Składka do ZUS, czy do OFE? Wybór nie będzie łatwy

autor: Grzegorz Osiecki01.04.2014, 06:54; Aktualizacja: 01.04.2014, 07:53
OFE czy ZUS.

Ubezpieczony(-a) rocznik 1974, różne zarobki i wykształcenieźródło: DGP

Od dziś do końca lipca ubezpieczeni mogą wybierać, czy część ich emerytalnej składki ma trafiać do ZUS, czy do OFE. Wybór nie będzie łatwy. Prezentujemy zestaw argumentów dla osób zastanawiających się, co zrobić

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (40)

  • Potworne OFE zadłużyło Polskę.....(2014-04-01 07:39) Zgłoś naruszenie 00

    Polska powołała do życia Potwora - OFE...który ją Zadłużył...

    Na szczęście przezorni Politycy ukrócili ten niecny proceder.

    Odpowiedz
  • Emertyt(2014-04-02 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    Bez apelacyjnie do ZUS, z tym, że system wymaga szybkich i głębokich reform na takie, że emeryt po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzyma od ZUS emeryturę, która zapewni mu egzystęcję na godnym poziomie, Politycy nie mogą wciąż manipulować przy systemie ubezpieczeń ponieważ odkładane pieniądze w ZUS nie są ich. Nie mogą też straszyć demografią, gdyż ta zależy od ich rządzenia. Na dzień dzisiejszy widać, że kraj jest źle rządzony ponieważ nie ma dostatecznego przyrostu naturalnego. Dlaczego? Wiemy wszyscy (brak pracy, brak pomocy rodzinie oraz inne braki, które nie występują w pozostałych krajach UE.

    Odpowiedz
  • cd(2014-04-01 16:51) Zgłoś naruszenie 00

    Polskę będzie można nazwać Państwem Prawa dopiero wówczas jak twórcy FE odbywać będą kary więzienia za zorganizowanie i wprowadzenie gigantycznej malwersacji środków publicznych ze składek ubezpieczonych na szkode Państwa Polskiego i Polaków.

    Odpowiedz
  • W XXI wieku na gieldzie...(2014-04-01 17:39) Zgłoś naruszenie 00

    W XXI wieku na gieldzie bedzie tak jak w XIX wieku, co 10 lat wiekszy lub mniejszy kryzys i kasa odplywa w sina dal.

    Troche spokoju na gieldzie bylo w drugiej polowie XX wieku, ale Prezydent Clinton spuscil upolowane 'wsciekle psy' z lancucha.

    Dlatego lepszy ZUS.

    Odpowiedz
  • POLAK(2014-04-02 06:15) Zgłoś naruszenie 00

    ja nie mam kłopotu żadnego , idę do ZUS - OFE TO AMBER GOLD,

    Odpowiedz
  • ann(2014-04-01 20:16) Zgłoś naruszenie 00

    A co z prowizją, którą pobierał OFE ? Kto nam podatnikom odda ?

    Odpowiedz
  • cd(2014-04-01 21:06) Zgłoś naruszenie 00

    SKŁADKA NA UBEZPIECZENIA NIE JEST ŻADNĄ SKŁADKĄ A JEST OBOWIĄZKOWYM PODATKIEM I TAK POWINNA BYĆ TRAKTOWANA I POBIERANA PRZEZ URZĄD SKARBOWY-FINANSOWY. ZUS-owi NALEŻY PRZYWRÓCIĆ FUNKCJE KTÓRE WYPEŁNIAŁ A KTÓRE ZOSTAŁY STAMTĄD USUNIĘTE PRZEZ MIANOWANYCH NA PREZESÓW ZUS-U BYŁYCH NIEDOUCZONYCH APARATCZYKÓW RZĄDZĄCYCH PARTII. TAK WIĘC URZĘDY PRACY, NFZ, OPS-y, POWINNY PODLEGAĆ JAKO AGENDY ZUS-owi I TYLKO TAM, GDZIE SĄ NIEZBĘDNE. CZYNNOŚCI ZWIĄZANE Z POBOREM SKŁADEK-PODATKU PRZESZEDŁBY DO URZĘDÓW SKARBOWYCH. OSZCZĘDNOŚCI Z TEGO TYTUŁU TO KILKDZIESIĄT TYSIĘCY PRACOWNIKÓW I MILIARDY ZŁ KAPITAŁU A TAKŻE POPRAWA ZASAD FUNKCJONOWANIA - ZUS NIE BYŁBY POBORCĄ PODATKOWYM A TYLKO PŁATNIKIEM W IMIENIU PAŃSTWA- MÓGŁBY UTWORZYĆ WŁASNY BANK UBEZPIECZYCIELSKI.

    Odpowiedz
  • Ceres(2014-04-01 21:20) Zgłoś naruszenie 00

    errata - oczywiście miałem na myśli oddanie pieniędzy ze sprzedanych przez OFE akcji do ZUS

    Odpowiedz
  • Ceres(2014-04-01 21:17) Zgłoś naruszenie 00

    - jeśli OFE są według obecnie panujących poltyków takie złe, to dlaczego wcześniej panujący poltycy (zresztą z tej samej partii) zmusili nas do uczestniczenia w nich i płacenia tak dużych prowizji, te prowizke miały być za zarządzanie aktywami aby były wyplacane emerytuty, a skoro OFE ich nie będzie wypłacac to powinny być zwrócone,

    - po drugie skoro teraz się je prawie że likwiduje to czy nie powinny oddać akcji prywatyzowanych spólek Skarbu Państwa, które kupowały kiedyś po atrakcyjnych cenach i w pierwszej kolejności, pod pretekstem że będą Polakom z zysków tych przedsiebniorstw (pochodzących jeszcze z tzw. komuny) wypłacać emerytury ? Z tego co rozumiem, jeśli ktoś wystąpi z OFE to będą one musiaiły sprzedać np. akcje tych spółek, zeby oddać pieniądze do OFE. Jaką mam gwarancje że te akcje nie będą sprzedane przez OFE do TFI tej samej grupy kapitałowej. I to teraz kiedy GPW jest w dołku.

    - jednym slowem albo OFE powinny dalej działać tak jak je utworzono, albo powinni się politycy przyznać do błednej decyzji w 1999 roku ponieść tego konskwencje,

    Odpowiedz
  • Najwazniejsze, ze dziedziczenie przeniesiono do ZU(2014-04-02 13:32) Zgłoś naruszenie 00

    Najwazniejsze, ze 'marchewke' czyli dziedziczenie zostalo przeniesione do ZUS
    i juz nie musze gonic po ' marchewke' do OFE.

    Odpowiedz
  • Sedwa(2014-04-01 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    Żaden wybór. Obecnie emeryci po 13 latach pobierają z OFE jakieś średnio 80 zł miesięcznie. Za kilka ładnych lat kwota ta ma być jeszcze niższa. Tak więc różnica rzędu 20-30 zł przy dywersyfikacji oszczędzania na emeryturę jest fikcją i tylko niepotrzebnie robią znowu zamieszanie ludziom - jakby był jakiś rozsądny wybór odnośnie naszej przyszłości. To raz.

    Dwa to fakt, że co nie zdecydujemy większość naszej dotychczasowej kasy i tak pozostanie w OFE. Obecny wybór dotyczy tylko przyszłych składek. Ale tego nikt głośno nie mówi, bo zrobiłby się duży szum że znowu robią z nas idiotów. Po prostu zostawiają zarządzającym OFE 48,5% naszych składek z 2013 r. - resztę obligacyjną przenieśli w lutym do ZUS. Ta kasa ma dać zarządzającym OFE kasę na kilka ładnych lat - darmową kasę za zarządzanie, aż do wydojenia nas z całej kasy.

    Odpowiedz
  • do nr 20(2014-04-02 13:45) Zgłoś naruszenie 00

    'Kumaci' jestemy, nie jest tak zle jak myslisz.

    Dlatego liczymy na dodatek socjalny z budzetu panstwa /czyli moze byc z VAT, akcyzy/ do niskiej emerytury pracowniczej wyliczonej na podstawie skladki zdefiniowanej - ile uzbierasz tyle masz-.

    Odpowiedz
  • psps(2014-04-05 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie są dzisiaj mądrale a AWS co nas wrobili w OFE ? Bielecki i Lewandowski - oto dzisiaj znowu udzielają nam rad, w telewizji oczywiście. Powinni stanąć przed sądem za oszukanie obywateli.

    Odpowiedz
  • nie dla Złodziejskiego Ubezp.Społ.(2014-04-05 23:09) Zgłoś naruszenie 00

    jak sobie tak dobrze przesledzić negatywne wpisy o OFE to można stwierdzic, że parę z nich ma bardzo podobne początki IP...czy to przypadek jakiś? Hmmm

    Odpowiedz
  • mamy antyspołeczny rząd!!!!!(2014-04-06 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    niesprawiedliwość społeczną zasiali wraz z koalicjantem w całej pomocy społecznej obywatelowi tego prawnego cyrku...i tak pracowników z 40 letnim oskładkowaniem,oraz spełnieniem wszystkich warunków oprócz wieku do konca 2008r.nawet pracujących w war. szczególnych oszukano!!!rolnikom dano 5 letni okres przejściowy,bo są bardziej głodni od robotnika???Spraw takich nie chce widzieć UE,albo udają że wszystko O.K.A w polszy według władzy polak coraz gorszy.Nie istnieje żaden socjal,a poza tym niewolnictwo na rzecz UE...

    Odpowiedz
  • mamy antyspołeczny rząd!!!!!(2014-04-06 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    niesprawiedliwość społeczną zasiali wraz z koalicjantem w całej pomocy społecznej obywatelowi tego prawnego cyrku...i tak pracowników z 40 letnim oskładkowaniem,oraz spełnieniem wszystkich warunków oprócz wieku do konca 2008r.nawet pracujących w war. szczególnych oszukano!!!rolnikom dano 5 letni okres przejściowy,bo są bardziej głodni od robotnika???Spraw takich nie chce widzieć UE,albo udają że wszystko O.K.A w polszy według władzy polak coraz gorszy.Nie istnieje żaden socjal,a poza tym niewolnictwo na rzecz UE...

    Odpowiedz
  • BC(2014-04-08 13:44) Zgłoś naruszenie 00

    OSZUKALI CAŁE SPOŁECZEŃSTWO WPROWADZAJĄC OFE. Zarządzanie OFE było z naszych składek, miało być dziedziczone (tym głównie kusili). Wszystko było ukartowane.
    DZIĘKUJEMY!

    Odpowiedz
  • okradany przez zus(2014-05-19 13:50) Zgłoś naruszenie 00

    gdyby byla taka mozliwość całość przenisłbym do ofe, ale złodziejski zus na to nie pozwolił

    Odpowiedz
  • Kasia(2014-04-01 13:56) Zgłoś naruszenie 00

    A dlaczego jeżeli wybiorę ZUS wszystkie moje dotychczasowe składki nie przejdą do ZUS-u, jak zostaną w takiej znikającej firmie jak OFE to przecież przepadną z kretesem.!

    Odpowiedz
  • Papcio(2014-04-01 12:20) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko OFE! ZUS to zło...

    Odpowiedz