Rząd ogłosił projekt zmian w OFE. Jak będzie wyglądał system emerytalny?

04.09.2013, 08:15; Aktualizacja: 04.09.2013, 17:53

Rząd ogłosił projekt zmian w funkcjonowaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych. Zakłada on m.in. przesunięcie tzw. części obligacyjnej do ZUS oraz tzw. suwak, czyli stopniowe przekazywanie aktywów z OFE do ZUS na 10 lat przed momentem przejścia na emeryturę.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • arnold(2013-09-04 10:28) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro będą likwidować OFE to mam 4 wariant - oddajcie ludziom tę kasę którą zgromadzili do tej pory. Ludzie lepiej od Vincenta wiedza co robić ze swoimi pieniędzmi. Wzrośnie konsumpcja, gospodarka ruszy - będzie prawdziwy boom.

    Odpowiedz
  • proPOzycja(2013-09-04 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    Jak Rząd nie ma kasy , to niech wypłaci OFE akcjami PGNiG i KGHMu z gazu łupkowego
    Wtedy jedni mogą te akcje wykupić a inni jak będą chcieli pozostawić je na giełdzie.
    Podobnie Rząd może wypłacić tymi samymi akcjami PGNiG i KGHMu straty z powodu niskiej waloryzacji kapitału początkowego do emerytury , także tym którzy pozostali tylko w pierwszym filarze w ZUS.
    Już od miesiąca w jednym z odwiertów na Pomorzu wydobywa się 18,5 tyśm3 gazu łupkowego na dobę x 1.000 dni = 185 mln m3 gazu w ciągu niespełna trzech lat.
    A więc PGNiG może wyemitować akcje gazu łupkowego jako państwowa spółka giełdowa , jeśli Rząd jej tak każe zrobić.

    Odpowiedz
  • To chowanie Długu.....(2013-09-04 12:27) Zgłoś naruszenie 00

    Bo problem jest - co z robić z 80% Aktywów OFE... jaki stanowią Dług Państwa w postaci Obligacji Skarbowych.

    Wiadomo że państwa nigdy nie będzie na wykup Obligacji w gotówce dla OFE - więc lepiej je upchąć w ZUS pod dywan ... Niech tam sobie leżą to może ludzie zapomną.

    Oczywistą oczywistością jest to że system OFE zaklepali Wszyscy w Polsce i Wszyscy wychwalali pod niebiosa i tylko dopiero teraz wszyscy sie jakby obudzili.
    Nikt nawet nie pomyślal o konsekwencjach tworzenia wątpliwych aktywów jak system tworzono.

    Odpowiedz
  • Twórców OFE pod sąd.(2013-09-04 12:39) Zgłoś naruszenie 00

    Nie można grać na giełdzie przyszłością kilkunastu milionów Polaków.
    Już wiele lat temu wiadomo było, że OFE się nie sprawdziły, dopiero dziś sytuację wymusił stan finansów państwa i grę cudzymi pieniędzmi trzeba przerwać, a Buzek i Balcerowicz powinni powiedzieć - PRZEPRASZAMY POMYLILIŚMY SIĘ!!!.

    Odpowiedz
  • klakier(2013-09-04 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    Wariant jest JEDEN : - Wyklęty Ludu Ziemi, powstańcie których dręczy głód, myśl nowa blasku promiennymi, wiedzie nas na ...RZĄD. Dość rządów kościoła, klerykałów i złodziei z ich poręki. Naród Polski to NIE służący "panów" posłów, senatorów i kleru. TYLKO komuniści mogą zrobić porządek z klerykałami, lub Narodzie ...zdychaj !, jak obecnie, i za sanacji.

    Odpowiedz
  • guru122(2013-09-04 13:38) Zgłoś naruszenie 00

    OFE do likwidacji!!! Państwowy filar jest najpewniejszym gwarantem emerytury, giełdowa szulernia niczego nie gwarantuje. Ponadto państwo nie powinno zmuszać obywateli do opłacania prywatnych ubezpieczeń!

    Odpowiedz
  • as(2013-09-04 15:00) Zgłoś naruszenie 00

    Jednym słowem wprowadzenie tej reformy było MEGA przekrętem.Po 2o latach okazało się że OFFE nie jest w stanie dożywotnio wyplacać emerytur oraz że są one skandalicznie niskie.
    Jednak kto wydrenowł tak ogromną kasę?

    Odpowiedz
  • do 5 "klakier"(2013-09-04 15:10) Zgłoś naruszenie 00

    Juz komunistyczni bandyci zaprowazili porzadek,mordujac miliony istnien ludzkich w Polsce i swiecie.Nawet ostanio na cmentarzu powazkowskim wydobyto 200 ludzkich szczatkow zawanych przez czerwonych katow

    Odpowiedz
  • gracz(2013-09-04 16:23) Zgłoś naruszenie 00

    OFE będą zmuszone sprzedawać akcje, aby "suwak" dotyczący 10 roczników, którym proporcjonalnie będą składki przekierowywane do OFE, zadziałał. A wpływów od nowych członkow OFE nie będzie, 80% dotychczasowych odejdzie. Jak to zrozumieją OFE, będzie KRACH na GPW, może juz jutro, uciekajcie już dziś,

    Odpowiedz
  • klakier(2013-09-04 21:09) Zgłoś naruszenie 00

    Do IP :188.47.116 -przestań już z tym MORDOWANIEM mln. Polaków przez komunistów, to już NIE modne, a tych zabitych bandytów morderców z NSZ czy WiN oraz różnych band i tak za mało wyłapano i skazano na śmierć.

    Odpowiedz
  • l(2013-09-05 07:13) Zgłoś naruszenie 00

    "mordowanie nie jest modne?"...ty lepiej na oczka przejrzyj lub Koreę i Syrię odwiedź...nie będziesz wtedy pluł wściekłością na tych co nic ci nie winni...no i swój wymarzony porządek mieć bedziesz...ja tam wolę wolność choćby wśród samych głupców plujących złością...

    Odpowiedz