Osoby pobierające świadczenia z ZUS muszą zdecydować, czy wolą otrzymywać je w dotychczasowej kwocie, czy też chcą wystąpić o ich ponowne ustalenie.
Osoby pobierające świadczenia z ZUS muszą zdecydować, czy wolą otrzymywać je w dotychczasowej kwocie, czy też chcą wystąpić o ich ponowne ustalenie.
Kolejarz zdecydował się na przejście na wcześniejszą emeryturę z 2008 r. W maju tego roku kończy 65 lat i dwa miesiące, więc może skorzystać z możliwości przejścia na emeryturę powszechną. Ze względu jednak na fakt, że na podstawie obecnie obowiązujących przepisów od podstawy obliczania emerytury są odejmowane już wypłacone kwoty, zainteresowany obawia się obniżenia wysokości wypłaty. Czy jeśli emerytowany kolejarz sam nie złoży wniosku o ustalenie emerytury powszechnej, to ZUS z urzędu przeprowadzi taką operację?
Pracownik z prawem do emerytury zatrudniony w dużej korporacji nie zdecydował się na zwolnienie się z pracy od 1 października 2011 r. Wprowadzenie możliwości ustalenia na nowo wysokości emerytury po przepracowaniu 18 miesięcy na podstawie tzw. ustawy prezydenckiej spowodowało, że zainteresowany wybrał możliwość zwiększenia w przyszłości emerytury. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012 r. (sygn. akt K 2/12), który uznał, że zawieszenie wypłat emerytur przyznanych przed 1 stycznia 2011 r. jest niezgodne z konstytucją, zaczął się zastanawiać, czy nie straci prawa do zwiększenia swojej emerytury?
Pracownica zdecydowała się na skorzystanie z przysługującego jej prawa do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej. Obecnie chce, aby jej emerytura została jeszcze raz ustalona, bowiem ukończyła powszechny wiek emerytalny. Czy nowe świadczenie może być niższe niż wcześniejsza emerytura?
Nauczycielka pracująca w szkole podstawowej została zmuszona do przejścia na wcześniejszą emeryturę na podstawie art. 88 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.). Placówka, w której była zatrudniona, została bowiem zlikwidowana przez samorząd ze względu zbyt małą liczbę dzieci do niej uczęszczających. W lutym tego roku zainteresowana kończy 60 lat i miesiąc, więc na podstawie nowych przepisów emerytalnych zyskuje prawo do świadczenia powszechnego. Czy jeśli złoży wniosek o nowe świadczenie, to może być ono niższe niż to do tej pory wypłacane?
W marcu 2009 r. pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę nabyła prawo do emerytury mieszanej. W jej przypadku 80 proc. świadczenia zostało wyliczone według starych zasad z uwzględnieniem części socjalnej. Natomiast tylko 20 proc. jej świadczenia było policzone na nowych, kapitałowych zasadach. Czy po 18 miesiącach kontynuowania zatrudniania i niepobierania emerytury ZUS policzy jej świadczenie z nową kwotą bazową?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kto i na jakich zasadach może mieć emeryturę w nowej wysokości
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama