Posłowie KO wyrazili w środę oburzenie decyzją sejmowej komisji polityki społecznej, która negatywnie zaopiniowała senacką poprawkę likwidującą możliwość wypłaty "trzynastek" z Funduszu Solidarnościowego. PiS po raz kolejny chce grabić osoby z niepełnosprawnościami – oceniła Marzena Okła-Drewnowicz (KO).

Oburzenie decyzją komisji wyrazili w środę na konferencji prasowej posłowie Koalicji Obywatelskiej: Marzena Okła-Drewnowicz, Iwona Hartwich i Sławomir Piechota.

„PiS po raz kolejny grabi osoby z niepełnosprawnościami. Trzynastą emeryturę, czyli dodatkowe świadczenie, chce wypłacać kosztem osób z niepełnosprawnościami” - powiedziała Okła-Drewnowicz. Jak wskazała, potrzeby takich osób są ogromne, a do tego nie są w wystarczający sposób realizowane.

Posłanka zapewniła, że Koalicja Obywatelska popiera wypłatę dodatkowych świadczeń dla emerytów i rencistów, jednak nie z Funduszu Solidarnościowego. „Chcielibyśmy, żeby to dodatkowe świadczenie było wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Chcielibyśmy też, żeby ono było zagwarantowane w systemie. Nie ma naszej zgody na to, żeby robić kadłubowe rozwiązania, jeszcze grabiąc osoby z niepełnosprawnościami” - mówiła.

„Nie zgadzamy się na to, żeby Fundusz Solidarnościowy był źródłem finansowania dodatkowych świadczeń. Od tego jest FUS, a jak w nim brakuje pieniędzy, to od tego jest Fundusz Rezerwy Demograficznej” - dodała posłanka KO.

Iwona Hartwich, posłanka i mama osoby niepełnosprawnej podkreśliła, że dzięki Funduszowi Solidarnościowemu ludzie tacy mieli mieć w końcu możliwość godnego życia. „Miały mieć asystenta, miały mieć dodatkowe godziny rehabilitacji, miały wyjechać na turnus rehabilitacyjny” - przypomniała posłanka KO.

Jej zdaniem PiS, zakładając finansowanie „trzynastek” z tego funduszu, chce okraść osoby niepełnosprawne.

Zgodnie z uchwaloną w styczniu ustawą o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, "trzynastki" mają być wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto. Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

Senat poparł ustawę, proponując do niej jednak poprawki; jedna z nich, zgłoszona przez senator Magdalenę Kochan (KO), zakłada wykreślenie przepisów wskazujących, że trzynaste świadczenie będzie wypłacane z Funduszu Solidarnościowego. Za ustawą z poprawkami głosowało 52 senatorów, nikt nie był przeciw, 45 wstrzymało się od głosu.

Głosowanie w sprawie uchwały Senatu, wprowadzającej poprawki, zaplanowano na czwartek.