Bugaj: Wydłużyć wiek emerytalny to za mało. Potrzebny jest cały pakiet zmian

autor: Ryszard Bugaj13.02.2012, 08:48; Aktualizacja: 21.02.2012, 08:42

Podobno „Solidarność” zebrała milion podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie wieku emerytalnego. „Reformatorzy” biją na alarm, a prezydent już deklaruje sprzeciw.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (52)

 • xxxx(2012-02-13 09:16) Zgłoś naruszenie 00

  "za kobiety (lub mężczyzn) wychowujące małe dzieci (np. do lat 3), jeżeli nie otrzymują dochodu, składka emerytalna powinna być płacona z budżetu państwa. Podobnie w przypadku bezrobotnych – wszystkich"
  Rozumiem za osoby przebywające na urlopie wychowawczym ale dlaczego ja mama płacić na emeryturę bezrobotnego potem ja i on będziemy mieli takie same emerytury lub zblizone kwotami.Komuna już była- wszyscy po równo.

  Odpowiedz
 • EWA(2012-02-13 09:21) Zgłoś naruszenie 00

  ..."statystycznie dłużej żyją osoby o wyższych dochodach, tymczasem świadczenie emerytalne, z obydwu filarów, jest proporcjonalne do zgromadzonego kapitału. W rezultacie osoby zamożniejsze (podkreślam: statystycznie!) wyjmują z systemu więcej niż proporcjonalnie, a osoby o niskich dochodach wyjmują mniej niż proporcjonalnie"... - nie rozumiem...
  Jeśli osoby zamożniejsze płacą więcej i zgromadziły więcej kapitału, a także płaciły PROGRESYWNE procentowe podatki i składki zdrowotne - to dlaczego mają być dyskryminowane w tym komunistycznym państwie?

  Dlaczego w tym patologicznym państwie bezprawia premiuje się zawsze kombinatorów i pasożytów? Dlaczego państwo pozwala rolnikom nie płacic podatku od przychodów, a podatnikom-niewolnikom każe i nie zostawia wyboru? Dlaczego politycy wprowadzili wiele przywilejów różnym grupom i każą za te przywileje płacić podatnikom, a nie z własnej kieszeni? Kiedy politycy zaczną odpowiadać karnie? Kiedy zobaczę ich w więzieniach?

  Odpowiedz
 • loo1(2012-02-13 09:23) Zgłoś naruszenie 00

  Pan Bugaj zaproponował coś co w praktyce już jest i tak obecne. Tylko to nic nie da.

  Odpowiedz
 • ZIMA(2012-02-13 09:33) Zgłoś naruszenie 00

  Bugaj: Wydłużyć wiek emerytalny to za mało. !!!--oczywiście --ma rację--powinno się "zamrozić jednocześnie wszystkie podwyżki-na kilka lat ??!! --to do dopiero pozwoli na częściowa stagnację PAŃSTW0WEJ KASY,,!
  Rygorystyczne przestrzeganie --szarej strefy--oraz--fikcyjnych kombinacji w instytucjach zdrowotnych -celem--"wyrywania" z FZ---de facto z budżetu---kasy...!!---rządzący muszą przestać się bać SZANTAŻYSTÓW FINANSOWYCH--WYMUSZACZY PODWYŻEK...!!!

  Odpowiedz
 • dziadek(2012-02-13 09:37) Zgłoś naruszenie 00

  Bugaj nawet komuniści nie rozdawali za darmo pieniędzy a ty chcesz rozdawać ? Wara ci od moich pieniędzy.

  Odpowiedz
 • Doradca(2012-02-13 09:51) Zgłoś naruszenie 00

  Za darmo to jak na razie rozdaje rząd Tuska (KRUS,emerytury mudurowe,
  sadownictwa i prokuratury, 13 i 14 w edukacji ,350 osób w kancelarii prezydenta,dziesiatki doradców od niczego ministrów ,sekretarzy ,burmistrzów,wójtów,etaty w radach nadzorczych spółek skarbu państwa
  i komunalnych itd,itp)Tam już poszły twoje pieniądze dziadku.

  Odpowiedz
 • Papcio(2012-02-13 09:54) Zgłoś naruszenie 00

  do Ewa; masz rację, ci o wyższych dochodach zostali okradzeni przez Państwo już wielokrotnie, a ten komunista bredzi że więcej wyciągają z systemu. Panie Bugaj, dość tych bredni!

  Odpowiedz
 • biało..!(2012-02-13 09:54) Zgłoś naruszenie 00

  DO Ewy::--cytat: Dlaczego w tym patolog---???DOBRE PYTANIA---A odpowiedź---NIGDY---bo są TCHÓRZAMI-wystarczy przypomnieć sobie NEGOCJACJE "NA KOLANACH" Z MEDYKAMI-

  i dlatego--tak będzie ZAWSZE w " tym kraju"---!!!

  Odpowiedz
 • Ludwik(2012-02-13 10:05) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego prawie wszyscy pomijają w swoich rozważaniach temat liczby lat opłacania składek a prawo do uzyskania emerytury. O to przecież dopominają się związki zawodowe.

  Odpowiedz
 • lesm(2012-02-13 10:38) Zgłoś naruszenie 00

  Pierwsza próba całościowego podejścia do problemu emerytur. Nareszcie coś konstruktywnego, a nie tylko tępe powtarzanie "trzeba podnieść wiek emerytalny", czy też jakieś wyrwane z kontekstu szczegółowe propozycje typu: 40/35 lat pracy, szybsze emerytury dla kobiet posiadających dzieci a jedynym lekarstwem, które spowoduje zwiększenie zatrudnienia wśród osób starszych są kursy dokształcające (przekwalifikowujące). Kursy nie rozwiązują żadnych problemów z zatrudnieniem. Nabijają tylko kabzę firmom, które te szkolenia prowadzą. Można się nie zgadzać z p. Bugajem odnośnie szczegółów (chociaż ja w większości się zgadzam), ale trzeba zrozumieć, że nie ma jednego rozwiązania – wytrychu, którego wprowadzenie rozwiąże wszelkie problemy z emeryturami. Żeby mówić o podwyższaniu wieku emerytalnego, trzeba przedstawić i przyjąć w postaci ustaw pełny program zmian. Nie wystarczy powiedzieć: teraz podwyższamy wiek emerytalny, a o pozostałych sprawach pomyślimy później. Później czyli nigdy, jak wskazuje dotychczasowa praktyka. Mimo, że premier twierdzi, że bierze za wszystko odpowiedzialność, to nie spowoduje to, że będziemy w stanie wyegzekwować od niego środki do życia w przypadku gdy zwolnią nas z pracy. A odpowiedzialnością polityczną się nie najemy.
  Ciekawe, że związki zawodowe i partie opozycyjne nie proponują zmian całościowych tylko wrzucają jakieś szczegółowe propozycje, które nie przybliżają nas do celu. Czyżby chodziło wyłącznie o „gonienie króliczka”.

  Odpowiedz
 • OB(2012-02-13 10:46) Zgłoś naruszenie 00

  "Czy emeryci moga dorabiac na emeryturze?
  /Przyklad Belgii, na podstawie: Prawo Wiesz Jak.pl/.
  Tak, ale nie wszyscy.
  - Urzednicy sluzby cywilnej sa zobowiazani do odejscia na emeryture w uzgodnionym terminie.
  - Osoby pracujace na wlasny rachunek moga kontynuowac prace tak dlugo, jak chca.
  - Pracownicy najemni moga w dalszym ciagu pracowac po ukonczeniu 65 roku zycia, jezeli pracodawca wyrazi na to zgode.
  Ale:
  Pracownicy, ktorzy odejda na emeryture, nie moga zarabiac wiecej niz okreslona kwote.
  Jezeli emeryt zarabia wiecej, jego emerytura zostanie pomniejszona lub wstrzymana".

  Problem pracy na emeryturze jest waznym zagadnieniem i powinien byc na nowo przeanalizowany w naszym kraju.

  W Polsce rozwiazanie tego problemu zawiera wiele absurdow np. pobieranie wynagrodzenia z racji wykonywanej funkcji parlamentarzysty z rownoczesnym pobieraniem emerytury.

  Odpowiedz
 • bv(2012-02-13 10:58) Zgłoś naruszenie 00

  Czy ci z korporacji mający wyższe wynagrodzenia faktycznie na nie zasługują swoja pracą, madrością; czy to zwykły przypadek bo pracują tak samo jak każdy ale w takiej firmie która płaci więcej i przy okazji będą mieli wyższą emeryturę bo pracodwawca potrąci wyższą składkę na ZUS, a może da jeszcze pakiet medyczny i na wyjazd integracyjny wyśle. A mądrzą się jakby pracowali innowacyjnie.I tak klient za to zapłaci w cenie produktu korporacji.

  Odpowiedz
 • bv(2012-02-13 11:00) Zgłoś naruszenie 00

  Czy ci z korporacji mający wyższe wynagrodzenia faktycznie na nie zasługują swoja pracą, madrością; czy to zwykły przypadek bo pracują tak samo jak każdy ale w takiej firmie która płaci więcej i przy okazji będą mieli wyższą emeryturę bo pracodawca potrąci wyższą składkę na ZUS, a może da jeszcze pakiet medyczny i na wyjazd integracyjny wyśle. A mądrzą się jakby pracowali innowacyjnie.I tak klient za to zapłaci w cenie produktu korporacji.

  Odpowiedz
 • Rysiu....W tym kraju nie ma pracy nawet za 1 tys(2012-02-13 11:01) Zgłoś naruszenie 00

  Wydłużac wiek emerytalny można tam gdzie ludzie mają gdzie podjąć pracę w kazdym wieku.

  W Polsce ludzie po 3 fakultetach z 4 językami obcymi łapą byle co.
  A i tak starcza byle jakiej pracy dla 30% !!!

  Odpowiedz
 • OB(2012-02-13 11:15) Zgłoś naruszenie 00

  cd. nr 11.

  Wypowiedz P. Bugaja uwazam za konstruktywny glos w dyskusji, chociaz moj poglad na temat OFE jest nieco inny.

  Mysle, ze nalezy odejsc od OFE, jak rowniez zrezygnowac ze skladki zdefiniowanej.
  Naliczanie swiadczenia emerytalnego na podstawie skladki zdefiniowanej w oparciu o zasade "ile odlozysz tyle masz" moze byc dobrym rozwiazaniem w kraju bogatym o malym zroznicowaniu w dochodach ludnosci.

  W Polsce zasada ta prowadzi do "produkcji" wielomilionej rzeszy emerytow zyjacych ponizej "poverty line".

  Odpowiedz
 • tutejszy(2012-02-13 11:32) Zgłoś naruszenie 00

  Tylko zmiany kompleksowe. Żadnych prowizorek. Tusk bredzi, że nawet kosztem swojej głowy podwyższy wiek. Nam nie potrzeba jego głowy. I tak jak będziemy na emeryturze będzie już inny premier. Jego głowa nam nie będzie płacić emerytur, tylko dobrze działający zreformowany system emerytalny. Niech rząd weźmie sie w końcu do roboty i przedstawi kompleksowy system zmian. Dość 35 letnich emerytów. Dość bogaczy w KRUS-ie. Dość niegodziwości. Dość zdrowych rencistów i chorych pozbawionych środków do życia. Takie niegodziwiości tolerowane są w najbardziej katolickim kraju, gdzie były prezydent nosi Matkę Boską w klapie.

  Odpowiedz
 • beta(2012-02-13 13:02) Zgłoś naruszenie 00

  Uważam, że powinien być wprowadzony system trochę podobny do mundurowego.
  To znaczy po przepracowaniu np. 35 lat i osiągnięciu np. 60 lat można byłoby przejść na emeryturę, ale jej wysokość równałaby się np. 70% całego świadczenia, a po 67 roku życia pełne świadczenie. Każdy miałby wybór.
  Wydaje mi się, że nie byłoby tylu starszych bezrobotnych, a ten kto miałby siłę, pracowałby dalej. Sama znam osoby pracujące do 70 lat i są nadal w świetnej kondycji fizycznej i psychicznej, ale nie oszukujmy się, że wszyscy damy radę tak pracować.

  Odpowiedz
 • Filip(2012-02-13 13:26) Zgłoś naruszenie 00

  Pan Bugaj prezentuje najsensowniejsze rozwiązanie, jakie jest w stanie wymyślić socjalista. Ale NADAL jest to rozwiązanie BŁĘDNE i NIESPRAWIEDLIWE.

  Odpowiedz
 • OFE tylko gromadzi Obligacje Skarbowe(2012-02-13 14:08) Zgłoś naruszenie 00

  Czyli w zamian za gotówkę dostaje papier.

  Niestety Obligacje aż na taka kwote jaką ma OFE sa nie do wykupienia przez Nasze Zabiedzone Państwo.

  Wszyscy o tym wiemy i to akceptujemy - Ale myśle że pora by OFE zaczęłą odkładac gotówkę na lokatach bankowych lub zaczęła w sposób efektywny gromadzic majatek.

  Grecja tez emitowała Obligacje... Ich fundusze emerytalne to łykały jak kaczki kaszę. ba Włosi i Fancuzi nabrali tego smiecia na setki miliardów Euro.

  Oczywiście każde Państwo chetnie gotówke weźmie i Obligacjie wydrukuje.

  ...A le z płatnosciami juz słabiej...bo by zapłłacić państwo musi od kogoś w formie Podatków wziąc

  Wskażcie kogo Opodatkowac na 200 mld zł ???

  Odpowiedz
 • g(2012-02-13 14:18) Zgłoś naruszenie 00

  bzdury!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane