Emerytury: Mundurowi popracują o 10 lat dłużej

autor: Bożena Wiktorowska09.01.2012, 07:26; Aktualizacja: 09.01.2012, 14:42

Po osiągnięciu 55. roku życia policjanci i żołnierze zawodowi będą mogli zakończyć służbę pod warunkiem, że przepracowali co najmniej 25 lat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (158)

  • ela(2012-01-09 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    zgadazam się a co z przywilejami dla zwykłych pracowników ktorzy przepracowali 45 lat mężczyzna i 42 lata kobieta to oni sobie nie zasłuzyli dla nich nie ma przywileju uważam że to właśnie przywilej za tyle lat pracy

    Odpowiedz
  • f-sz(2012-01-09 13:20) Zgłoś naruszenie 00

    Cała administracja-67 lat,pierwsza linia frontu-55 lat.Jeżeli ten rząd tego nie wprowadzi to będzie to jego koniec i to niedługo...

    Odpowiedz
  • marian007(2012-01-09 13:23) Zgłoś naruszenie 00

    A ja znam baaardzo prostą metodę by mundurowi pracowali dłużej i bez zmiany przepisów emerytalnych. Wystarczy ich uposażenie podnieść (pomnożyć np x 2). A dyskusje nad tym, że ktoś ma niższą pensję niż mundurowy to pitolenie o Szopenie - jaką odpowiedzialność poniesie szewc krzywo przybijając obcas a jaką policjant, który popełni błąd?? Debilne społeczeństwo, które nie dostrzega zmian ustrojowych i ewolucji społecznej. Dajecie sobą sterować przez media ociekające indolencją i ignorancją. Znam policjantów i to kilkunastu. Dobrze znam. I nie zazdroszczę... W zasadzie rekord mojego kolegi w służbie non stop, na zasadzce wynosi ok 60 godzin w jakichś krzakach z odsypianiem w radiowozie. Czy odzyska wszystkie nadgodziny?? Szczerze wątpię. Kasy za nie też nie dostaje bo to nie kodeks pracy. Więc może durnie tu piszący pomyślą i pochylą się nad tym, że np. parkując swoje BMW pod latarnią policjanci wiedząc, że KTOŚ chce je ukraść 2, albo 3 doby siedzą w krzakach i go pilnują gdy obywatel pierdzi w fotel z pilotem w dłoni. Policjanci, strażacy, żołnierze, strażnicy etc. nierzadko pracują jw. a nie dostają za to nic w zamian oprócz czasem 1, 2 dni wolnego. Żadnych nadgodzin, żadnej kasy. I rachunek prosty - w tygodniu potrafią tyrać 60 - 80 godzin za darmo. Czyli średnio do 15 lat można spokojnie 5-7 lat dorzucić służby za free. "Podatnicy" zamiast tępo przytakiwać jak piesek z kiwającą główką może najpierw by się zorientowali jak wygląda służba, a nie postrzegają ją poprzez mandatu od drogówki. W Polsce zresztą i tak dosyć niskich. Szkoda tylko, że nie rozumują w ten sposób, że za nic mandatu się nie dostaje. Przekroczyłeś?? Płać a nie się żalisz jak dziecko. Amen.

    Odpowiedz
  • Kasia(2012-01-09 13:23) Zgłoś naruszenie 00

    W sprawie "ochrony praw nabytych" - zaczynając karierę zawodową miałam nadzieję osiągnąć wiek emerytalny kończąc 55 lat - teraz państwo oszukuje mnie i zmienia zasady w trakcie mojej pracy - pracuj do 67 - czy to jest sprawiedliwe???
    Czy "mundurowcy" zaczynający karierę zawodową teraz różnią się od tych, którzy zaczynali np. 10 lat temu???

    Odpowiedz
  • kaja(2012-01-09 13:49) Zgłoś naruszenie 00

    A zwykły szarak musi pracować prawie do śmierci i dodatkowo samodzielnie na swoją przyszłość oszczędzać. Ja się nie łudzę, że od państwa godziwą emeryturę dostanę dlatego już od jakiegoś czasu co miesiąc na lokaty do getina staram się coś wrzucić. Może nie za dużo, ale zawsze to coś.

    Odpowiedz
  • gliniarz(2012-01-09 14:07) Zgłoś naruszenie 00

    podatnik walnij barana o ścianę to może coś ci zaiskrzy w pustym łbie!!!chciałbyś żeby na interwencję jak gnoje cie napadną przyjechały dziadki w wieku 60 lat???!!!jeśli tak to idz na komisję lekarską a dostaniesz dożywotnią rentę na łeb!!!

    Odpowiedz
  • adam998(2012-01-09 14:08) Zgłoś naruszenie 00

    W orzeczeniu z 23 września 1997 roku (sygn. akt K 25/97) sędziowie potwierdzili, że korzystniejsze zasady nabywania uprawnień emerytalnych są uzasadnione szczególnymi warunkami służby.

    W wyroku tym wskazywano, że ważnym czynnikiem tej służby jest pełna dyspozycyjność i zależność od przełożonych. Dodatkowo mundurowi wykonują swoje zadania służbowe w nielimitowanym czasie pracy i trudnych warunkach związanych z narażeniem życia i zdrowia

    Przeczytajcie to ze zrozumieniem nawet 5 razy jak czegoś nie zrozumiecie...Policjanci Strażacy służą Wam niewdzięczni obywatele, widać nie wszyscy potrzebowali jak na razie ich pomocy ale pamiętajcie wszystko może się zdarzyć

    Odpowiedz
  • sttigg(2012-01-09 14:18) Zgłoś naruszenie 00

    Najpierw korumpowali lekarzy żeby od wojska uratować d..ę a teraz wielkie oburzenie że ludzie służący w mundurach mają wcześniejszą emeryturę,a ja pytam oburzonych kto wam bronił lub broni wstąpić to formacji mundurowych?
    rozumiem że przemawia przez was zwykła ludzka zazdrość a co do podatków to mundurowi tak jak cywile też płacą podatki

    Odpowiedz
  • były zwolennik PO(2012-01-09 14:36) Zgłoś naruszenie 00

    Służby mundurowe na emerytury jak każdy zwykły obywatel.Nikt na siłę nie każe pracować i wstępować do mundurówki.To jest praca jak każda inna.Może ktoś powie,że kierowca,spawacz,dekarz,budowlaniec jest lekką i przyjemną pracą?Wystarczy,że każdy popracuje lub 'posiedzi'na stołku 25 lat i jak dozyje 65 lat /kobiety 60/to dostaje własne odkładane przez te lata pieniądze.Jak jeszcze trochę pożyje to trochę własnych pieniędzy z ZUS-u wyciągnie.Robotnik nie powinien harać na mundurowego,bo tak Rząd każe.Równy wiek,równe prawo,podobna emerytura.Nie może być inaczej.

    Odpowiedz
  • Obywatel GC(2012-01-09 13:00) Zgłoś naruszenie 00

    Już widzę, jak ten nowy system emerytalny zwiększy szeregi chętnych do pracy w policji...

    Odpowiedz
  • ja(2012-01-09 14:40) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystkim, którzy krytykują powiem:
    TO TRZEBA BYŁO ZAKŁADAĆ MUNDUR, a nie biadolić dzisiaj. Ale jak się twierdziło kiedyś: lepiej taczką wozić gnój niż na baczność stać jak ...

    Odpowiedz
  • prorok(2012-01-09 14:42) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety w wojsku i policji, oprócz narażających swoje życie ludzi (pełny szacunek), jest kupa synekur. Nikomu nie wpadnie jednak do głowy aby wydzielić stanowiska biurowe i pomocnicze. Ciekawe jaki jest procent takich synekur w MON i MSW.

    Odpowiedz
  • amelia(2012-01-09 14:45) Zgłoś naruszenie 00

    Reforme nalezy wprowdadzic od razu a nie za faktycznie za 15 lat ! Reforma emerytur mundurowych poiwinna obejmować takze juz tych co pracuja a nie dopiero nowowstęopuyjaych ! Bo to co za refoma struktur mundurowych? A sedziowie i prokuratorzy po osiuagnieciu wieku 67 lat

    Odpowiedz
  • Emeryt niemundurowy(2012-01-09 14:53) Zgłoś naruszenie 00

    Do: 7: OBSERWATOR-2012 z IP: 62.87.248.* (2012-01-09 09:04)
    Nie odkrywajcie na nowo Ameryki. Kolumb już to zrobił 516 lat temu! Nie ma przykładów w innych krajach? Stamtąd brać wzorce, GOTOWE, a nie wymądrzać się i znowu po raz n-ty odkrywać Amerykę. Tam mogą policjanci dłużej pracować, a w Polsce nie mogą? Bo tak było prawie 70 lat? To nie argument! To o 70 lat ZA DŁUGO! I musicie pamiętać jeszcze o jednej "drobnostce" - WY JESTEŚCIE DLA NAS, a nie my dla Was, panowie mundurowcy! I to MY WAM PŁACIMY! Nie zapominajcie o tym! A jeden, jedyny plus dla Was, to to, że Wy nie pracujecie, Wy pełnicie SŁUŻBĘ!

    Odpowiedz
  • wiwat ciemnogród(2012-01-09 14:55) Zgłoś naruszenie 00

    Najwięcej nt. służb mundurowych ma ten co w nich nie był, lub wyleciał z nich na tzw. "zbity pysk"

    Odpowiedz
  • adam998(2012-01-09 14:59) Zgłoś naruszenie 00

    Nikt nie chcial munduru włożyć jak na poborze w gaciach stał przed komisją...teraz żale wylewają jak to w mundurze super. Nie widzicie nawet tego że to mundurowy jest po to aby chronić zdrowie mienie i życie Was niewdzięcznicy. Zamiast wylewać pomyje na mundurowych walczcie o to aby rząd którego wybraliście nie zafundował Wam pracy do 67lat...zbierajcie podpisy trwa akcja 500tys podpisów w kraju trzeba zebrać. Jestem mundurowym ale dla Was zbieram podpisy ciekawe kto z Was wstawiłby sie za jakimś mundurowym ale nie ważne mogę udzielić wskazówek jak kogoś to interesuje...

    Odpowiedz
  • Olek(2012-01-09 17:00) Zgłoś naruszenie 00

    Szanuję każdego pracującego, ale to jest służba czas pracy nienormowany,pracuje się głównie w godzinach wieczorowo-nocnych w święta.Cały czas z osobami nieznanymi, co też pociąga na stałe niebezpieczeństwo.Wymagana jest stała dyspozycyjność.Uważam 20 lat służby i nabywanie pierwszych praw emerytalnych za możliwe z punktu praktycznego, ale proponowane zmiany przez rząd są nieżyciowe i w przyszłości będą i tak zmieniane.

    Odpowiedz
  • Fix(2012-01-09 13:01) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli np. absolwent po szkole średniej w wieku 19 lat wstąpi do szkoły oficerskiej i będzie służył do 55 roku życia, to musi przesłużyć 36 lat.

    To że po 25 latach służby teoretycznie nabędzie prawo do cząstkowego zaopatrzenia emerytalnego niewiele znaczy, gdyż wypłata świadczenia może nastąpić dopiero po osiągnięciu 55 roku życia.

    Dlatego bałwanieniem do kwadratu jest opowiadanie o emeryturze po 25 latach służby.

    Realnie jeden rok służby żołnierza lub funkcjonariusza "na pełny zegar" to mniej więcej tyle co półtora roku pracy cywila w wymiarze 40 godzin tygodniowo.

    W związku z powyższym te 36 lat służby odpowiada stażowi 54 lata pracy cywila .

    Odpowiedz
  • MJP(2012-01-09 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    Różnica między urzędnikiem a mną polega na tym, że on o 16.00 kończy pracę i wali go co się dzieje do 8.00 dnia następnego. A ja po zejściu ze służby mogę dostać telefon, że mam wracać, bo jest alarm.
    Prosta piłka: chcecie mieć skuteczne służby, w których pracują młodzi, silni, sprawni i (co ważniejsze) kompetentni ludzie, czy wolicie chronić się sami? Bo 60-latek wam nie pomoże, a bez innych zachęt przy poziomie płac w służbach nie przyjdzie tu żaden specjalista.

    Odpowiedz
  • Emeryt(2012-01-09 17:44) Zgłoś naruszenie 00

    Przesłużyłem 31 lat w armii. Z tego 22 lata w jednostkach liniowych. Często wyjeżdżało się na poligony. Zmiany garnizonów. Coraz to nowe mieszkanie. Nigdzie stałego miejsca. Zapytajcie żon żołnierzy, żon policjantów czy strażaków co czują jak mąż udaje się na poligon, na jakieś nocne wezwanie. Jaką one przechodzą mękę.Tylko laik stojący z boku i nie mający zielonego pojęcia o służbie żąda ograniczenia "przywilejów". Cywil pyta za ile, żołnierz, policjant czy strażak odpowiada - rozkaz. I nie patrzy, że to noc, że to święto. Zapytajcie żon żołnierzy znajdujących się na misjach. Wstyd mi za państwo, za naszą Ojczyznę. Piłsudski powiedział kiedyś, ze Polska jest wspaniała tylko ludzie ******

    Odpowiedz