Prowadzenie działalności gospodarczej, która wiąże się z pracą w szkodliwych warunkach, nie daje żadnych dodatkowych uprawnień związanych z wcześniejszą emeryturą – twierdzi ZUS.
Zakład wskazuje, że emerytura wcześniejsza na podstawie art. 32, art. 46 w związku z art. 32, jak również art. 184 w związku z art. 32 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) przysługuje wyłącznie osobom, które udowodniły wymagany okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w ramach stosunku pracy. Analogiczne rozwiązanie zawiera również ustawa z 19 grudnia 2008 r., o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237, poz. 1656 z późn. zm.), która przewiduje możliwość uzyskania prawa do takiego świadczenia przez pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
W związku z tym nie ma podstaw prawnych do uwzględnienia pracy w takich warunkach osobie podlegającej ubezpieczeniu z tytułu prowadzenia przedsiebiorstwa. Wyjątek przewidziany jest tylko dla twórcy lub artysty, który w ramach prowadzenia pozarolniczej działalności:
● przed 1 stycznia 2009 r. był ubezpieczony z tytułu działalności twórczej lub artystycznej,
● od 1 stycznia 2009 r. jest ubezpieczony z tytułu działalności twórczej lub artystycznej tancerza zawodowego wykonującego prace związane z bardzo ciężkim wysiłkiem fizycznym.