Przepisy, które uniemożliwiają odzyskanie przez wojskowych świadczeń, których wypłata została wstrzymana z powodu niemożności dostarczenia im pieniędzy, mogą być uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z ustawą zasadniczą.
Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek prokuratora generalnego, w którym domaga się on stwierdzenia niezgodności art. 45 ust. 1 ustawy z 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 8, poz. 66 z późn. zm.).
Zdaniem skarżącego niezbędne jest zbadanie tego przepisu w zakresie, w jakim na jego podstawie wypłata świadczeń dla żołnierzy jest wznawiana, poczynając od miesiąca, w którym ustała przyczyna wstrzymania.
Ponowne dostarczenie pieniędzy zainteresowanemu możliwe jest jednak dopiero od miesiąca, w którym złożono wniosek o kolejne wypłaty lub wydano decyzję w tej sprawie.
Zdaniem prokuratora generalnego przypadki zawieszenia mają miejsce w sytuacjach, kiedy świadczenie nie dotarło do uprawnionego z przyczyn niezależnych od wojskowego organu emerytalnego. Najczęściej dzieje się tak wtedy, kiedy emerytowany żołnierz podał błędny adres lub zły numer konta bankowego. Problemy z przekazywaniem świadczeń zdarzają się także, kiedy zainteresowany zmienił adres miejsca zamieszkania.
Wojskowy zakład emerytalny może mieć także tego typu problemy, jeśli świadczeniobiorca nie jest obecny w domu z powodu dłuższego pobytu w szpitalu lub wyjazdu za granicę.
Prokurator generalny wskazuje, że w podobnej sytuacji ZUS przekazuje świadczenie do depozytu. Jest ono tam przetrzymywane do czasu ustąpienia przeszkód w doręczeniu renty lub emerytury. Cywile mogą się ubiegać o przekazanie wstrzymanych wypłat za okres trzech lat wstecz. Z kolei emerytowani żołnierze, nie tracąc prawa do samego świadczenia, są pozbawiani zaległych wypłat. Zdaniem skarżącego ustawodawca, wprowadzając przepis dyscyplinujący świadczeniobiorców do terminowego odbierania świadczeń, tak naprawdę doprowadził do ingerencji w ich prawo do emerytury.
W podobnej sprawie dotyczącej wstrzymanych emerytur policyjnych Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis ograniczający uprawnienia funkcjonariuszy jest niezgodny z ustawą zasadniczą (wyrok z 19 lutego 2013 r. sygn. akt P 14/11).