statystyki

Mundurowym będzie łatwiej podwyższyć emeryturę

autor: Bożena Wiktorowska28.05.2014, 12:20; Aktualizacja: 28.05.2014, 12:26
Zgodnie z przepisami mundurowi mogą się ubiegać o podwyższenie emerytury o 0,5 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu

Zgodnie z przepisami mundurowi mogą się ubiegać o podwyższenie emerytury o 0,5 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej w warunkach zagrażających życiu i zdrowiuźródło: ShutterStock

Funkcjonariusze nie muszą udowadniać, że zadania wykonywane w czasie służby stanowiły dla nich bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia. Taki wniosek płynie z wczorajszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Sprawa dotyczyła konstytucyjności par. 4 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 4 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej (Dz.U. z 2005 r. nr 86, poz. 734 z późn. zm.). Trybunał zajął się sprawą na wniosek rzecznika praw obywatelskich, który wskazał, że rząd, przygotowując rozporządzenie wykonawcze do ustawy pragmatycznej z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 667 ze zm.) bezprawnie ograniczył warunki ubiegania się o zwiększenie emerytury. Sędziowie TK nie mieli wątpliwości, że przepis jest niezgodny z ustawą zasadniczą.

Zgodnie z przepisami mundurowi mogą się ubiegać o podwyższenie emerytury o 0,5 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu. Aby taki rok został zaliczony, uprawniony musi co najmniej 6 razy w roku wykonywać np. czynności operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze lub interwencje w celu ochrony ludzi i mienia.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (42)

  • realista(2014-06-03 21:28) Zgłoś naruszenie 90

    do phi
    Niemcy obniżają wiek emerytalny ale u nich budżet państwa nie opłaca kościoła katolickiego wraz z wielka "armią księży"
    Tam kościół wraz z armią nauczycieli religii utrzymywany jest ze składek wiernych.
    To wierni płacą też na ich emerytury itp.
    Gdyby w Polsce wprowadzono wreszcie też taki normalny i zdrowy system finansowania Kościoła nie brakowało by pieniędzy w budżecie państwa.
    Potrzeba podnoszenia wieku emerytalnego była by bez wątpienia zbędna.

    Odpowiedz
  • Renia(2014-06-09 15:09) Zgłoś naruszenie 92

    Nikt nikomu nie zabrania być "mundurowym" i mieć SAME PRZYWILEJE !!! Zamiast biadolić to lepiej w KAMASZE, szkoda tylko,że już nie ma luksusu jaki mieli za KOMUNY mundurowi np 700 godz pracy na miesiąc (a nie mundurowi 178 godz), Szkoda, że tego nie widzą pozostali a tylko widzą "przywileje" i to wątpliwej jakości !!!
    No cóż idzmy w mundury po PRZYWILEJE !!!

    Odpowiedz
  • Renia(2014-06-09 23:35) Zgłoś naruszenie 60

    To nie jest bzdura!!! przecież "każdy chyba świadomie decyduje się na dany zawód" - a mają więcej, bo świadomie decyduje się na dany zawód aby mieć więcej i przywileje. Więc idźmy w mundury po PRZYWILEJE !!!

    Odpowiedz
  • zpj(2015-07-30 16:06) Zgłoś naruszenie 52

    Chciałbym dowiedzieć, kto (jaki rząd) zaproponował generałom emerytury po kilkanaście tysięcy PLN? Czy to miało być w ramach tzw. solidaryzmu społecznego? Wielu z tych pożal się boże ‘’generałów’’ przecież nigdy nie powąchało nawet prochu w warunkach bojowych (Irak, Afganistan), nie mówiąc już o dowodzeniu związkiem taktycznym (korpusem, dywizją, brygadą). Ich tak wysokie emerytury są niczym nieuzasadnione.

    Odpowiedz
  • karol(2014-10-04 15:12) Zgłoś naruszenie 51

    Ale nie wylewajcie swoich emocji na mundurowych. Pokazujecie swe chamskie i prostackie oblicze. To nie wina mundurowych tylko ustawodawcy. Każdy korzysta z czegoś co zapewnia mu ustawodawca. Każdy z was moi drodzy w swym życiu skorzystał nie raz, nie dwa z życzliwości ustawodawcy. Nie wyrzucajcie więc swych chamskich emocji na mundurowych, tylko jeśli już musicie bo to silniejsze od was, na rządzących. Uruchomcie proszę swe mózgi, jeśli takowe posiadacie.

    Odpowiedz
  • były(2014-07-08 18:52) Zgłoś naruszenie 40

    fack you trzeba było iść i zapieprzać dzień i noc to byście się nauczylui pracować a nie weekend wolny i laba leniuchy wonn !!!

    Odpowiedz
  • jbt(2014-11-17 12:22) Zgłoś naruszenie 42

    Karol pieknie to opisał.Nie wiadomo czy, np.zazdrośnik, lub innego podobnego typu człowiek, jest w stanie to zrozumieć. Przywileje, zawodowe, socjalne ma wiele grup społecznych w każdym kraju.W Polsce np.górnik, nauczyciel no i mundurowi.

    Odpowiedz
  • prawie emeryt(2014-05-29 17:17) Zgłoś naruszenie 30

    Nie wiem dla czego niektórzy myślą, że praca mundurowych to sielanka trwająca tylko 15 lat a po tym czasie odchodzi się na emeryturę wynoszaca kilka tysięcy złotych. Wtedy gdy "zwykły obywatel" korzysta z uroków długich weekendów, świąt, dni wolnych od pracy mundurowi nie maja takiego luksusu. Często dla dobra służby pracują po kilkanaście godzin dziennie, aby zapewnić bezpieczeństwo innym. Ponadto uważam, że każdy według prawa miał wybór i mógł wstąpić w szeregi policji. Dla czego tak nie zrobił? Nie wiem czy ma czego żałować. Praca a właściwie służba ma więcej minusów niż tych przywilejoplusów. Przy obecnym stanie prawnym jest wielu którzy rozpoczynają pracę w policji i po szkoleniu podstawowym odchodzą do cywila. Widzą jakie są warunki pracy, wymagania, atmosfera pracy a przede wszystkim pałaca za tak niegodziwą pracę. Wielu policjantów jest znerwicowanych, są alkoholikami, rozpadają im się rodziny. Myślę, że jeśli mieliby podjąć jeszcze raz decyzję o pracy w policji to długo by się zastanawiali.

    Odpowiedz
  • JBT(2014-08-13 15:38) Zgłoś naruszenie 31

    Osoby które patrza na wynagrodzenie słuzb mundurowych, na ich emerytury, to osoby zazdrosne, ogłupiałe.Krytykują w chamski, głupi sposób, a nie znają np.Ustawy o Policji, sa zazdrosne pewnego comiesięcznego wynagrodzenia, tzw.13-tki, innych drobnych przywilejów.

    Odpowiedz
  • JM(2014-06-04 21:17) Zgłoś naruszenie 22

    WSZYSTKICH TRZEBA WŁĄCZYĆ DO ZUS1111

    Odpowiedz
  • mongoł17(2014-06-09 13:58) Zgłoś naruszenie 21

    Pytam komu to się będzie należeć?Brak jakiego kolwiek rzeczowego rozwinięcia i fachowego komentarza.Wniosek jest taki-to kolejne manienie społeczeństwa jak to ********** mają policjaci!!!:)Ale jest światełko w tunelu odchodzi ze służby dwóch przyjmowany jest jeden!!!

    Odpowiedz
  • emeryt(2014-06-09 19:23) Zgłoś naruszenie 24

    to jest bzdura -kazdy chyba swiadomie decyduje sie na dany zawod -to dlaczego maja miec wiecej

    Odpowiedz
  • pol anka(2015-07-28 12:14) Zgłoś naruszenie 11

    patologie w Policji obrazuje ostatni awans osoby której kariera zawodowa przebiegała przy policji a nie na wykonywaniu zadań policyjnych, w gruncie rzeczy stanowiska które ta osoba zajmowała mogłyby być "cywilne". Niestety Polska już nie istnieje Trybunał przyspiesza erozję systemu świadomie dążąc do rozbudzenia nieprzychylnych organom władzy nastrojom. Rozdawnictwo jest charakterystyczne dla reżimów totalitarnych, które pragną zapewnić sobie wsparcie okreslonych grup zawodowych, tu chodzi o "kupienie" policjantów. A teraz zagadka czym obecny ustrój różni się od komuny?

    Odpowiedz
  • tsenre(2014-06-28 18:07) Zgłoś naruszenie 11

    tego typu przepisy to kpina i najczystsza forma chamstwa społecznego . 70 % tz. policjantów to najzwyklejsi urzędnicy i z narażaniem zdrowia i życia mają tyle do czynienia co przeciętny Kowalski w czasie przejścia przez jezdnię i to po pasach . Gdyby nie tz. rzecznicy prasowi to zdanie o policji było by wręcz odwrotne do obecnego . Staropolskie przysłowie mówi " jak cię piszą , tak cię widzą " Plotka powtórzona 1000 razy w oczach społeczeństwa staje się prawdą.

    Odpowiedz
  • Policjant(2014-05-29 23:57) Zgłoś naruszenie 00

    No to pol anka sugeruje żebyś wstąpił w nasze szeregi i pokazał jak to jest być dobrym policjantem bo masz na ten temat widzę duża wiedzę prosto z gimnazjum lub ewentualnie z liceum.

    Odpowiedz
  • phi(2014-05-29 14:55) Zgłoś naruszenie 00

    :) dzięki " k"...pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Emeryt(2014-05-29 17:00) Zgłoś naruszenie 00

    do K i phi

    to dlaczego nie walczysz z lekarzami, ,ze mają za duże zarobki ?.

    Odpowiedz
  • Policjant(2014-05-29 17:47) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem policjantem i powiem tak. Ja nie myślę o emeryturze tylko o tym by nie dać sobie ukręcić głowy na interwencjach. Robię w Warszawie i pomimo kilku lat służby dopiero to już raz zostałem zaatakowany siekierą, raz nożem a o pięściach już nie wspomnę (nawet musiałem iść na zwolnienie lekarskie z powodu tego, że w trakcie szarpaniny z pijanym kierowcą wypadł mi dysk), do tego 5 razy już wyjmowałem broń na interwencji w tym 2 razy musiałem przeładować z realną groźbą użycia jej p-ko osobie, brałem udał raz w pościgu za pijanym kierowcą, którego złapaliśmy dopiero na Starych Babicach rozwalając jeden radiowóz. I powiem tak nasza robota nie jest "jak każda" i mówię to jako ZWOLENNIK KORWINA I TOTALNEGO WOLNEGO RYNKU, ale jeśli ja zarabiam 2600 na rękę to albo będę zarabiał dużo więcej albo będę miał jakieś wyrównanie tego bo za "damski ch**" to nikt rozsądny nie będzie narażał życia za takie pieniądze. Ja mogę wcale nie mieć emerytury ale muszę mieć możliwość odpowiedniego zarobienia a nie tyle co na kasie w Warszawie (nie wszędzie oczywiście).

    Odpowiedz
  • Dziadostwo(2017-08-16 15:26) Zgłoś naruszenie 00

    To mundurowy ma jeszcze udowadniać, że nie jest wielbłądem ? A przełożeni i ministrowie o tym nie wiedzą kto, jaką służbę i w jakich warunkach pełni ???

    Odpowiedz
  • pol anka(2014-05-29 18:42) Zgłoś naruszenie 00

    do policjant, praca policjanta jest taka sama jak każda inna. Jest niezaprzeczalną prawdą, że niektórzy z Was wykonują robotę która może spowodować utratę zdrowia lub życia. Ale przykro to powiedzieć zawdzęczacie to tylko własnej niezdarności intelektualnej, fizycznej lub organizacyjnej. Dlaczego tak myślę, bo państwo wyposażyło Was w szczególne uprawnianienia nie po to aby policjant szarpał się z lumpami, do wymuszenia posłuszeństwa służy pałka, gaz, broń. A dlaczego wolicie szarpanki i utarczki słowne tego nie wie nikt. Pościgi za pijanymi kierowcami zakończone śmiercią w zależności kto ile miał szczęścia Waszą lub pijaka, to kuriozum z amerykańskich filmów. Jesteście zdeprawowanym środowiskiem od pirata Komendanta począwszy na pijaku z Zakopanego rozbijającego porszaka skończywszy. Na żadne dodatkowe 0,5% za szwendanie się bez celu słuzbówką niezasługujecie. Macie 2,6% za każdy rok pracy, a emeryturę otrzymujecie wg wynagrodzenia z ostatniego stanowiska a nie jak w systemie powszechnym. Nad orzeczeniami TK nie ma co dyskutować, jak oddadzą 470 zł za Karty Pojazdu może odzyskają powagę należną urzędowi.

    Odpowiedz