Konsultacje społeczne dotyczące reformy emerytalnej to fikcja - twierdzą związkowcy. OPZZ oficjalnie nie otrzymał jeszcze projektu ustawy mówi w rozmowie z IAR wiceszefowa związku Wiesława Tarnowska. Wczoraj wieczorem na stronach internetowych ministerstwa pracy opublikowano projekt ustawy zmieniającej OFE.

Wiesława Tarnowska w rozmowie z IAR wątpi by rząd w czasie konsultacji wysłuchał uwag związków zawodowych." PO rządzi na zasadzie teatru, ponieważ to co dzieje się z dialogiem społecznym jest skandaliczne. Propozycje rządu musimy przeanalizować, bo na razie znamy jest doniesień medialnych. OPZZ od dawna powtarza, że to obywatel powinien decydować czy chce być w OFE." - przekonuje wiceszefowa OPZZ.

Według najnowszej propozycji rządu każdy sam zdecyduje, czy chce przekazywać składki emerytalne do wybranego OFE, czy do ZUS na specjalne subkonto. Decyzję będzie trzeba podjąć do 30 czerwca przyszłego roku lub w momencie rozpoczęcia pierwszej pracy. Decyzja o pozostaniu w OFE lub wyłącznie w ZUS nie będzie jednak ostateczna. Zmienić zdanie będzie można znów w 2016 roku, a następnie co cztery lata.