Wszystko o rencie rodzinnej: komu przysługuje i ile wynosi

autor: Agnieszka Brzostek11.04.2014, 07:00; Aktualizacja: 25.04.2015, 16:39
Renta rodzinna

Renta rodzinnaźródło: ST

Renta rodzinna z ZUS przysługuje członkom rodziny osoby, która w momencie śmierci była uprawniona do emerytury czy renty z tytułu niezdolności do pracy, albo też pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne. Wysokość renty zależy od wysokości tego świadczenia, która przysługiwałoby zmarłemu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (45)

  • olga(2014-04-13 15:12) Zgłoś naruszenie 4626

    czy jest jakiś okres, kiedy wdowa może wystąpić o rentę wdowia. I czy traci wtedy własną- wypracowaną- emeryturę ?

    Odpowiedz
  • ala(2014-04-23 17:57) Zgłoś naruszenie 71

    Olga-- jeśli pobierasz emeryturę lub rentę, to oczywiste, że nie masz uprawnień do renty rodzinnej. ZUS wypłaca jedno świadczenie .

    Odpowiedz
  • Magda(2014-05-09 10:46) Zgłoś naruszenie 2520

    zapisałam się na 2-letnią szkołę, otrzymuję rentę rodzinną, w październiku kończę 25 lat, czy w takim wypadku też mi przedłużą rentę do ukończenia szkoły?

    Odpowiedz
  • krystyna(2014-05-26 20:46) Zgłoś naruszenie 2512

    czy od ostatniego swiadczenia renty rodinnej ,ktora pobierala moja corka uplynelo 4lata a ja mam 53lat,czy moge ubiegac sie o rente rodzinna po zmarlym mezu/

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Anna(2014-07-02 10:41) Zgłoś naruszenie 95

    Ja przepracowałam 37 lat,mój nieżyjący mąż 45 lat,teraz mam świadczenie po zmarłym mężu,jest trudno się utrzymać.W ubiegłym roku była zapowiedż ,że rząd zajmie się emeryturami dla wdów-wdowców,czy coś wiadomo na ten temat.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Erzi(2014-07-21 18:23) Zgłoś naruszenie 1511

    Skończyłam Technikum teraz chcę się zapisać do szkoły policealnej czy dalej będzie mi przysługiwać renta po Tacie ?
    I jeżeli będę się uczyć w weekendy to czy mogę pracować jeżeli tak to ile mogę zarabiać aby nie przekroczyć limitu ( aby mi nie odebrali renty ) jeżeli jest jakiś limit ?
    Proszę o Pomoc

    Odpowiedz
  • aga(2014-08-06 00:28) Zgłoś naruszenie 4225

    ojciec mojego zmarl ponoc nie wypracowal sobie lat zeby moje dziecko mialo rente co teraz?

    Odpowiedz
  • wiola(2014-10-19 15:50) Zgłoś naruszenie 284

    dlaczego moje dzieci dostally 75 procent renty po zmarlym ojcu

    Odpowiedz
  • aneta(2014-10-28 16:58) Zgłoś naruszenie 06

    mam pytanie moja siostra otrzymuje rente rodzinna po naszym ojcu i w polowie pażdziernika zrezygnowala ze szkoly i praktyk i moje pytanie brzmi czy ona w listopadzie otrzyma rente czy renta zostanie wstrzymana??

    Odpowiedz
  • Natalia(2014-11-21 12:44) Zgłoś naruszenie 512

    Czy należy mi sie renta po zmarłej mamie jesli zmarła ona w chwili kiedy byłam na studiach (19lat), mama miała staż pracy ponad 21 lat jednak w ostatnim dziesięcioleciu swojego życia nie przepracowała całych 5 lat . w pismach odmownych z ZUS-u dotyczących odmowy swiadczenia renty pisali mi ze jestem osobą pełnoletnia, pełnosprawną i mogę smialo podjąc zatrudnienie a studia są nieobowiązkowe wiec studiowac nie musze. Napisane było również, że mama nie miała przepracowanych 5 lat w ostatnim dziesięcioleciu i renta z tego tytułu mi nie przysługuje?
    A co w chwili kiedy renta przysługuje osobom których rodzic nie miał nawet stażu pracy 10 lat?im się należy a mi nie? moja mama w ciągu ponad 21 lat na pewno więcej pieniędzy odłożyła na składki ? czy prawnie odmówiono mi świadczenia renty po mamie? czy opłaca sie wystąpic na drogę sądową z Zusem?

    Odpowiedz
  • szymek(2015-04-13 03:32) Zgłoś naruszenie 81

    Aneta - siostra bedzie otrzymywala rente do czasu, kiedy jest rencistką w ZUS-ie. Na umowie, lub legitymacji powinna być dokładna data. Przeważnie świadczenie renty trwa przez rok / dwa. Siostra będzie musiała przedłożyć zaświadczenie o nauce aby ją przedłużyć. Jeśli tego nie zrobi, renta kończy się wraz z datą umowy.

    Odpowiedz
  • Skowyt(2015-09-08 19:55) Zgłoś naruszenie 26

    Skończę 17 lat w październiku. W mojej rodzinie po śmierci mamy jest tak jak jest.
    Umówmy się że dostaję 500 zł i ono jest moje do tego wieku 18 lat. Czy mój ojciec (50 letni) może podzielić to 500 zł między mnie a siebie czy on dostaje swoją a ja swoją? Bo nie bardzo wiem.

    Odpowiedz
  • poradnik dla wszystkich(2015-09-12 04:09) Zgłoś naruszenie 2710

    Witam. Dla zaspokojenia wiedzy wszystkich zabiegających o odpowiedzi na powyższe pytania mam jedną radę. Uciekajcie jak najdalej z tego kraju albo przynajmniej do Niemiec. Gdzie tego syfu urzędniczego pasozytujacego na polskim narodzie pod dawno zhańbioną i znienawidzoną przez wszystkich obywateli nazwą ZUS Nie widać nie słychać i nie czuć jego postkomunistycznej stęchlizny.

    Odpowiedz
  • Beata(2015-09-21 18:26) Zgłoś naruszenie 00

    Witam mam 21 lat dostaje rente po ojcu razem z mamą mamy na pół niecałe 600 zł ona i ja na ręke. co roku wysyłam zaświadczenie ze szkoły żę do niej uczęszczam (liceum zaoczne) i mi wstrzymują od września do stycznia co oznacza że mama dostaje całość. Czy istnieje szansa żeby zrobić ją na siebie i wtedy po wstrzymaniu zwrócili by ,mi ją na konto ???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pytanie szesnastolatek.(2015-12-13 11:35) Zgłoś naruszenie 50

    Jeśli przysługuje mi renta oo tacie, którą pobiera za mnie moja matka. A ja mieszkam z babcią i mama nie daje mi żadnych pieniędzy. Mam skończone szesnaście lat. Czy mogą sam pobierac rente?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wir(2015-12-28 07:13) Zgłoś naruszenie 1112

    I tak to jest że ZUS jest biedny jak zmarły obdarowuje według prawa tyle osób a inni muszą pracować dzień przed śmiercią do 67L żeby dostać emeryturę, a powinno być że pracujący dostaje rentę lub emeryturę a inni co nie pracowali to opieka społeczna. Polska to dziwny kraj.

    Odpowiedz
  • Agnieszka(2016-01-09 00:03) Zgłoś naruszenie 2211

    Czy jeżeli mój niepełnosprawny całkowicie syn pobierał rentę rodzinną wiele lat ja się nim opiekowałam. Syn zmarł czy mogłabym przejść na jego rentę. Dodam także że pracuje. Niestety moje zarobki nie wystarcza na utrzymanie mieszkania. Już nie mówiąc o innych rzeczach. Syn miał rentę po swoim tacie miał 36 lat i był całkowicie niezdolny do pracy.

    Odpowiedz
  • grzesiek noga zawiercie(2016-02-05 13:42) Zgłoś naruszenie 65

    dlaczego sierota zupelna całkowicie niezdolna do pracy na soc niemorze mieć renty po obojgu niezyjacych rodzicach niema nikogo jest sam zadnego wspercia psychologicznego wyjazduw na wlasny koszt mnie niestac na soc na wakacje na 2 m ce niepojade choć bym chciał ferie tak samo sanatorium płatne na soc a zapomnieć o chorobie to wlasnie w ten sposób i wlasnie to rozstrzygnoc powinien rzond mam tom i tom rente to i to kupuje to mnie cieszy i tam jade bo leczy i tam i place i kosztuje i cieszy bo i stać mnie na polepszenie psychicznego konfortu na soc puszki butelki makulatura i kup sobie proszek do prania za to po którym się zle czje bo niemam pralki kup sobie do domu na soc potrzeby zyciowe np. wierza tam telewizor plejstejszyn itp. by o chorobie zapomnieć a drugie sierota odezwij się do kogos sam mieszkam ustawy o takich som czy niema złodziejstwo pracujący np. ma 2500 to ma na wszystko ma jeszcze rodzicuw i jeszcze mu pomagają tyle z mojej strony a mam dolegliwości wiele neurologicznom chirurgicznom ralyngologicznom stomatologicznom za co się leczc nfz niema ani lekuw ani pieniędzy Grzesiek noga niech mnie polska usłyszy to jest apel do polski tyle lat jestem chory ambulatoryjne leczenie mi w zupelnosci niepomoglo to co opisuje pomaga i wiem ze każdy polak to powie

    Odpowiedz