Prof. Rybiński: Bez wydłużenia wieku emerytalnego kobiety po prostu mogą głodować

autor: T.B.22.02.2012, 11:47; Aktualizacja: 22.02.2012, 11:53

Bez reformy systemu emerytalnego polskiej gospodarce grozi zapaść - ostrzegają ekonomiści. Według prof. Krzysztofa Rybińskiego dług publiczny kraju z tytułu starzenia się społeczeństwa za 40 lat może sięgnąć 350 proc. PKB. Dlatego trzeba przekonać Polaków do pomysłu wydłużenia wieku emerytalnego – pisze portal newseria.pl

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (40)

  • zrezygnowana(2012-02-23 10:53) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Rybiński, proszę przestać martwić się o kobiety, a pozwolić im decydować. Głodować nie będę, do pomocy społecznej nie pójdę. Pan nie ma patentu na mądrość.

    Odpowiedz
  • andre(2012-02-23 08:15) Zgłoś naruszenie 00

    CZEGO TUSKOWI I JEGO FERAJNIE BRAKUJE, ŻEBY ZMUSZAĆ LUDZI STARYCH DO PRACY?

    Za mało produkujemy jedzenia? Za mało stali? Za mało betonu? Mamy za mało ludzi do pracy? Czego nie ma, żeby podejmować takie kroki?

    Jedzenia nie możemy przejść, do tego stopnia, że promuje się powstawanie nieużytków (dopłaty UE).

    Produkujemy wszystkiego z olbrzymim nadmiarem.

    Mamy olbrzymie bezrobocie, a Tusk, wbrew temu co łgał, nic nie robi aby ułatwić młodym start czy zachęcać ich do reemigracji. Ludzi te więc nie brakuje.

    CHODZI TYLKO O KOLEJNĄ MEGA-KRADZIEŻ - CO ZRESZTA POTWIERDZIŁ ROSTOWSKI. Chodzi o to, żeby ludzie wymarli i żeby nie brali kasy, którą dziesiątki lat odkładali. Dzięki temu sztuczne kryzysy i nepotyczne inwestycje funduszy będa miały finansowanie zapewnione przez Polaków, którym "polski" rząd wyznaczył rolę niewolników aż do śmierci.

    Po raz kolejny Polacy przekonali się, jak to jest kiedy ufa się polskojęzycznym mediom, a nie wybiera się tych politykó, na których najbardziej plują ci, którzy chcą na nas zarobić.

    Odpowiedz
  • contra leming(2012-02-23 08:09) Zgłoś naruszenie 00

    PANIE RYBIŃSKI NIE &#928 rdziel pan.
    Skoro za 40-lat pracy zwrot z oszczędności emerytalnych jest ak mały, to za dwa czy pięć lat przyrośnie tyle, że kobiety będą opływały w luksusy. A facetom za dwa lata narosną góry pieniędzy?
    Kantujcie się dranie sami, ale nie liczcie, że nas ponownie oszukacie.

    Odpowiedz
  • jo(2012-02-23 07:42) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo ROCZNIK 1955!!! Ja też jestem tym rocznikiem Mąż także. Nie żyje od roku Ja choruję Dwa razy dziennie garść leków, ale na rentę się nie nadaję. Mam problemy z pamięcią, skupieniem...itd Pracuje w biurze Jeszcze Ale juz wiem że to kwestia czasu Zwolnia mnie Co wtedy? Tyle lat pracy Wychowałam troje dzieci (równiez cienko przedą)Nie będe miała emerytury ani renty Zostanie tylko samobójstwo Tak więc będe następną z roczników 50+ które nie dożyja słusznego wieku Na cmentarzach leży tych roczników pełno Statecznego wieku dożywają właśnie ludzie przedwojenni Moja babcia zyła 92 lata urodziła 16 dzieci , moja matka sama wychowala nas czworo i ma 83 lata ...a my???Szlak mnie więc trafia gdy czytam tego typu artykuly KŁAMSTWA KŁAMSTWA KŁAMSTWA

    Odpowiedz
  • upadła(2012-02-23 07:04) Zgłoś naruszenie 00

    prowadziłam firmę przez 30 lat przez te wszystkie lata placilam składki za siebie i kilkudziesięciu pracowników oprócz feralnego pół roku w 2009 była to kwota 190tys zł mimo ze zus wpisał się do hipoteki działki wartej2,5 mln zł złożyl wniosek o upadłość likwidacyjną mojej firmy tak się stało w ciągu dwóch lat syndyk sprzedał towary o wartości 5mln zł nie zaplacil nikomu ani zł w zusie podwoił zadłuzenie kilkadziesiąt osób jest bez pracya ja po30u latach płcenia zusu i podatków i tak tylko w 2007-2009 wpłacilam 2,5mln zł jestem na utrzymaniu dzieci bez prawa do ubezpieczenia

    Odpowiedz
  • ala58(2012-02-22 22:45) Zgłoś naruszenie 00

    Zlikwidujcie ZUS i KRUS, a jak nie potraficie sami wymyślić czegoś rozsądnego dla budżetu i dla społeczeństwa to ściągnijcie od mądrzejszych.Prawdą jest ,że ZUS i KRUS doprowadzi w niedalekiej perspektywie do katastrofy gospodarczej, a wydłużenie jedynie wieku emerytalnego pozbawi dużą liczbę pracowników emerytur w ogóle i o to wam cwaniaki głównie chodzi. Premier utrzymuje przywileje dla dużych grup pracowniczych bo się ich boi i to też jest katastrofa. Tusk jest do niczego.

    Odpowiedz
  • n(2012-02-22 22:43) Zgłoś naruszenie 00

    Nie chodzi o ludzkie emerytury chodzi o siłę roboczą, tanią siłę roboczę której będzie ubywało .Liczy sie interes kapitalisty. kogo obchodzi los człowieka . Takie myślenie że zwyciężyła cywilizacja jest naiwne.

    Odpowiedz
  • mos(2012-02-22 22:37) Zgłoś naruszenie 00

    Ależ kobiety bez pracy w wieku 55+ już głodują bo ich nie chcą przyjmować do pracy, a co będzie dalej bo bezrobocie rośnie, a firmy polskie padają dalej.

    Odpowiedz
  • Rocznik 1955(2012-02-22 21:59) Zgłoś naruszenie 00

    "Polacy żyją coraz dłużej..." cytat z wypowiedzi pana profesora i nie tylko jego.
    A ja się pytam: kto żyje długo ?
    Już odpowiadam, pokolenie przedwojenne nie skażone chemią. Obecnie to właśnie to pokolenie dożywa sędziwych lat i często, przykro to pisać chowa swoje dzieci z rocznika 1950+ a więc tych, którym w nieskończoność wydłuża się czas przejścia na emeryturę. Skąd pan Rybiński ma pewność, że pokolenie roczniki 1950+ i nie tylko, będzie dożywać do czasu przejścia na emeryturę.

    Życzę wszystkim długiego życia ale wątpię, że doczekamy emerytury.

    Odpowiedz
  • mt(2012-02-22 21:26) Zgłoś naruszenie 00

    do 12. Polak. A myślisz ,że jak zagłosujesz na Jarka to będzie lepiej?.
    PiS tylko pomaga bogatym -obniżył im podatki, emerytury podniósł w ten sposób, że emerytowi normalnemu dał jednorazowo 100zł, natomiast wszelkim uprzywilejowanym służbom dorzucił po 100zł co m-c.

    Odpowiedz
  • mt(2012-02-22 21:12) Zgłoś naruszenie 00

    Nasępny mądry profesor chce NAS ogłupić.
    Czy ONI maja NAS za idiotów?.
    Nie słucham już tych mądrali w telewizji, od czsu do czsu wpadnie w ucho coś głupiego, ostatio np., że jak starzy będą dłuzej pracować, to będzie więcej miejsc pracy.
    Czy coś bardziej głupiego można wymyśleć?.

    Odpowiedz
  • Krzysztof Ż(2012-02-22 20:08) Zgłoś naruszenie 00

    20.02.2012 r.
    SŁÓW KILKA O ZADYMIE WOKÓŁ EMERYTUR – list otwarty eksperta ds. emerytur.
    Krzysztof Wiesław Żukowski
    http://www.facebook.com/?ref=tn_tnmn#!/pages/PROMESA-Kadry-P%C5%82ace-ZUS-BHP-Szkolenia/192594874153876


    Streszczenie
    Wydłużenie wieku emerytalnego to nic innego jak skrócenie okresu wypłaty emerytury.
    dzięki temu budżet zyska 212,84 mld.
    Wmawianie ludziom, że jak dłużej pracują to mają wyższą emeryturę tak się ma do rzeczywistości jak piernik do wiatraka. Osoba, która ma minimalne wynagrodzenie zyska po 2 latach więcej tylko 53,91 zł brutto więcej.
    A zatem o co chodzi? Ano przydałoby się w budżecie Państwa 50 mld dodatkowych corocznych wpływów.
    Jestem za szukaniem brakujących pieniędzy ALE NIE KOSZTEM WYDŁUŻANIA MOJEGO WIEKU EMERYTALNEGO.

    Uważam, ze nie ma potrzeby tak drastycznie wydłużać wieku emerytalnego, przynajmniej z czterech powodów.

    Popatrzmy w przyszłość.
    Z prognoz ZUS na lata przyszłe (do 2060 r.) wynika stabilny obraz wydolności systemu emerytalnego, a po 2035 r. nawet stała poprawa wydolności systemu emerytalnego. Powiedzmy o jakie kwoty chodzi, bo mówi się tylko o ogromnych kosztach.
    Otóż w kwotach zdyskontowanych na 2009 r. fundusz emerytalny aż do 2035 r. wykaże deficyt porównywalny do obecnego, czyli około 50 mld zł, potem będzie mniej deficytu.
    Ten kto mówi o drastycznym wzroście dopłat z budżetu do funduszu emerytalnego mija się z prawdą, albo dane podawane przez ZUS są nieprawdziwe!

    Przeciętna emerytura w 2050 r. wyniesie wg obliczeń ZUS – 3426,00 zł (dwa razy więcej niż dziś). Natomiast z dopłatami z budżetu Państwa, przeciętna emerytura w 2050 r. wyniesie wg obliczeń ZUS– 4690,00 zł
    Pomyśleć ..., żadnych reform, żadnych dopłat z budżetu, a emerytura jak obiecana przez Boniego po reformach.

    Czy rzeczywiście pomysł uzależnienia czasu przejścia na emeryturę i wysokości emerytury od stażu pracy jest zły, trzeba zadać sobie pytanie: Czy to uderzy w najbiedniejszych?
    Przynajmniej z sześciu powodów jest to błędne stanowisko.

    Jesteśmy daleko za najbardziej rozwiniętą częścią Europy, jeżeli chodzi o długość życia, więc nie wybiegajmy przed szereg z wiekiem emerytalnym dopóki tego życia, i to w zdrowiu, nie przedłużymy
    Jeżeli będę miał siły, możliwość i ochotę pracować po przejściu na emeryturę to będzie tylko mój wybór, a podnoszenie wieku emerytalnego to droga donikąd, bo za 40 lat znowu staniemy przed tym samym dylematem.
    ŻĄDAM, ŻEBY MOJA EMERYTURA I PRAWO DO NIEJ BYŁY PROSTĄ WYPADKOWĄ MOJEGO STAŻU PRACY I MOICH PODSTAW WYMIARU SKŁADEK EMERYTALNYCH, A NIE WIEKU!

    Uważam, że wraz z rozwojem gospodarczym powinno się skracać wiek emerytalny, a nie go wydłużać!

    A teraz powiem o co chodzi, doradcy często wpuszczają w „kanał” i wciskają kit, że przedłużenia wieku emerytalnego wymaga od nas Komisja Europejska,

    No właśnie, co na to Komisja Europejska?
    Komisja Europejska jedynie zaleca podjęcie działań m.in. do podwyższenia faktycznego wieku emerytalnego, a faktyczny wiek emerytalny, osiąga się niekoniecznie poprzez wydłużenie ogólnego wieku emerytalnego ale przede wszystkim przez likwidację przywilejów emerytalnych np. wcześniejszych emerytur (co częściowo zrobiono) i poprzez podnoszenie poziomu aktywności zawodowej (po ludzku oznacza to zachęcenie obywateli do dłuższej pracy i profilaktykę zdrowotną) oraz poprzez likwidację zwolnień od składek i uzależnienie wysokości emerytury od stażu pracy właśnie, a nie od wieku.

    A WIĘC TO NIE JEST TAK JAK MÓWI SIĘ W MEDIACH!
    Można się łatwo i tu pomylić (tak samo jak przy ACTA) ale
    można się jeszcze wycofać (tak samo jak przy ACTA),
    wystarczy zmienić doradców (nie tak samo jak przy ACTA)!
    Droga po najmniejszej linii oporu (nie mylić z oporem społecznym) jest drogą donikąd.
    Po szczegóły zapraszam na facebooka i favore.

    Odpowiedz
  • Do 24: renia z Iz P: 83.9.153.* (2012-02-22 18:37)(2012-02-22 20:00) Zgłoś naruszenie 00

    24: renia z IP: 83.9.153.* (2012-02-22 18:37)

    do Ady ;
    ja też nie chodziłam na zwolnienia, nie miałam urlopów wychowawczych.
    Jak składałam dokumenty na emeryturę, to pani z ZUS była zdziwiona,że nie chorowałam. Nie dziw się więc, są takie durne baby.."

    Wybacz, ale ja też nie wierzę. Powiedz po co składałaś dokumenty na emeryturę jeśli nie spełniasz warunków przejścia chociażby dlatego że jesteś za młoda. Ja ma podobny staż, wiek, ale nieskładkowych mam 3lata. Na wychowawczym byłam dwa i pół roku a chorobowego i opiekuńczego pół roku przez te wszystkie lata razem. Podobnie jak u Ciebie koleżanki pracowały krócej ode mnie i będą miały emerytury dużo lepsze. Mało tego , wszystkie one pracują czyli mają dwa uposażenia i chwalą sobie bo dopiero teraz żyją bez stresu że ktoś je zwolni itd. Gdzie jest równość, sprawiedliwość, jak mówi Konstytucja. To wszystko są banialuki dla naiwnych. W Polsce mamy ludzi i podludzi jak u Hitlera, czyli są lepsi i gorsi. Rzygać mi się chce jak patrzę na polityków cwaniaków. Zresztą szkoda słów.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • tak i siak(2012-02-22 19:32) Zgłoś naruszenie 00

    27. Nie politykuj, bo nie o to chodzi. Skłócić społeczeństwo, to żadna sztuka, bo na wszystkich forach internetowych jedynie politykierzy pozostali na placu boju i walą gdzie popadnie. Oczywistym jest, że Kaczyńskiemu nikt by do budżetu państwa nie dołożył. Ludzie powinni pracować 35 i 40 lat, bo do większości babć i dziadków, którzy dociągną do emerytury na zwolnieniach lekarskich, dopłaci całe społeczeństwo. W tej chwili chodzi o łatanie dziury. Bajanie ekspertów można sobie darować, gdyż nikt nie wie co będzie za kilka lat, a co dopiero za kilkadziesiąt. Jaśniej?

    Odpowiedz
  • Pikuś(2012-02-22 19:15) Zgłoś naruszenie 00

    Do 12 Polak:
    Ja to piszę już od dłuższego czasu , matoły przy urnach wyborczych cieszyły się że dokopują Kaczyńskiemu, ale przyszedł czas na strzyżenie baranów stąd taki skowyt na forum, herr Thusk potrzebował ich głosów, skoro je dostał to teraz morda w kubeł i praca do śmierci, lub już teraz zajmować rejony przy śmietnikach póki nie ma kolejek. Głowa nie służy do noszenia czapki

    Odpowiedz
  • Ola(2012-02-22 19:12) Zgłoś naruszenie 00

    Niech każdy wypracuje swoje i odejdzie na emeryturę kiedy uzna to za stosowne. Czy 35 lat pracy dla kobiety to za mało, tym bardziej że na 2- gim etacie wychowała dzieci i prowadziła gospodarstwo domowe. Po tylu latach uczciwej pracy i odprowadzania składek bez gadania powinna ptrzyslugiwać pełna emerytura. Warunkiem przejścia na emeryturę powinny być lata pracy a nie wiek, ludzie różnie się starzeją, choruja i po prostu nie mają siły do dłuższej pracy. Kto czuje się na siłach niech pracuje tak długo jak mu zdrowie pozwala.

    Odpowiedz
  • kola(2012-02-22 18:52) Zgłoś naruszenie 00

    mam 40 lat pracy i niech sie pan nie martwi chyba nie bede glodowac zabierzcie przewileje zeby nie odchodzili na emerytury po 15 lat otych sie martwcie

    Odpowiedz
  • renia(2012-02-22 18:37) Zgłoś naruszenie 00

    do Ady ;
    ja też nie chodziłam na zwolnienia, nie miałam urlopów wychowawczych.
    Jak składałam dokumenty na emeryturę, to pani z ZUS była zdziwiona,że nie chorowałam. Nie dziw się więc, są takie durne baby...

    Odpowiedz
  • Ada(2012-02-22 18:24) Zgłoś naruszenie 00

    do 15:

    piszesz - mam 39 lat pracy składkowej 55 życia. Absolutnie w to nie wierzę bo to by oznaczało, że w ciągu 39 lat pracy nie byłaś na zwolnieniu lekarskim na urlopie wychowawczym.

    Odpowiedz
  • the observer(2012-02-22 18:19) Zgłoś naruszenie 00

    Pewnie takimi wypowiedziami spłaca dług wdzięczności za tytuł profesora. Czemu nic nie kracze o młodych emerytach z kopalń i policji czy wojska. Ano dlatego on i zlodzieje z rządu nie ruszają tego tematu, bo kto jak nie kupiona policja będzie ich bronić przed wkurzonym 65latkiem!

    Odpowiedz