjant. Tu nie chodzi mi o zabieranie komuś czegoś. Uważam iż winien być stworzony równy system na identycznych zasadach dla wszystkich. A rozmowa z mudorowymi na ten temat kończą się tak jak wypowiedź Pana Jarka: " Treba było wsąpić do policji, wojska to też byś miał tak dobrze". lub "I co z tego albo zazdrość" Tak odpowiadają ludzie którym brak argumentów. Przecież trzeba być ... żeby uważąć, że wszyscy mogą być policjantami, wojskowymi itp. Panie Jarku ja proponuję, żeby wobec wszystkich pracującyhc w Polsce był stosowany kodeks pracy a nie inne szczególne przepisy dające przywileje, wtedy porozmawiamy. A może "śmieciuweczkę" Panu zaproponować? Zdaję sobie sprawę, że praca w policji jest ciężka i niebezpieczna z powodu nas rodaków. Za to jestem wdzięczny. Ale nas w Polsce nie stać żeby ludziom w wieku 35-40 lat fundować emerytury w wysokości 2-3 razy większej niż przeciętna emerytura. Nie dotyczy to tylko mundurówek (około 20 służb) ale tz. wymiaru sprawiedliwości, oświaty, urzędników, służb kontrolnych (proszę poczytać poszczególne ustawy). To jest chore. A na Pana wypowiedź:" i co z tego że nie płacili składek" odpowiem: a to z tego że ja i inni podatnicy za Pana płacę składki i proszę sobie odliczyć z pensji skłądkę to Pan zobaczy CO Z TEGO ... Panu zostanie. Więć trochę więcej pokory dla innych maluczkich.

    Odpowiedz
  • xyz(2014-07-04 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    Do Jarka ( post. 6 ).
    Druch ma 100 % racji . Oczywiście rozumiem Twój pkt. widzenia , ale tylko częściowo się z nim zgadzam , tzn. uważam że mundurowi powinni być objęci powszechnym systemem emerytalnym , od ich poborów winne być odprowadzane składki emerytalne i w związku z tym ich pobory winne być odpowiednio wyższe . Również jeżeli chodzi o wiek nabywania uprawnień emerytalnych winni mieć analogiczne możliwości przejścia na emeryturę , co nie znaczy że uważam że wszyscy musieliby odchodzić w wieku 67 lat . Otóż winni mieć możliwość odejścia na emeryturę wcześniej tj. np. w wieku 55 czy tez 60 lat , ale aby nie otrzymywali zbyt niskich świadczeń winna być możliwość odprowadzania dobrowolnego odprowadzania ponad standardowych składek aby zbudować wyższy kapitał emerytalny umożliwiający w opisanych przypadkach uzyskanie świadczeń emerytalnych na odpowiednim poziomie . Wszystkie grupy zawodowe winne być objęte powszechnym systemem emerytalnym i jest to ( wbrew wielu , ale wyłącznie tzw. intelektualnych leniuchów , lub intelektualnie ograniczonych ) możliwe , i w efekcie bardzo korzystne dla wszystkich , jak i również dla państwa. System emerytalny byłby wówczas bardzo stabilny , byłoby bardzo mało zmian , Nie byłoby tez nikczemnych krzywd wyrządzanych zwykłym szarym obywatelom jak to jest obecnie. Otóż ostatnio wprowadzane zmiany wieku emerytalnego , przejęcia części aktywów w OFE de facto pogorszyły/ pogorsza w przyszłości materialno-rodzinną sytuację osób objętych powszechnym systemem emerytalnym. Władza uważa , że było to konieczne aby poprawić kiepską sytuację finansową państwa - A JA MAM PYTANIE . DLACZEGO TO WYŁACZNIE ZWYKLI , SZARZY OBYWATELE MAJĄ PONOSIĆ KOSZTY NAPRAWY FINANSÓW PAŃSTWA ??? DLACZEGO INNI OBYWATELE TZW. UPRZYWILEJOWANI ( mundurowi , sędziowie , prokuratorzy , górnicy , rolnicy , politycy ,...) ZWOLNIENI ZOSTALI Z OBOWIĄZKU PONOSZENIA TYCH KOSZTÓW , ewentualnie mają je ponosić w skali znacząco mniejszej ???

    Odpowiedz
  • spokojnie to tylko ja(2014-07-04 12:34) Zgłoś naruszenie 00

    Jarku L - za to pracownicy cywilni ze sfery budżetowej nie dostali od 2008r., ani ZŁOTÓWKI podwyżki !!! To jest normalne?!?! To jest kur... bandytyzm !!!

    Odpowiedz