Nie wszyscy będą mogli wybierać między ZUS lub OFE

autor: Bożena Wiktorowska28.03.2014, 07:20; Aktualizacja: 28.03.2014, 08:12
Ustawa w sposób jednoznaczny określa, że prawo wyboru mają obecni członkowie OFE, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Ustawa w sposób jednoznaczny określa, że prawo wyboru mają obecni członkowie OFE, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.źródło: ShutterStock

Od 1 kwietnia oszczędzający obowiązkowo w II filarze będą mieć cztery miesiące na podjęcie decyzji o sposobie oszczędzania na starość

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

  • Michał(2014-03-28 08:00) Zgłoś naruszenie 30

    To ja decyduję już teraz żeby wszystkie moje składki emerytalno-rentowe trafiały do mojej skarpety, pod moim materacem leżącej. I nigdzie indziej. Sam zdecyduję gdzie i w co je zainwestować.

    Marzenie...

    Odpowiedz
  • psps(2014-03-28 08:44) Zgłoś naruszenie 30

    Dlaczego ja się czuję wydymany przez rząd. Kolejny raz.

    Odpowiedz
  • do 2 Michał(2014-03-28 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    Nie rozumiesz, że nie możesz sam na siebie "oszczędzać", bo jest pokolenie twojej matki i ojca, które jest lub będzie emerytami a oni na siebie składek nie płacili, gdyż płacili na pokolenie swoich rodziców. Z kolei pokolenie twoich dziadków NIE PŁACIŁO składek emerytalnych a emerytury miało. Dlaczego ? Ponieważ emerytury są wypłacane od 1960r a do tej daty nikt składek emerytalnych nie płacił, więc emerytury wypłacano ze składek ówcześnie pracujacych, którzy płacili nie na swoje emerytury. Świat nie zaczął się wczoraj i nie skończy się, gdy ty umrzesz. Nie możesz więc być egoistą.

    Odpowiedz
  • szaraczek(2014-03-28 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Zakłamany artykuł pełen fałszywych określeń wprowadzających w błąd, jakież to "oszczędzanie" gdy w ZUS nie ma ani gorsza a co miesiąc pożycza z budżetu na wypłatę świadczeń, a jak okazało się,że i w OFE po kilkunastu latach wpłat nie ma ani grosza tylko kawałki bezwartościowych papierków zwane dla niepoznaki obligacjami, to prezydent niedawno szybko połowę umorzył. Za takie defraudacje na dużą skalę powinno być więzienie!

    Odpowiedz
  • Pytanie(2014-03-28 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Wiele osob z Polski po 5, 10 czy 20 latach odprowadzania skladki emerytalnej wyjechalo za granice, gdzie podjelo oficjalnie prace.

    Czy takie osoby moga w przyszlosci liczyc na jakas emeryture z Polski, czy swiadczenie mu przepada, bo nie odprowadzaly skladki w Polsce przez minimum przez 25 lat.

    W Polsce podobno emerytura sie nalezy dopiero po 25 letnim okresie odprowadzania skladki emerytalnej.

    Odpowiedz
  • Znawca(2014-03-28 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    Tu nie o złodziejskie OFE Balcerowicza chodzi.
    Tu chodzi o uprzywilejowanych Tuskoebusa , na których robić mamy do wieku 67 lat.

    Odpowiedz
  • Panie Ministrze Finansów,(2014-03-28 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    czy utrzymuje pana społeczeństwo ze swoich podatków??, czy ma pan jakieś obowiązki względem tego społeczeństwa??? - to proszę je ZREALIZOWAĆ!!! i podać pełną informację stanu finansowego OFE i ich PASYWÓW.
    16,2mln osób ciągle słyszy; aktywa, aktywa, ale nikt nie wie jakie są PASYWA OFE???, stan ich zobowiązań, kredytów, długów, obligacji do wykupu, kosztów, już spłaconych i obecnych za te 15 lat w budżecie i ZUS-e.
    Co z tego, że OFE przesyła komuś do domu stan jego konta, jak nie mówi, że stan jego długów z tytułu OFE jest dwukrotnie większy.

    Odpowiedz
  • Czy osobom pracujacym za granica...(2014-03-28 10:01) Zgłoś naruszenie 00

    Czy osobom pracujacym za granica, ktore odprowadzaly czesc skladki do OFE przez kilka lat, przy ogolnej ilosci lat odprowadzania skladki nizszej niz 25 lat, czesc swiadczenia emerytalnego naliczonego na podstawie kwoty zgromadzonej w OFE bedzie wyplacane czy przepadnie?

    Odpowiedz
  • Rob(2014-03-28 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    40 lat odkładania w zus i emerytura w kwocie 170 euro.
    Śmiech przez łzy.
    Złodziejski system i całe państwo.
    Najpierw zmuszona nas do ofe, a teraz do zus.

    Odpowiedz
  • Wspólny wózek, wyjście z ofe nie jest złem(2014-03-28 10:30) Zgłoś naruszenie 00

    Wybór jest POZORNY, przypomina bardzo obecne referendu na Krymie gdzię do wyboru były dwie opcje: tak bez Ukrainy, tak bez Ukrainy. Cokolwiek zrobi obywatel w praktyce biorąc pod uwagę wszystkie szczegóły powyżej 87% kwoty emerytury będzie wypłaca przez państwo. Pozostałe ciastko czy troche spuchnie czy skurczy się lekko nie ma znaczenia. Emerytury są zdeterminowane przez to co da rząd za lat x.

    Odpowiedz
  • Czy to jest mozliwe?(2014-03-28 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    Czy w innych krajach UE emeryture otrzymuje sie tez dopiero po 25 latach odprowadzania skladki?

    Bo jesli tak, to wtedy moga byc osoby ktore przepracowaly w kraju 24 lata, odprowadzaly skladke i przez kolejne 24 lata pracujac za granica i odprowadzajac skladke, moga na starosc pozostac bez zadnego swiadczenia po 48 latach legalnej pracy.
    Czy to jest mozliwe?

    Odpowiedz
  • Uwazam,...(2014-03-28 11:40) Zgłoś naruszenie 20

    Uwazam, ze juz po 5 latach odprowadzania skladki emerytalnej, przy systemie zdefiniowanej skladki - ile odlozysz tyle masz- , mozna po osiagnieciu wieku emerytalnego wyplacic swiadczenie seniorowi.

    Przeciez nawet przy emeryturze od pensji minimalnej przez 5 lat, koszt przeslania swiadczenia na konto bedzie nizszy od kwoty swiadczenia.
    Na obecne warunki swiadczenie to bedzie wynosic okolo 100-150 zl miesiecznie.

    Dlaczego ta kasa ma przepadac w imie solidaryzmu spolecznego lub niewlasciwych przepisow w stosunku do obywatela?

    Dlaczego zgromadzona kwota przez 24 lata od pensji 7,5 tys. miesiecznie w wysokosci okolo 420 tys. zl ma przepasc w imie solidaryzmu spolecznego lub niewlasciwych przepisow w stosunku do obywatela?

    Odpowiedz
  • qwerty(2014-03-28 13:37) Zgłoś naruszenie 00

    Za granicą jest różnie. Z tego co słyszałem np. w Szwajcarii pełną emeryturę dostaje się po 43 latach pracy. Jeśli ktoś pracuje krócej, dostaje odpowiednio mniej...

    Odpowiedz
  • Sebastian(2014-03-28 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    OFE racjonalnie rzecz biorąc nie należy wybierać. Jest dla hazardzistów, możliwe ujemne stopy zwrotu (straty składek), przy czym dla hazardzistów niemądrych, bo gra nie jest warta świeczki ponieważ ewentualne zyski z OFE są bardzo wysoko skorelowane z waloryzacją w ZUSie (a jednocześnie znaczenie tej części składki na wielkość przyszłej emerytury jest bardzo niewielka). Jeśli OFE będzie spadać to i w ZUSie nie będzie wesoło, a gdy giełda będzie rosnąć to i państwo będzie miało wyższe dochody. W praktyce dlatego jeśli już ktoś się nad tą śmieszną decyzją zastanawia (niby poważna ale bardzo ograniczona) to ZUS. Dodatkowo OFE do tej pory miało zbyt silną pozycję na giełdzie (czyli jakby sami sobie podbijali wartość aktywów), a teraz będzie miała mniejszy wpływ na giełdę co jest korzystne ale nie wróży w kierunku silnych stałych wzrostów. Dlatego ZUS.

    Odpowiedz
  • cd(2014-03-28 16:40) Zgłoś naruszenie 02

    Ten kto jeszcze wspiera OFE działa na szkodę Państwa Polskiego i Polaków. OFE to gra na giełdzie w ruletkę środkami ubezpieczonych ten kto wmawia ludziom dobrodziejstwo takich działań jest łobuzem i powinien być sądzony za namawianie do niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem

    Odpowiedz
  • pytek(2014-03-28 17:16) Zgłoś naruszenie 00

    czy OFE zwróci pobierane opłaty manipulacyjne ?

    Odpowiedz
  • krasnal(2014-03-28 17:19) Zgłoś naruszenie 00

    Każda propozycja złodziejskiego państwa jest kolejną bajką. Już przestałem wierzyć bajkopisarzom gdyż zrobią to, co im będzie pasowało nie licząc się z malutkimi ludzikami. Każda kasa oddana w ręce tego państwa "wyparowuje". Taki mamy klimat.

    Odpowiedz
  • W czym jest problem??(2014-03-28 18:04) Zgłoś naruszenie 01

    1.ZUS, to urząd państwowy zbierający składki i wypłacający świadczenia - realizuje wolę sejmu, jak posłowie ustalą tak ZUS realizuje.
    2.OFE bierze część składki z ZUS-u i gra nią na GPW i sytuacja jest taka, że;
    - ma AKTYWA, o których ciągle słyszymy,
    - i PASYWA /koszty, długi, kredyty, obligacje do wykupu/ w ZUS-e i budżecie o których nigdy nie słyszymy, są ukrywane. Problem polega na tym, że te pasywa znacznie przekraczają aktywa, czyli OFE mają bilans ujemny, ostatecznie mają tylko PASYWA czyli długi do spłaty.
    WSZYSCY UCZESTNICY OFE;
    - są bez składek, OFE je przejadły,
    - będą spłacać długi po OFE przez kilkadziesiąt lat. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • qwerty do 5 pytanie(2014-03-28 21:29) Zgłoś naruszenie 00

    Nic nie przepadnie. Ten, kto będzie miał 30/35 (k/m) lat składkowych otrzyma emeryturę minimalną bez względu, na ile będzie faktycznie wyliczona. Kto będzie tych lat miał mniej - otrzyma tyle, ile wyjdzie z wyliczenia.

    Odpowiedz
  • Tramp(2014-03-29 21:27) Zgłoś naruszenie 30

    Już raz wybrałem. Podpisałem umowę i była to moja decyzja. Po ok. 15 latach nastał gość, który bez mojej zgody zmienił warunki umowy, którą dobrowolnie podpisałem. Minęło ok. trzech lat i ten sam gość zwinął bez żadnego pytania moją kasę, olewając to co wcześniej podpisałem, i teraz znowu każą mi wybierać i poco skoro to można od górnie od tak sobie anulować w imię naprawy bajzlu, który się narobiło.

    Odpowiedz