statystyki

Środki zapisane na subkoncie będą dziedziczone

autor: Ewa Kosowska07.10.2014, 17:00
Ubiegłoroczna reforma emerytalna nie zmieniła zasad podziału środków w II filarze

Ubiegłoroczna reforma emerytalna nie zmieniła zasad podziału środków w II filarzeźródło: ShutterStock

Ubiegłoroczna reforma emerytalna nie zmieniła zasad podziału środków w II filarze, np. w razie śmierci ubezpieczonego. Tak więc ta część składki emerytalnej, co do której mamy wybór: ZUS czy OFE, będzie podlegać dziedziczeniu na takich samych zasadach, niezależnie od decyzji, jaką podejmiemy

Od 1 maja 2011 r. w ramach konta osoby ubezpieczonej będącej jednocześnie członkiem otwartego funduszu emerytalnego w ZUS jest prowadzone subkonto. Od tego momentu środki na II filar są rozdzielane na składki przekazywane do OFE oraz na te ewidencjonowane na indywidualnym subkoncie ubezpieczonego. Obecnie zakład przekazuje do wybranego przez ubezpieczonego otwartego funduszu emerytalnego środki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru składek, natomiast na subkonto trafia 4,38 proc. tej podstawy.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • wika(2014-10-08 15:08) Zgłoś naruszenie 10

    Jak dziedziczenie pozostaje bez zmian, a zapis w nowej ustawie o okresie 3 letnim od przejścia na emeryturę, w poprzedniej wersji nie było zapisu ograniczającego...

    Odpowiedz
  • Czytelnik(2014-10-08 08:56) Zgłoś naruszenie 00

    Dziedziczone bez mozliwosci wyplaty przez spadkobiercow. Co to za "dziedziczenie" i wirtualne spadki?

    Odpowiedz
  • zazusss(2014-10-07 18:31) Zgłoś naruszenie 00

    Złodzieje,jakim prawem zabierają cokolwiek,prawem mafii ? W normalnym kraju wszystko dziedziczy rodzina,a nie jakieś grosze.

    Odpowiedz
  • tadka(2014-10-07 18:41) Zgłoś naruszenie 00

    a jak ktos nie ma rodziny?

    Odpowiedz
  • Młody Dziedzic(2014-10-07 19:04) Zgłoś naruszenie 00

    Dostanę 30,-zł,- miesięcznie z OFE , PO Dziadku.

    Odpowiedz
  • Złodziejstwo...(2014-10-08 13:34) Zgłoś naruszenie 00

    ...prawem chronione. Nie otake demokrację my walczyli.

    Odpowiedz
  • kris(2014-10-12 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    Zlodzieje, Zlodziej zazusss. Polski rzad niczym nie rozni sie zasadami od przecietnej mafi...
    Dlatego wyjechalem z polski.
    Nie dam sie okradac, a tym bardziej mojej rodziny.
    Wroce do polski jak spala zus. Nie lubie pracowac u kogos... a wlasna dzialalnosc w polsce? haha wiarze sie z dawaniem w lape legalnej mafji juz od momentu zarejestrowania... co za idiotyzm. Toz jeszcze czlowiek nic nie zarobil a juz musi placic hahaha absurd na maksymalna skale!

    Odpowiedz
  • Niuniek(2014-10-13 12:14) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ufam państwu polskiemu , wielokrotnie mnie oszukało i wykiwało.W moim przekonaniu jest po prostu wiarołomne - tj. nie dotrzymuje swoich zobowiązań. Gdyby osoba prywatna tak zachowywała się wobec ludzi jak państwo polskie , to bez skrupułów można byłoby ją określić jako złodzieja i oszusta - zmieniającego reguły gry ( zasady umowy ) dowolnie jak mu się tylko i kiedy podoba. Państwo Polskie nabrało takiego charakteru szczególnie w okresie kiedy Donald Tusk był premierem - i to jest moim zdaniem zasadniczy dorobek tego zakłamanego polityka.

    Odpowiedz
  • kacappierwszy(2014-10-13 16:23) Zgłoś naruszenie 00

    czarna hołota myśli tylko o kasie. wykup abonament za 90zeta/mc

    Odpowiedz