Dzień wcześniej o wyborze OFE mówił szef MSZ Radosław Sikorski, który jednak szybko poprawił się tłumacząc, że było to przejęzyczenie, bo w rzeczywistości zamierza przenieść składki do ZUS. Z kolei były minister finansów Jacek Rostowski na antenie RMF FM przekonywał, że będzie namawiał córkę by przeniosła całość swoich składek emerytalnych do ZUS.

Grzegorz Schetyna stwierdził natomiast, że pozostanie wierny OFE. - Powiem tak, jak Sikorski w pierwszej wersji. Wybrałem OFE- mówił w TVN24. Następnie wyjaśnił, że podjął taką decyzję, aby "podkreślić solidarność i dobrą emocję z tymi, którzy tworzyli tę reformę lata temu" (reforma systemu emerytalnego wprowadzająca OFE była jedną z czterech dużych reform rządu Jerzego Buzka). - Dobrze to przemyślałem i uważam, że każdy miał prawo decyzji. Ja wybrałem właśnie tak - dodał podkreślając, że ma nadzieję iż więcej polityków PO podejmie podobną decyzję.

Od 1 kwietnia do końca lipca 2014 roku każda osoba opłacająca składki emerytalne musi zdecydować czy chce, żeby ich część nadal trafiała do otwartych funduszy emerytalnych, czy może ma być w całości przekazywana ZUS. Podjętą w tym roku decyzję będzie można zmienić w 2016 roku, a kolejnych zmian będzie można dokonywać co cztery lata.