Prof. Rybiński: Bez wydłużenia wieku emerytalnego kobiety po prostu mogą głodować

autor: T.B.22.02.2012, 11:47; Aktualizacja: 22.02.2012, 11:53

Bez reformy systemu emerytalnego polskiej gospodarce grozi zapaść - ostrzegają ekonomiści. Według prof. Krzysztofa Rybińskiego dług publiczny kraju z tytułu starzenia się społeczeństwa za 40 lat może sięgnąć 350 proc. PKB. Dlatego trzeba przekonać Polaków do pomysłu wydłużenia wieku emerytalnego – pisze portal newseria.pl

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (40)

  • ar(2012-02-22 12:02) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Rybiński ja pracowałam uczciwie. i chce emeryture jaka by była, Juz w 2009 Tusk oszukał i podniósł i dalej niech mnie nie oszukuja, Trwonicie pienimądze gdzie sie da.a potem biednym opowiadacie ze nie ma dla Was emerytur.Wczoraj P.Góra opowiadał głupoty,że on martwi sie o 80 latków a nie o tych co do tego wieku dożyja.Bo nie dozyją ,bo gdzie dostana pracę.i z czego będą zyli,

    Odpowiedz
  • Franek(2012-02-22 12:14) Zgłoś naruszenie 00

    Debilni doradcy patrzą aby naciągnąć ludzi i sobie nabić kabzę durniów szukajcie wśród swoich.Ja miałem leżeć pod palmami. A teraz po 46 latach składkowych muszę żyć z zasiłku przedemerytalnego.Banda oszustów żeby to zrobił szary obywatel toby dawno zgnił w więzieniu.Ale rządzących oszustów to nie dotyczy

    Odpowiedz
  • Emerytury beda 3 razy nizsze i koniec(2012-02-22 12:33) Zgłoś naruszenie 00

    Tyle sie na ten temat wałkuje że to nie problem Polski ale calego Zachodu.

    Nie wazne ile odkładasz do ZUS...to g...no od niego dostaniesz.

    Trzeba odkładać gdzie indziej.

    ZUS to durszlak z duzymi dziurami ...ile nie wwalisz wszystko wyleci.

    Odpowiedz
  • korina(2012-02-22 12:48) Zgłoś naruszenie 00

    Złodzieje! Ale nas załatwiliście, pracowałam uczciwie, nawet z gorączką chodziłam do pracy, a teraz znowu znaleźliście wymówkę, żeby nie dać emerytury. Ohydny kraj. jestem za stara żeby stąd wyjechać, ale moje dzieci wypylają stąd w podskokach.

    Odpowiedz
  • rozbawiony(2012-02-22 12:54) Zgłoś naruszenie 00

    no to może tak zlikwidować system emerytalny i każdy będzie odkładał na własną emeryturę ? ... system emerytalny lub praca na własną emeryturę z pominięciem pośrednictwa kogokolwiek...

    Odpowiedz
  • wicio(2012-02-22 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    kolejny artykuł podtrzymujący obowiązującą tezę : "jest takie bezrobocie wśród młodych, że musimy wydłużyć wiek emerytalny"

    Odpowiedz
  • Znacjonalizowac OFE(2012-02-22 13:23) Zgłoś naruszenie 00

    Polska potrzebuje na dzis ponad 5 mln nowych miejsc pracy, a nie podwyzszenia wieku przejscia na emeryture.

    System emetytalny trzeba opracowac na nowo.

    Nalezy na poczatek przede wszystkim znacjonalizowac OFE.

    Odpowiedz
  • Eugeniusz-Emeryt(2012-02-22 13:37) Zgłoś naruszenie 00

    BZDURA!!! Pan Profesor Rybiński opowiada totalne BZDURY! Co ma do długu publicznego starzenie się społeczeństwa? Dług publiczny tworzy Rząd a nie społeczeństwo. Niech ten rząd przestanie okradać społeczeństwo,toi nie będzie ten dług rósł. A jeszcze bezproduktywni POSŁOWIE!!! Chce się powiedzieć "OSŁOWIE" bo na nic innego nie zasługują.Siedzą w tym cyrku zwanym sejmem i tworzą coraz to większe buble prawne i ustawy, które pozwalają bezkarnie okradać najbiedniejszych!!!

    Odpowiedz
  • Real 1953(2012-02-22 13:45) Zgłoś naruszenie 00

    Podniesienie wieku emerytalnego to nie żadna reforma systemu emerytalnego.To specyficzny sposób na zebranie dodatkowej daniny ( podatku ) na naprawę finansów państwa. W naprawie finansów państwa powinni uczestniczyć wszystkie grupy społeczne a nie tylko ci , najbiedniejsi i najbardziej dzisiaj wykorzystywani - a więc również bogaci i korzystający z różnorakich przywilejów ( hojnie rozdawanych i konserwowanych przez oszukańczą i obłudną władzę ). Niestety dzisiaj ich obciażenie na rzecz naprawy finansów państwa nie mieści się w głowie oszukańczej władzy.
    Dobrze jednak byłoby , aby pan prof. Rybiński zwrócił jednak uwagę na fakt , że niewielu polaków ( mężczyzn ) już dzisiaj nie dożywa do wieku emerytalnego .Natomiast ci nieliczni dożywający do 65 lat są wyeksploatowani do wszelkich granic , sa w złym stanie zdrowotnym , często nie pracują i nie mają żadnych stałych dochodów tj. środków do życia , itd.itd...
    Niech zastanowi się czy w powyższej sytuacji powinien być ( w mojej ocenie prostacki , niesprawiedliwy i szkodliwy ze wzgledów społecznych )sztywny jeden wiek emerytalny , czy może też powinna być możliwość przechodzenia na emeryturę wcześniej w określonych uwarunkowaniach finansowych a przy tym uczciwie preferujących dłużej pracujących ?

    Odpowiedz
  • oszukana przez ZUS(2012-02-22 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    Jak za komuny rząd posługuje się propagandą. Panie Rybiński czy teraz kobiety nie głodują, chciałam zauważyć, że wszyscy głodujemy oprócz RZĄDU!!! MNIE ZUS OSZUKAŁ I CHCE WYŁUDZIĆ NIBY ZALEGŁE SKŁADKI DOPROWADZAJĄC MOJĄ RODZINĘ DO NĘDZY!!!

    Odpowiedz
  • qwerty(2012-02-22 14:27) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze nie ma roku 2014 (nowe emerytury liczone WYŁĄCZNIE kapitałowo z ZUS) a już jest awantura. A oto, jak będą liczone. Kobieta, 60 lat, 260m-cy pobierania emerytury (wg GUS, nie ZUS). Zebrany zapis w ZUS 260000zł. Wychodzi równe 1000zł brutto/mc emerytury. A teraz cos ciekawszego. Jak zebrać te 260000zł ? przez 40 lat pracy trzeba płacić 541zł/mc składki emerytalnej. BIZNES płaci obecnie 412zł, oczywiście najmniej, jak tylko można. Zatem emerytura BRUTTO - ok. 800zł/mc. Zatrudnieni w sposób najemny - płacą 20% od płacy brutto. Aby wychodziło 541zł, trzeba zarabiać brutto ok. 2700zł. Teraz zobaczcie, ile zarabiacie i jaka będzie wasza emerytura. Mezczyznom będzie dzieliło się na okres o 60m-cy krótszy (od 65 lat), stąd ich emerytury będą wyższe o ok. 1/4 od wyżej podanych.

    Odpowiedz
  • Polak(2012-02-22 15:01) Zgłoś naruszenie 00

    Nastepnym razem zastanówcie się przed oddaniem glosu w wyborach parlamentarnych, samorządowych i prezydenckich. A teraz zaciskać półdupki i do roboty matoły.

    Odpowiedz
  • janko(2012-02-22 15:10) Zgłoś naruszenie 00

    Mało wpisów.juz nie macie chyba siły i cierpliwości na pisanie. Nic to nie da. .bo Tusk dalej swoje.a Pawlak swoje. reszt partii powiadomiona, A i Palikot w czapce gotowy podpisać, I pewnie on podpisze sie za poniesieniem wieku emrytalnego,Nasze marzenia Franku o leżeniu pod palmami są na obrazkach. będziemy chodzic z pustymi kieszeniami.

    Odpowiedz
  • asdasd(2012-02-22 15:36) Zgłoś naruszenie 00

    Brak polityki prorodzinnej ze strony kolejnych rządów sprawia, że cierpią zwykli obywatele...

    Odpowiedz
  • 39lat pracy(2012-02-22 16:14) Zgłoś naruszenie 00

    mam 39 lat pracy składkowej 55 życia zawsze zarabiałam więcej niż średnia krajowa ZUS wysyła mi 1500 brutto jeżeli będę pracować do 60 a co z moimi składkami .moje koleżanki starsze z niższymi zarobkami i niższym stażem mają na rękę po 1900-2100 te same stanowiska ten sam zakład i mniej zarabiały. I ja za wieloletnią pracę mam dostać głodową emeryturę .wydłuża mi się wiek do 61,5 będę miała 46 lat pracy jeżeli dożyję .Niech uchwalą ustawę na eutanazję na życzenie.

    Odpowiedz
  • Janeczek(2012-02-22 16:22) Zgłoś naruszenie 00

    Niby profesor a plecie bzdety.
    Jak jemu wtłumaczyć, że można wyliczyć, ile to będzie, jak ktoś będzie odkładał przez trzydziści pięć lat po 300 zł co m-c.
    No i skąd i dlaczego troska tego żula o wysokość emerytury tej kobiety ?

    Odpowiedz
  • prawie emerytka(2012-02-22 16:26) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Rybiński niech pan się przestanie przejmować wysokością naszych emerytur.Pańskie słowa to szczyt hipokryzji.Zostaliśmy już raz oszukani przy OFE, szykuje się drugi przekręt.Na OFE zarabiają międzynarodowe koncerny finansowe, OFE generują nasz dług publiczny na pewno pan o tym nie wie ? Zachęcam Państwa do przeczytania rozmowy z prof. Leokadią Oręziak z SGH w Warszawie zamieszczoną w Głosie Nauczycielskim [nr 7, 15.o2] oraz w Angorze [ nr 8,26.02]. Włos się jeży.

    Odpowiedz
  • DŁUŻEJ PRACOWAĆ - TO WIĘKSZA BIEDA DLA EMERYTÓW(2012-02-22 16:29) Zgłoś naruszenie 00

    Wydłużenie wieku emerytalnego to dla większości przyszłych emerytur nic nie daje ponieważ jest brak pracy,w obecnej chwili ile osób jest na zasiłkach - zasiłkach przedemerytalnych to nie dla przyjemności tylko braku pracy .Sama tego doświadczyłam po 32latach pracy zakład został zlikwidowany dostałam zasiłek przedemerytalny 400zł o znalezieniu pracy nie było mowy Urząd pracy mimo mojego zainteresowania i chęci szkolenia nic mi nie zaproponował nawet żadnego przekwalifikowania ponieważ - wie pani mamy młodszych do szkolenia .Znalazłam prace w hurtowni u prywatnego pracodawcy no na cztery godziny pracy - żeby było wszystko legalnie to mogłam dostać 200zł nic więcej pracodawca prywatny też więcej nie da też musiał opłacić ZUS i podatek ma pani 400zł zasiłku 200 zł - to chyba jest ok no musiało być ok mieć czy nie ale długo tak nie było tylko rok . Bo oczywiście nasi posłowie bardzo pracują i prezydent ustawe podpisał że na zasiłkach przedemerytalnych nie wolno dorabiać bo przecież bardzo byśmy się wzbogacili - nikogo nie obchodziło czy mam na zapłacenie za mieszkanie i na życie. Nie siedziałam w domu poszłam dzieci pilnować nie lekka to praca 9-10 godzin - 400zł ale żeby mieć na chleb i opłaty i utrzymanie . Chciałam bardzo normalnie pracować do emerytury i takich jak ja jest tysiące w naszym kraju POLSCE
    Teraz się chce wydłużyć wiek emerytalny dla kogo i po co ???

    Odpowiedz
  • KasT(2012-02-22 17:09) Zgłoś naruszenie 00

    Prosty rachunek. Odkładasz przez 40 lat, odbierasz przez 20 lat. Wpłacałeś po 100zł miesięcznie, dostaniesz 200zł emerytury.
    Problem wysokości emerytury leży więc w wysokości składki i relacji lat pracy do lat na emeryturze.
    Diabeł jednak tkwi w szczegółach takich jak: emerytury dla uprzywilejowanych, koszty systemu ZUS, przepadania składek wcześniej odchodzących z tego świata, zawyżania prognozy życia dla mężczyzn, tolerowanie strefy niepłacacej składek, brak zaangażowania Państwa w rozwój rodziny, itd.

    Odpowiedz
  • rozum(2012-02-22 17:16) Zgłoś naruszenie 00

    Prof.Rybiński powiedział ważną rzecz...że Polacy nie zarabiają lepiej.System oparty na niskich płacach musi skrachować.Co na to Balcerek? Na dodatek zatrudnianie na umowy śmieciowe, robota na czarno bo nie ma kar dla pracodawców, brak polityki prorodzinnej tym samym brak dzieci w rodzinach no i wyjazdy do UK i gdzie popadnie.Policzono ubytek rzędu 1 do 2 mln.Więc system emerytalny mozna uzdrowić.Ale najlepiej i najprosciej podnieść podatki albo podniesc wiek emerytalny.

    Odpowiedz